اختلال هماهنگی رشدی

اگر فرزند شما دارای اختلال هماهنگی رشدی (DCD) است ، یکی از راه هایی که می تواند به آن کمک کند کاردرمانی (OT) است. اما منظور از OT برای کودکان مبتلا به DCD (که برخی افراد از آن به عنوان دیسپراکسی یاد می کنند) دقیقاً چیست؟ درمانگر چگونه در ایجاد مهارت های حرکتی کار خواهد کرد؟

کاردرمانگران از طیف وسیعی از استراتژی ها برای کمک به کودکان مبتلا به DCD در ایجاد مهارت های حرکتی استفاده می کنند.

استراتژی هایی که آنها استفاده می کنند به ضعف های خاص کودک بستگی دارد.

دست خط ، برش با قیچی و بستن کفش از کارهای متداولی است که کاردرمانی بر روی آنها کار می کند.

اکثر کودکان مبتلا به اختلال هماهنگی رشدی با مهارت های حرکتی ظریف ، برنامه ریزی حرکتی و هماهنگی دست و پنجه نرم می کنند. مشکل در این مهارت ها می تواند بر یادگیری و زندگی روزمره تأثیر بگذارد.

درمان در مدرسه ممکن است بر وظایف مربوط به مدرسه مانند نوشتن متمرکز شود. کاردرمانی ممکن است بیشتر بر روال مراقبت از خود تمرکز کند. در هر صورت ، در اینجا برخی از استراتژی هایی است که کاردرمانی می توانند برای کمک به کودکان در بهبود مهارت ها و یادگیری وظایف کلیدی استفاده کنند.

کاردرمانی اختلال هاهنگی رشدی

راهکارهای آموزش دست خط

کاردرمانگران برای کمک به کودکان در شکل دهی و قرار دادن درست حروف و اندازه مناسب آنها ، ممکن است:

از بازخورد حسی برای کمک به بچه ها در شکل گیری حروف استفاده کنید. درمانگر ممکن است از آنها بخواهد که حرف را در کاغذ سنباده بچسبانند یا با یک انگشت در کرم موبر حروف ایجاد کنند. 

انواع مختلف کاغذ مخصوص را امتحان کنید تا به بچه ها کمک کنید حروف را روی خط قرار دهند. برخی از کاغذها خطوط پایه ای پر دست انداز و برجسته ایجاد کرده اند. 

از آموزش دست خط استفاده کنید که از ساده ترین کار به سخت ترین کار می رسد. بچه ها با ایجاد حروف بزرگ با خطوط مستقیم شروع می کنند. بعداً آنها به حروف کوچک پیچیده تر می روند.

راهکارهای برش با قیچی

برای کمک به کودکان در برش دقیق اشکال ، OT ها ممکن است:

سعی کنید از انواع مختلف قیچی استفاده کنید. اینها شامل قیچی حلقه ای ، قیچی لولا و قیچی کوچکتر است که می تواند به افزایش کنترل کودکانی که با هماهنگی یا قدرت دست و پنجه نرم می کنند ، کمک کند.

کاغذهای اضافی را دور شکل برش داده و بردارید. این به بچه ها کمک می کند تا به راحتی به خط نزدیک شوند و با دقت برش دهند در حالی که دست دیگر آنها صفحه را پشتیبانی می کند و ورق می زند.

ابتدا قیچی را در دستان کودکان بگذارید ، سپس پیشنهاد دهید که چگونه کودکان می توانند قیچی را به تنهایی مورد استفاده قرار دهند.

از کاغذهای رنگی مختلف و همچنین کاغذهایی با ضخامت های مختلف استفاده کنید.

به ترتیب سختی آموزش دهید. با برش خطوط مستقیم شروع کنید. سپس به کارهای پیچیده تری مانند برش خطوط منحنی ، خطوط ناهموار ، دایره ها و اشکال دیگر ادامه دهید.

راهکارهای بستن لباس

برای کمک به کودکان در یادگیری دستکاری دکمه ها ، زیپ ها و … کاردرمانگران ممکن است :

از نشانه های شفاهی مانند “قطار را در ایستگاه قرار دهید سپس آن را از ریل ها بیرون بکشید” استفاده کنید تا به بچه ها کمک کند نحوه بستن و قرار دادن زیپ را به خاطر بسپارند.

از بتونه مقاومتی برای تقویت قدرت دست بچه ها و هماهنگی برای کار با ضربه محکم و ناگهانی استفاده کنید. بچه ها بتونه را با انگشت شست ، اشاره و میانی خود در همان موقعیتی که برای ضربه زدن استفاده می کردند ، فشار می دهند.

راهکارهای بستن کفش

برای کمک به کودکان در کار پیچیده بستن کفش ، کاردرمانگران ممکن است:

برای آموزش مراحل از دو بند با رنگ های مختلف استفاده کنید. به این ترتیب بچه ها می توانند نحوه اتصال و آمیختن بندها را به وضوح مشاهده کنند.

ابتدا از کفشی که روی میز قرار گرفته است استفاده کنید زیرا دیدن مراحل آسان تر است ، به جای اینکه کفش را روی پای کودک ببندید.

کلام پایانی

کاردرمانگران همچنین می تواند با کودکان مبتلا به اختلال هماهنگی رشدی برای بهبود مهارت های حرکتی درشت ، تعادل و هماهنگی به طور کلی کار کند.

راه های زیادی وجود دارد که می توانید به فرزند خود در ایجاد مهارت کمک کنید. از درمانگر بپرسید آیا تمریناتی وجود دارد که می توانید با فرزند خود در منزل انجام دهید و در جلسات کاردرمانی آنلاین تمرینات را از درمانگر خود بیاموزید.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی آنلاین – کاردرمانی اختلال هماهنگی رشدی – کاردرمانی کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ