اختلال یادگیری

آیا فرزند شما با مدرسه مشکل دارد؟ آیا از خواندن با صدای بلند، نوشتن یک مقاله یا پرداختن به ریاضیات می ترسند؟ در اینجا نحوه تشخیص علائم انواع مختلف اختلالات یادگیری آورده شده است.

ناتوانی های یادگیری یا اختلالات یادگیری، اصطلاحات چتری برای طیف گسترده ای از مشکلات یادگیری هستند. ناتوانی یادگیری مشکلی از نظر هوش یا انگیزه نیست و کودکان دارای ناتوانی یادگیری تنبل یا گنگ نیستند. در واقع، بیشتر آنها به اندازه دیگران باهوش هستند. مغز آنها شرایط متفاوتی دارد و این تفاوت بر نحوه دریافت و پردازش اطلاعات تأثیر می‌گذارد.

به زبان ساده، کودکان و بزرگسالان مبتلا به ناتوانی های یادگیری چیزها را متفاوت می بینند، می شنوند و درک می کنند. این می تواند در یادگیری اطلاعات و مهارت های جدید و استفاده از آنها با مشکل مواجه شود. رایج ترین انواع ناتوانی های یادگیری شامل مشکلات خواندن، نوشتن، ریاضی، استدلال، گوش دادن و صحبت کردن است.

در حالی که هر کودکی گهگاه با تکالیف مشکل دارد، اگر یک حوزه خاص از یادگیری به طور مداوم مشکل ساز باشد، ممکن است نشان دهنده یک اختلال یادگیری باشد.

کودکان دارای ناتوانی های یادگیری می توانند موفق شوند و زندگی طبیعی داشته باشند.

مواجهه با این احتمال که فرزند شما دچار اختلال یادگیری است، می تواند سخت باشد. هیچ پدر و مادری نمی خواهد ببیند فرزندش رنج می برد. ممکن است تعجب کنید که این می تواند برای آینده فرزندتان چه معنایی داشته باشد، یا نگران این باشید که چگونه از مدرسه عبور می کند.

اما نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که اکثر بچه‌های دارای ناتوانی‌های یادگیری به همان اندازه باهوش هستند. آنها فقط باید به روش هایی آموزش داده شوند که متناسب با سبک های یادگیری منحصر به فرد آنها باشد. با یادگیری بیشتر در مورد ناتوانی های یادگیری به طور کلی، و مشکلات یادگیری فرزندتان به طور خاص، می توانید راه را برای موفقیت در مدرسه و فراتر از آن هموار کنید.

علائم اختلال یادگیری

اگر مشکوک هستید که مشکلات یادگیری فرزندتان ممکن است به کمک خاصی نیاز داشته باشد، لطفاً در پیگیری تشخیص و درمان معطل نکنید. هر چه زودتر اقدامات درمانی و توانبخشی را شروع کنید، شانس فرزندتان برای دستیابی به پتانسیل کامل خود بیشتر است. کاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی آنلاین بخش مهمی از برنامه توانبخشی کودکان مبتلا به اختلال یادگیری هستند.

ناتوانی های یادگیری از کودکی به کودک دیگر بسیار متفاوت به نظر می رسد. یک کودک ممکن است با خواندن و املا مشکل داشته باشد، در حالی که کودک دیگر عاشق کتاب است اما نمی تواند ریاضی را بفهمد. هنوز کودک دیگری ممکن است در درک آنچه دیگران می گویند یا با صدای بلند ارتباط برقرار می کند مشکل داشته باشد. مشکلات بسیار متفاوت هستند، اما همه آنها اختلال یادگیری هستند.

شناسایی ناتوانی های یادگیری همیشه آسان نیست. به دلیل تنوع زیاد، هیچ علامت یا نمایه ای وجود ندارد که بتوانید به عنوان اثبات مشکل به آن نگاه کنید. با این حال، برخی از علائم هشدار دهنده در سنین مختلف بیشتر از سایرین دیده می شود. اگر از چیستی آنها آگاه باشید، می توانید زودتر به یک اختلال یادگیری مبتلا شوید و به سرعت اقداماتی را برای کمک گرفتن از فرزندتان انجام دهید.

به یاد داشته باشید که کودکانی که ناتوانی های یادگیری ندارند ممکن است هنوز برخی از این مشکلات را در زمان های مختلف تجربه کنند. زمان نگرانی زمانی است که توانایی فرزند شما در تسلط بر مهارت های خاص ناهمواری مداوم وجود دارد.

سن پیش دبستانی

مشکل در تلفظ کلمات
مشکل پیدا کردن کلمه مناسب
مشکل در قافیه
در یادگیری الفبا، اعداد، رنگ ها، اشکال یا روزهای هفته مشکل دارید.
مشکل در پیروی از دستورالعمل ها یا یادگیری روال.
مشکل در کنترل مداد رنگی، مداد، و قیچی، یا رنگ آمیزی درون خطوط.
مشکل در دکمه ها، زیپ ها، گیره ها یا یادگیری بستن بند کفش.

سنین 5 تا 9 سال

مشکل در یادگیری ارتباط بین حروف و صداها.
قادر به ترکیب صداها برای ساختن کلمات نیست.
کلمات اساسی را هنگام خواندن اشتباه می کند.
آهسته در یادگیری مهارت های جدید.
به طور مداوم کلمات را اشتباه می نویسد و اشتباهات مکرر می کند.
مشکل در یادگیری مفاهیم پایه ریاضی
مشکل در گفتن زمان و به خاطر سپردن سکانس ها.

سنین 10-13

مشکل در درک مطلب یا مهارت های ریاضی.
مشکل با سوالات تستی باز و مشکلات کلمه ای.
از خواندن و نوشتن بیزار است؛ از خواندن با صدای بلند اجتناب می کند
دست خط ضعیف
مهارت های سازمانی ضعیف (اتاق خواب، تکالیف و میز به هم ریخته و نامرتب هستند).
مشکل دنبال کردن بحث های کلاس درس و بیان افکار با صدای بلند.
املای یک کلمه مشابه 

توجه به نقاط عطف رشد می تواند به شما در شناسایی اختلال یادگیری کمک کند

توجه به نقاط عطف رشد طبیعی برای کودکان نوپا و پیش دبستانی بسیار مهم است. تشخیص زودهنگام تفاوت‌های رشدی ممکن است یک سیگنال اولیه از ناتوانی یادگیری باشد و مشکلاتی که زود تشخیص داده می‌شوند می‌توانند آسان‌تر اصلاح شوند.

تاخیر رشدی ممکن است تا زمانی که کودک شما بزرگتر نشده است به عنوان نشانه ای از ناتوانی یادگیری در نظر گرفته نشود، اما اگر آن را زمانی که کودک شما جوان است تشخیص دهید، می توانید زودتر مداخله کنید. شما بهتر از هر کس دیگری فرزندتان را می شناسید، بنابراین اگر فکر می کنید مشکلی وجود دارد، ارزیابی آن ضرری ندارد. همچنین می توانید از پزشک اطفال خود نمودار نقاط عطف رشد را بخواهید یا در بخش دریافت کمک بیشتر در زیر به یکی از آنها دسترسی داشته باشید.

 

کلمات مرتبط :

اختلال یادگیری – علائم اختلالات یادگیری – کاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی انلاین – گفتاردرمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ