اختلالات یادگیری ، اختلالات عصبی رشدی هستند که معمولاً در کودکان ابتدایی سن مدرسه تشخیص داده می شوند، اگرچه ممکن است تا بزرگسالی تشخیص داده نشوند. مشخصه آنها یک نقص مداوم حداقل در یکی از سه حوزه اصلی است: خواندن، بیان نوشتاری ویا ریاضی.

تخمین زده می شود که 5 تا 15 درصد از کودکان در سن مدرسه با ناتوانی یادگیری دست و پنجه نرم می کنند. 80 درصد از کسانی که دارای اختلالات یادگیری هستند، به طور خاص در خواندن اختلال دارند (که معمولاً به آن نارساخوانی می گویند). نارساخوانی بسیار شایع است و 20 درصد از جمعیت را تحت تأثیر قرار می دهد. اختلال یادگیری خاص همراه با سایر اختلالات عصبی رشدی (مانند ADHD) و همچنین اضطراب زیاد همراه است.

مهارت های خاصی که ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند عبارتند از: دقت خواندن کلمات، املا، دستور زبان، یا محاسبه. علاوه بر این، تسلط در خواندن و ریاضیات ممکن است مورد توجه قرار گیرد. مشکلات این مهارت ها اغلب باعث ایجاد مشکلاتی در یادگیری موضوعاتی مانند تاریخ، ریاضی، علوم و مطالعات اجتماعی می شود و ممکن است بر فعالیت های روزمره و تعاملات اجتماعی تأثیر بگذارد.

اختلالات یادگیری به دو دسته خفیف، متوسط ​​و شدید تقسیم می شوند. 

این اختلالات، اگر تشخیص داده نشود و مدیریت نشود، می تواند در طول زندگی فرد مشکلاتی را فراتر از پیشرفت تحصیلی کمتر ایجاد کند. این مشکلات شامل افزایش خطر پریشانی روانی بیشتر، سلامت روان کلی ضعیف تر، بیکاری، کم کاری و ترک تحصیل است.

درمان اختلالات یادگیری

اگرچه هیچ درمان قطعی وجود ندارد، اما اختلال یادگیری خاص را می توان با موفقیت در طول زندگی مدیریت کرد. افراد مبتلا به اختلالات یادگیری می توانند به یادگیرندگان ماهری تبدیل شوند و ممکن است بتوانند بر روی نقاط قوتی که اغلب با تفاوت های یادگیری آنها مرتبط است، دست یابند. برای مثال، افراد مبتلا به نارساخوانی، اغلب خلاقیت خاصی دارند و می توانند خارج از چارچوب فکر کنند.

داشتن اختلال یادگیری به این معنا نیست که فرد در انتخاب شغل یا فرصت های موفقیت خود محدود است.

مداخله زودهنگام برای افراد مبتلا به اختلال یادگیری خاص کلیدی است. اگر مشکلات زودهنگام شناسایی شوند، مداخله می‌تواند مؤثرتر باشد و کودکان می‌توانند از مواجهه با مشکلات طولانی در مورد تکالیف مدرسه و اعتماد به نفس پایین مرتبط اجتناب کنند.

خدمات آموزش ویژه می تواند به کودکان دارای ناتوانی های یادگیری کمک کند تا خواندن، نوشتن و ریاضیات را بهبود بخشند. مداخلات مؤثر شامل آموزش منظم، فشرده و فردی است که ممکن است مشکلات یادگیری را بهبود بخشد و یا به فرد کمک کند تا از راهبردها برای جبران اختلال خود استفاده کند. آموزش برای یک فرد دارای ناتوانی های یادگیری اغلب شامل آموزش چندوجهی – با استفاده از حواس چندگانه است.

هیچ داروی برای اختلالات یادگیری خاص وجود ندارد. با این حال، داروها ممکن است برای اختلالات همراه مانند ADHD و اضطراب نشان داده شوند. تحقیقات نشان داده‌اند که مؤثرترین درمان‌ها برای اختلال خواندن، استراتژی‌های هدفمند و ساختار یافته‌ای هستند که به آگاهی واج‌شناختی، مهارت‌های رمزگشایی، درک مطلب و روانی می‌پردازند.

درمان مشکلات نوشتاری در دو حوزه کلی است: فرآیند نوشتن و فرآیند نوشتن بیان نوشتاری. درمان اختلال حسابی اغلب شامل آموزش های چندحسی برای کمک به کودکان در درک مفاهیم ریاضی است. اقامتگاه‌ها، مانند استفاده از فناوری دستکاری و کمکی، می‌توانند به کودکان مبتلا به اختلال ریاضی کمک کنند.

بهترین مرکز کاردرمانی اختلالات یادگیری کودکان و بزرگسالان

کاردرمانی یکی از اصول برنامه درمانی کودکانی است که دچار اختلال یادگیری هستند ، متخصص کاردرمانی ذهنی از متدهای مختلفی برای کمک به بهبود انواع این اختلال بهره می برد.

کاردرمانی ذهنی برای اختلال یادگیری در بهترین مرکز کاردرمانی ذهنی کودکان بصورت کاردرمانی آنلاین و در منزل ارائه می شود.

کاردرمانی آنلاین با توجه به اینکه محدودیت زمانی و مکانی در آن وجود ندارد برای اغلب افراد مناسب تر از مراجعه حضوری به کلینیک کاردرمانی است و می تواند خدمات ارزشمندی را به متقاضیان کاردرمانی ارائه دهد.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی برای اختلال یادگیری – کاردرمانی آنلاین – کاردرمانی برای کودکان – کاردرمانی نارسا خوانی – درمان نارسا خوانی

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ