انواع آفازی چیست؟

آفازی آنومیک
افراد مبتلا به آفازی آنومیک در مهارت های کلمه یابی مشکل دارند. به طور معمول، درک شنیداری و خواندن تحت تأثیر قرار نمی گیرند، در حالی که نوشتن اغلب منعکس کننده خروجی گفتار است.

آفازی بروکا
آفازی بروکا به نام آفازی غیر روان نیز شناخته می شود. در این شکل از آفازی، خروجی گفتار کاهش می‌یابد و فرد اغلب در واژه‌یابی با مشکلاتی مواجه می‌شود که به آنومیا نیز معروف است. درک شنیداری و درک مطلب معمولا حفظ می شوند، اما نوشتن معمولاً خروجی زبان گفتاری را منعکس می کند.

آفازی هدایتی
مشخصه آفازی هدایتی، مشکل در تکرار کلمات، جملات و عبارات است. فرد مبتلا به آفازی هدایتی معمولاً می تواند پیام های گفتاری را بخواند، بنویسد، صحبت کند و بفهمد. برخی از افراد در یافتن کلمه مشکلات خفیفی دارند.

آفازی ورنیکه
آفازی Wernike به عنوان “آفازی روان” نیز شناخته می شود. در این شکل از آفازی، درک فرد عمدتاً مختل می شود. در حالی که گفتار روان است و لحن، سرعت و ریتم بی‌تأثیر است، گفتار معنا ندارد و فرد معمولاً آگاهی کمی از خطا دارد. خواندن و نوشتن اغلب به شدت دچار اختلال می شوند.

سایر انواع آفازی چیست؟

آفازی پیشرونده اولیه
آفازی پیشرونده اولیه (PPA) زمانی رخ می دهد که خروجی زبان گفتاری و درک شنوایی به آرامی و به تدریج در طول زمان دچار اختلال می شود. در حالی که سکته مغزی یا سایر آسیب‌های مغزی می‌تواند باعث سایر اشکال آفازی شود، PPA توسط بیماری‌های عصبی ایجاد می‌شود. اگرچه اولین علائم مشکلات گفتار و زبان است، اما سایر علائم مربوط به زوال عقل ممکن است در مراحل بعدی ظاهر شوند، مانند از دست دادن حافظه.

آفازی مختلط Transcortical
در افراد مبتلا به آفازی مختلط transcortical، گفتار اغلب آهسته و متوقف می شود و شبیه آفازی شدید بروکا است. با این حال، برخلاف آفازی بروکا، درک شنوایی، خواندن و نوشتن اغلب مختل می شود. توانایی تکرار کلمات و جملات پیچیده نقطه قوت در این نوع آفازی است.

آفازی حرکتی transcortical
آفازی حرکتی ترانس کورتیکال نوعی آفازی غیر روان مانند آفازی بروکا است. خروجی گفتار با اپیزودهای مکرر مشکلات در یافتن کلمه کاهش می‌یابد که باعث توقف گفتار با شروع و توقف زیاد می‌شود. افراد مبتلا به آفازی حرکتی transcortical تکرار را حفظ کرده اند، زیرا می توانند کلمات و جملاتی با طول و پیچیدگی قابل توجهی را تکرار کنند. شدت این نوع آفازی می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

آفازی حسی Transcortial
آفازی حسی Transcortical کمترین نوع آفازی است. این شبیه آفازی ورنیکه است که گفتار روان است اما اغلب فاقد معنی است. درک شنوایی اغلب دچار اختلال می شود. برخلاف افراد مبتلا به آفازی ورنیکه، افراد مبتلا به آفازی حسی transcortical تکرار را حفظ کرده اند، همانطور که می توانند کلمات و جملاتی با طول و پیچیدگی قابل توجه را تکرار کنند.

آفازی گلوبال
آفازی گلوبال شدیدترین شکل آفازی است. آفازی گلوبال بر زبان دریافتی و بیانی تأثیر می گذارد، به این معنی که درک شنوایی، خواندن، نوشتن و زبان گفتاری همگی مختل می شوند.

گفتاردرمانی آنلاین برای آفازی

ناتوانی در برقراری ارتباط واضح و موثر می تواند منجر به احساس انزوا و افسردگی شود. بنابراین، کار با یک آسیب شناس گفتار-زبان برای افرادی که دارای چالش های ارتباطی هستند همچون آفازی هستند ضروری است.

گفتاردرمانی درمان اصلی و موثر برای آفازی است که توسط متخصصان ما در بهترین مرکز گفتاردرمانی آنلاین در ایران ارائه می شود، گفتاردرمانگران ما می توانند زبان، ارتباط شناختی، صدا، توانایی بلع و سایر مشکلات ایجاد شده برای بیماران مبتلا به آفازی را ارزیابی، تشخیص و درمان کنند. 

گفتاردرمانی آنلاین برای آن دسته از عزیزانی که به دلیل بعد مسافت و یا شرایط ناشی از بیماری و یا هر دلیل دیگر نمی توانند به کلینیک های گفتاردرمانی مراجعه کنند بسیار مناسب است و متخصصان ما در بهترین مرکز گفتاردرمانی انلاین ایران نهایت تلاش خود را برای ارائه خدمات گفتاردرمانی با بالاترین کیفیت ارائه می دهند.

 

کلمات مرتبط :

انواع آفازی چیست؟ – گفتاردرمانی برای آفازی – درمان آفازی – گفتاردرمانی آنلاین برای آفازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ