اختلال یادگیری ریاضی یا دیسکالکولیا یک ناتوانی یادگیری در ریاضیات است. افراد مبتلا با ریاضی در سطوح مختلف مشکل دارند. آنها اغلب با مفاهیم کلیدی مانند بزرگتر در مقابل کوچکتر مبارزه می کنند و ممکن است در انجام مسائل ریاضی پایه و ریاضیات انتزاعی تر مشکل داشته باشند.

دیسکالکولیا وضعیتی است که انجام ریاضیات و کارهایی که شامل ریاضی هستند را دشوار می کند. آنقدر شناخته شده یا درک نشده است. اما برخی از کارشناسان معتقدند که به همان اندازه رایج است. این بدان معناست که تخمین زده می شود 5 تا 10 درصد از افراد ممکن است دیسکالکلولیا داشته باشند.

مشخص نیست که آیا اختلال یادگیری ریاضی در دختران به اندازه پسران شایع است یا خیر. اکثر کارشناسان فکر می کنند هیچ تفاوتی وجود ندارد.

اصطلاحات مختلفی برای دیسکالکلیا وجود دارد. ناتوانی یادگیری ریاضی یکی است. یکی دیگر از اختلالات یادگیری ریاضیات است. برخی افراد آن را نارساخوانی ریاضی یا نارساخوانی عددی می نامند. این می تواند گمراه کننده باشد. نارساخوانی یک چالش با خواندن است. دیسکالکولیا یک چالش با ریاضی است.

کودکانی که در ریاضیات مشکل دارند، ممکن است در بزرگسالی با آن مبارزه کنند. اما استراتژی هایی وجود دارد که می تواند به آنها در بهبود مهارت های ریاضی و مدیریت چالش ها کمک کند از جمله کاردرمانی ذهنی که با مراجعه به کلینیک کاردرمانی یا بصورت کاردرمانی آنلاین قابل ارائه است.

مشکل ریاضی در همه سطوح اتفاق می افتد. یادگیری جمع به همان اندازه که یادگیری جبر سخت است. مفاهیم اساسی مانند کمیت ها نیز می توانند چالش برانگیز باشند.

به همین دلیل است که اختلال یادگیری می تواند انجام کارهای روزمره را سخت کند. آشپزی، خرید مواد غذایی، و به موقع گرفتن مکان، همگی شامل این مهارت های ریاضی اساسی است که به عنوان حس اعداد شناخته می شود.

علائم اختلال یادگیری ریاضی

افراد مبتلا به این اختلال ممکن است به طرق مختلف با ریاضی مشکل داشته باشند. علائم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. و در سنین مختلف می توانند متفاوت به نظر برسند.

مشکلات مربوط به حس اعداد ممکن است در برخی افراد از سنین پیش دبستانی ظاهر شود. در افراد دیگر، با پیچیده‌تر شدن ریاضیات در مدرسه، چالش‌ها روشن می‌شوند.

علائم رایج شامل مشکلات زیر است:

  • ناتوانی در درک معنای مقادیر یا مفاهیمی مانند بزرگترین در مقابل کوچکترین
  • ناتوانی در درک اینکه عدد 5 همان کلمه پنج است و این هر دو به معنی پنج مورد هستند
  • ناتوانی به خاطر سپردن حقایق ریاضی در مدرسه، مانند جدول زمان
  • ناتوانی در شمردن پول
  • ناتوانی در تخمین زمان
  • ناتوانی قضاوت در مورد سرعت یا مسافت
  • ناتوانی در درک منطق پشت ریاضیات
  • ناتوانی در نگه داشتن اعداد در ذهن خود هنگام حل مسائل

دلایل و عوامل خطر

محققان دقیقاً نمی‌دانند چه چیزی باعث اختلال یادگیری ریاضی می‌شود. اما آنها معتقدند که این حداقل تا حدودی به دلیل تفاوت در ساختار مغز و نحوه عملکرد آن است.

در اینجا دو دلیل احتمالی وجود دارد:

ژن ها و وراثت: تحقیقات نشان می دهد که ژنتیک نیز ممکن است در مسائل ریاضی نقش داشته باشد.

رشد مغز: مطالعات تصویربرداری مغز تفاوت هایی را بین افراد با و بدون اختلال ریاضی نشان داده است. تفاوت‌ها به نحوه ساختار مغز و نحوه عملکرد آن در مناطقی که با مهارت‌های یادگیری مرتبط هستند، مربوط می‌شود.

محققان فقط به دنبال این نیستند که چه چیزی باعث اختلال یادگیری ریاضی می شود. آنها همچنین در تلاشند تا بیاموزند که آیا استراتژی هایی وجود دارد که می تواند به مغز کمک کند تا ریاضیات را آسان تر کند.

 

کلمات مرتبط :

اختلال یادگیری ریاضی – کاردرمانی آنلاین – کاردرمانی ذهنی آنلاین – کاردرمانی برای اختلال ریاضی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ