اختلالات گفتاری رایج در کودکان

انواع مختلفی از اختلالات گفتاری در کودکان وجود دارد. بسیاری از افراد ممکن است یک یا دو نوع اختلال گفتار را تشخیص دهند، اما گفتار درمانگران در واقع طیف گسترده ای از مسائل را درمان می کنند.

اختلالات گفتاری می توانند از خفیف تا شدید متغیر باشند. برخی از آنها در بدو تولد وجود دارند، در حالی که برخی دیگر در طول زمان رشد می کنند. برخی از آنها بخشی از عملکرد عصبی هستند، در حالی که برخی دیگر از آسیب یا ناتوانی ناشی می شوند.

صرف نظر از نحوه بروز این اختلال، گفتار درمانی می تواند به بهبود کیفیت زندگی بسیاری از بیماران کمک کند.

درمانگران گفتار (متخصص گفتاردرمانی) می توانند به کاهش یا حذف این نوع اختلالات گفتاری، همراه با بسیاری دیگر کمک کنند. درمان‌ها معمولاً شامل تمرین‌های مفصلی و همچنین درمان بیماری‌های زمینه‌ای هستند که ممکن است باعث ایجاد مشکلات شوند.

خدمات گفتاردرمانی چه به صورت مراجعه به کلینیک گفتاردرمانی و چه بصورت گفتاردرمانی آنلاین می تواند به درمان اختلالات گفتاری رایج در کودکان کمک کند.

اختلالات گفتاری رایج در کودکان

انواع مختلفی از اختلالات در دسته های مختلف وجود دارد و شرایط هر فرد ممکن است متفاوت باشد. در زیر برخی از شایع ترین اختلالات گفتار که گفتاردرمانگران درمان می کنند آورده شده است.

آپراکسی گفتار در دوران کودکی

با آپراکسی گفتار در دوران کودکی، کودک در انجام حرکات دقیق هنگام صحبت کردن مشکل دارد. این به این دلیل است که مغز در هماهنگی حرکات مشکل دارد.

اختلالات میوفانکشنال دهانی

کودکان، نوجوانان و بزرگسالان ممکن است از این الگوهای حرکتی غیر طبیعی صورت و دهان رنج ببرند. آنها به دلیل رشد و تکامل غیرطبیعی عضلات و استخوان های صورت رخ می دهند که علت آن نامشخص است. افراد مبتلا به اختلالات میوکارکردی دهان ممکن است در خوردن، صحبت کردن، تنفس از راه بینی، بلع یا نوشیدن مشکل داشته باشند.

اختلالات صدای گفتار ـ اختلالات بیان

از اختلالات گفتاری رایج در کودکان ، اختلالات مفصلی بر اساس ناتوانی در ایجاد صداهای خاص است. در عوض، برخی از کلمات و صداها ممکن است تحریف شوند.

لکنت و سایر اختلالات روانی

لکنت می تواند به اشکال مختلفی باشد، از جمله “بلوک” که با مکث های طولانی مشخص می شود، “طولانی شدن” که مشخصه آن کشیده شدن صدا، و “تکرار” با تکرار یک صدای خاص در یک کلمه است. لکنت همیشه یک امر ثابت نیست و می تواند در اثر عصبی بودن یا هیجان تشدید شود.

افرادی که لکنت دارند ممکن است تنش را در بدن خود احساس کنند و حتی ممکن است از موقعیت ها یا کلماتی که ممکن است باعث لکنت آنها شود اجتناب کنند. رفتارهای فیزیکی ثانویه ممکن است شامل پلک زدن بیش از حد چشم یا سفت شدن فک باشد.

اختلالات دریافتی

اختلالات دریافتی با مشکل در درک و پردازش آنچه دیگران می گویند، ایجاد مشکل در پیروی از دستورالعمل ها یا واژگان محدود مشخص می شود. اختلالاتی مانند اوتیسم می تواند منجر به اختلالات دریافتی شود.

اختلالات گفتاری مرتبط با اوتیسم

نگرانی های ارتباطی یکی از جنبه های اختلال طیف اوتیسم است که شامل چالش هایی با مهارت های اجتماعی و رفتارهای تکراری است. یک فرد مبتلا به اوتیسم ممکن است در درک و استفاده از کلمات، یادگیری خواندن یا نوشتن یا مکالمه مشکل داشته باشد.

همچنین ممکن است درک او سخت باشد، از صدای رباتیک استفاده کند و خیلی کم صحبت کند یا اصلا صحبت نکند.

اختلالات رزونانس

اختلالات تشدید به دلیل انسداد یا انسداد جریان هوا در بینی، دهان یا گلو رخ می دهد که ممکن است بر ارتعاشاتی که کیفیت صدا را تعیین می کند، تأثیر بگذارد. شکاف کام و تورم لوزه ها دو علت اختلال رزونانس هستند.

لالی انتخابی

لالی انتخابی اغلب در کودکان و نوجوانان دیده می شود و از اختلالات گفتاری رایج در کودکان، یک اختلال اضطرابی است که با ناتوانی کودک در صحبت کردن و برقراری ارتباط موثر در محیط های اجتماعی انتخاب شده مشخص می شود. نوجوانانی که لالی انتخابی را تجربه می کنند ممکن است فوبیای اجتماعی بارزتری داشته باشند.

اختلالات گفتاری مرتبط با آسیب مغزی

دیزآرتری زمانی رخ می دهد که عضلات لب، دهان، زبان یا فک ها برای تشکیل کلمات ضعیف تر از آن هستند که معمولاً به دلیل آسیب مغزی است. اینها شامل آسیب مغزی تروماتیک و آسیب مغزی نیمکره راست است.

علائم اختلال کمبود توجه ـ بیش فعالی

ADHD توجه و کنترل رفتار خود را برای افراد سخت می کند و منجر به مشکلات مختلفی در ارتباط می شود. اگرچه همه افراد مبتلا به ADD جنبه بیش فعالی این اختلال را ندارند، اما آنهایی که این بیماری را دارند ممکن است در ثابت نشستن نیز مشکل داشته باشند. آسیب شناس گفتار و زبان می تواند به بهبود جنبه ارتباطی ADHD کمک کند.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی آنلاین – هزینه گفتاردرمانی آنلاین – اختلالات گفتاری رایج در کودکان – گفتاردرمانی کودکان – گفتاردرمانی اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ