آپراکسی گفتار در دوران کودکی یکی از اختلالاتی است که می تواند برقراری ارتباط را برای کودکان دشوار کند.

اگر کودک شما مبتلا به آپراکسی گفتاری تشخیص داده شده است یا فکر می کنید ممکن است به آن مبتلا باشد، در اینجا چند نکته مفید برای دانستن این وضعیت وجود دارد.

آپراکسی گفتار در دوران کودکی

1. موضوع «نمی‌توانم» است تا «نمی‌خواهم». آپراکسی یک اختلال گفتاری حرکتی است، به این معنی که کودکان مبتلا به آن می دانند چه می خواهند بگویند و تمایل به برقراری ارتباط دارند. به گفته انجمن گفتار-زبان-شنوایی آمریکا، مسئله این است که مغز آنها در هماهنگی با بدن (به عنوان مثال، فک، زبان و لب ها) برای انجام حرکات لازم مشکل دارد.

2. آپراکسی گفتار را نمی توان به طور قطعی تا زمانی که کودک صحبت نمی کند تشخیص داد. به طور معمول، کودکانی که کمتر از 3 سال سن دارند، هنوز کلامی نیستند، فقط می توانند تشخیص «آپراکسی مشکوک گفتاری» را دریافت کنند. کودکانی که هنوز کلامی نیستند ویا خیلی کم سن و سال هستند بیشتر در معرض تشخیص اشتباه هستند.

3. علائم آپراکسی گفتار می تواند با علائم اختلالات دیگر مانند اوتیسم همپوشانی داشته باشد. آپراکسی گاهی اوقات ممکن است با شرایط دیگری مانند اوتیسم اشتباه گرفته شود زیرا ممکن است برخی از علائم مشابه را داشته باشند، مانند مشکل در برقراری تماس چشمی هنگام صحبت کردن و مسائل حسی. با این حال، کودکان مبتلا به آپراکسی گفتار، مهارت‌های زبانی دریافتی بهتری نسبت به بیان نشان می‌دهند، در حالی که کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم در هر دو زمینه اختلال نشان می‌دهند. علاوه بر این، کودکانی که آپراکسی را تجربه می کنند معمولاً می توانند نیازهای خود را به طور مؤثر از طریق ابزارهای غیر کلامی بیان کنند.

برخی از خصوصیات کلیدی دیگر آپراکسی گفتار در دوران کودکی شامل موارد زیر است:

  • صداهای همخوان و مصوت محدود
  • میل شدید به صحبت کردن (به عنوان مثال، کودک ممکن است با دهان خود “دست بزند” زیرا به سختی تلاش می کند صحبت کند)
  • مشکل در توالی صداها و هجاها
  • تأکید بر هجای اشتباه در یک کلمه یا تأکید یکسان بر همه هجاها
  • الگوهای گفتاری متناقض (به عنوان مثال، ایجاد خطاهای مختلف هنگام تلاش برای گفتن چند بار یک کلمه)

4. علت آپراکسی گفتار اغلب مشخص نیست. طبق گفته متخصصان گفتاردرمانی، آپراکسی گفتار در دوران کودکی دلایل مختلفی دارد. این می تواند ناشی از شرایط عصبی یا آسیب هایی مانند آسیب های مغزی یا عفونت باشد. اختلالات ژنتیکی، سندرم‌ها یا شرایط متابولیک مانند گالاکتوزمی (اختلالی که بر توانایی بدن در پردازش قند گالاکتوز تأثیر می‌گذارد) نیز می‌تواند باعث آپراکسی گفتار شود. با این حال، این غیرمعمول نیست که پزشکان هیچ مشکلی در مغز کودکانی که آپراکسی را تجربه می‌کنند، پیدا نمی‌کنند و اغلب نمی‌توانند علت آن را مشخص کنند.

5. کودکان مبتلا به آپراکسی گفتار در دوران کودکی لزوماً از آن خارج نمی شوند و بطور خودبخود بهبودی پیدا نمی کنند. برای پیشرفت رشد مطلوب، کودکان مبتلا به آپراکسی نیاز به گفتار درمانی دارند. تکنیک‌هایی مانند درمان یادگیری حرکتی (مثلاً تکرار صداها و کلمات تا مغز حرکت را یاد بگیرد) می‌تواند به کودکان کمک کند گفتار خود را بهبود بخشند و به نقاط عطف رشد برسند.

بهترین مرکز گفتاردرمانی کودکان در تهران

بسیاری از افراد به دلیل بعد مسافت و دوری از مراکز شهری و عدم وجود مراکز درمانی و توانبخشی با کیفیت در محل زندگی خود از خدمات گفتاردرمانی با کیفیت بی بهره هستند ، اما متخصصان گفتاردرمانی آنلاین ما با تجربه و تخصص بالا در زمینه گفتاردرمانی کودکان خدمات گفتاردرمانی را با بالاترین کیفیت به عزیزانی که به هر دلیل نمی توانند به کلینیک گفتاردرمانی بطور حضوری مراجعه کنند ارائه می کنند.

در مرکز توانبخشی آنلاین ایران متخصصان گفتاردرمانی آنلاین ما کودکان در هر سنی را با اختلالات مختلف گفتار و زبان درمان می کنند. ما بالاترین سطح گفتار درمانی فردی را ارائه می دهیم و از نزدیک با کودکان و خانواده های آنها همکاری می کنیم تا به آنها کمک کنیم تا بر مشکلات ارتباطی که می تواند با افزایش سن از نظر اجتماعی یا تحصیلی آنها را تحت تأثیر قرار دهد غلبه کنند.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی برای کودکان – گفتاردرمانی کودکان ـ آپراکسی گفتار در دوران کودکی – آپراکسی گفتاری – گفتاردرمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ