آیا اختلالات یادگیری قابل درمان است؟

اختلالات یادگیری بر همه زمینه های زندگی تأثیر می گذارد، نه فقط آموزش. مشکل در خواندن، نوشتن و پردازش اطلاعات می تواند منجر به چالش های سلامت روان، معضلات اجتماعی و ناامیدی های روزانه شود. اگر شما این مشکل را پشت سر گذاشته اید یا شاهد مبارزه کودک خود بوده اید، ممکن است تعجب کنید، “آیا می توان ناتوانی های یادگیری را درمان کرد؟”

انواع اختلالات یادگیری

هر ناتوانی یادگیری دارای مجموعه ای منحصر به فرد از علائم است، بنابراین به مجموعه ای از راه حل های منحصر به فرد نیاز دارد. به همین دلیل است که اولین گام در درمان اختلال یادگیری، تشخیص نوع و شدت آ» است. انواع رایج اختلالات یادگیری عبارتند از:

  • نارساخوانی: مشکل در خواندن کلمات و حروف
  • دیسکالکولیا: مشکل در درک ریاضی و اعداد
  • دیس گرافی: مشکل در نوشتن یا مهارت های حرکتی ظریف
  • اختلالات یادگیری غیرکلامی: مشکل در درک حالات چهره و نشانه های اجتماعی غیرکلامی
  • اختلال پردازش شنوایی: مشکل در پردازش تفاوت های ظریف در صداها
  • اختلال پردازش بصری: مشکل در تفسیر اطلاعات بصری، مانند نمودارها، نقشه ها و تصاویر.

انواع دیگری از اختلالات یادگیری وجود دارد، از جمله دیسپراکسی، دیسفازی و زیر مجموعه هایی از موارد ذکر شده در بالا.

علائم ناتوانی های یادگیری با علائم سایر بیماری ها مانند ADHD، اضطراب، اوتیسم، اختلالات شنوایی و موارد دیگر همپوشانی دارند. در طی فرآیند تست روانشناختی، می‌توانیم تشخیص دهیم که کدام ناتوانی یادگیری وجود دارد، در صورت وجود، و سپس مسیری را برای درمان توصیه کنیم.

تشخیص اختلالات یادگیری

تست ناتوانی یادگیری یک اصطلاح کلی است که طیف وسیعی از تست های روانشناختی را در بر می گیرد. این فرآیند با یک مشاوره شروع می شود، جایی که متخصصان ما تعیین می کنند که یک فرد ممکن است به کدام خدمات تست نیاز داشته باشد. این ممکن است شامل جمع‌آوری سوابق، صحبت با منبع ارجاع، بررسی اطلاعات پیش‌زمینه و هر چیز دیگری باشد که برای دستیابی به یک برنامه اقدام لازم است.

اختلالات یادگیری اغلب در کودکان تشخیص داده می شود، اما ما با بسیاری از بزرگسالان مبتلا به اختلالات یادگیری نیز کار می کنیم. شاید شما تمام زندگی خود را در مدرسه سختی کشیدید، اما راه هایی برای حل ناتوانی یادگیری خود پیدا کردید. یک تشخیص اکنون می تواند ابزارهای بهتری برای مدیریت تجربیات در زندگی روزمره به شما بدهد. پس از تکمیل آزمایش، یکی از درمانگران ما بسیار آموزش دیده ما یک طرح مداخله‌ای را ایجاد می‌کند که با تشخیص مطابقت دارد.

آیا اختلالات یادگیری قابل درمان است؟

ناتوانی های یادگیری را نمی توان درمان کرد، اما می توان آنها را درمان، مدیریت و به حداقل رساند. اولین قدم در این فرآیند، تشخیص حرفه ای از طریق تست روانشناسی است. از آنجا، ما می توانیم یک برنامه مداخله دقیق ایجاد کنیم که برای رسیدگی به ناتوانی یادگیری طراحی شده است. ما روی نقاط قوت فرد و نحوه استفاده از آن نقاط قوت برای مقابله با موانع مختلف تمرکز می کنیم.

درمان ناتوانی یادگیری ممکن است شامل آموزش های ویژه، عملکردهای اجرایی، تکنیک های آموزش در خانه، ابزارها و فناوری طراحی شده برای اختلالات یادگیری خاص و موارد دیگر باشد. در مرکز توانبخشی آنلاین ایران ما حمایت آموزشی و برنامه‌ ریزی مداخله‌ای را پس از تست ناتوانی یادگیری ارائه می‌کنیم. 

 

کلمات مرتبط :

آیا اختلالات یادگیری قابل درمان است؟ – درمان اختلالات یادگیری – کاردرمانی برای اختلال یادگیری – کاردرمانی در منزل – کاردرمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ