انواع آفازی

در مورد افراد میانسال، شایع ترین علت آفازی، سکته مغزی (حادثه عروق مغزی) است. از دست دادن جریان خون در این نواحی مغز به دلیل لخته (های) خون یا شکستگی عروق خونی منجر به سکته می شود. خون منبع اصلی اکسیژن و مواد مغذی برای مغز است و در اثر سکته مغزی ممکن است قسمت‌ هایی از مغز اکسیژن و سایر مواد مغذی دریافت نکنند. می تواند باعث مرگ سلول های عصبی یا نورون های آن نواحی شود. مرگ نورون‌ها در نواحی مغز که مسئول زبان هستند، پردازش و یا تولید زبان را مختل می‌کند.

سایر علل آفازی ممکن است شامل آسیب شدید تروماتیک مغزی (TBI) به دلیل ضربات مستقیم به سر، زخم های گلوله، تصادفات وسایل نقلیه موتوری (MVA)، عفونت های مغزی، تومورهای مغزی، سرطان ها و اختلالات عصبی پیشرونده (آلزایمر) باشد.

فرد مبتلا به آفازی ممکن است:

  • قادر به درک آنچه به آنها می گویید نباشید. آنها ممکن است در گفتار سریع و جملات طولانی مشکل بیشتری داشته باشند.
  • درک زمانی که محیط پر سر و صدا است دشوار است.
  • درک کنایه سخت است.
  • مشکل در خواندن و نوشتن
  • در خواندن از روی کتاب‌ها، فرم‌ها، تلفن‌ ها و صفحه‌ نمایش رایانه مشکل شدید دارید.
  • در استفاده از اعداد یا انجام محاسبات اولیه با مشکل مواجه می شوند. برای مثال، ممکن است نتوانند زمان را تشخیص دهند یا پول را بشمارند.

همه علائم آفازی را همه ندارند. آفازی می تواند جنبه های خاصی از زبان، مانند صحبت کردن یا درک زبان گفتاری را تحت تاثیر قرار دهد. علائم به نوع آفازی فرد بستگی دارد.

انواع آفازی چیست؟

آفازی گلوبال

این شدیدترین شکل آفازی است. آفازی گلوبال به شرایطی اطلاق می شود که در آن بیماران می توانند زبان گفتاری کمی را درک کنند و فقط چند کلمه قابل درک تولید کنند.

افراد مبتلا به آفازی گلوبال نمی توانند بخوانند، بنویسند یا زبان را بفهمند. معمولاً در بیماران پس از سکته مغزی شدید مشاهده می شود. اگر یک حادثه عروق مغزی علت آفازی گلوبال باشد، پس از شروع درمان برای رفع لخته خون یا از دست دادن جریان خون، بیمار شانس بهبودی را دارد.

با این حال، میزان معکوس شدن از دست دادن توانایی درک و تولید زبان به میزان آسیب مغزی بستگی دارد. با آسیب بیشتر، بهبودی ممکن است آهسته باشد و ممکن است ناتوانی پایدار وجود داشته باشد.

آفازی بروکا

ناحیه بروکا در مغز عملکردهایی دارد که مستقیماً با تولید گفتار مرتبط است. آفازی بروکا، همچنین به عنوان آفازی غیر روان شناخته می شود، بر تولید گفتار و واژگان فرد تأثیر می گذارد. ممکن است فرد بتواند 3-4 کلمه را در یک زمان بیان کند. تولید گفتار اغلب دشوار است.

با این حال، فرد مبتلا به آفازی بروکا که از انواع آفازی قادر به درک زبان گفتاری و نوشتاری است. با این حال، آنها ممکن است در نوشتن مشکل داشته باشند. اغلب به آن آفازی غیر روان گفته می شود زیرا کیفیت گفتار پر زحمت و متوقف کننده است.

آفازی غیر روان مختلط از دیگر انواع آفازی است

افراد مبتلا به آفازی غیر روان مختلط ممکن است گفتار پر تلاشی داشته باشند که شبیه آفازی شدید بروکا است. با این حال، آنها همچنین توانایی محدودی برای درک زبان گفتاری دارند. آنها ممکن است فقط به طور محدود قادر به خواندن یا نوشتن باشند.

آفازی ورنیکه

آفازی ورنیکه توانایی فرد در درک زبان گفتاری را مختل می کند. منطقه Wernicke مسئول توسعه زبان و درک گفتار است. هر گونه آسیب به این منطقه می تواند توانایی فرد در درک معنای زبان گفتاری را مختل کند. بنابراین به آن آفازی روان نیز معروف است.

از آنجایی که ناحیه بروکا تحت تأثیر قرار نمی گیرد، فرد می تواند گفتار تولید کند. با این حال، زبان گفتاری فرد طبیعی یا عادی نیست. جملات ممکن است معنی نداشته باشند و کلمات یا عبارات نامربوط داشته باشند. در موارد شدیدتر، کلمات گفتاری آنها ممکن است برای شنونده معمولی معنی نداشته باشد. در مورد آفازی روان، توانایی خواندن و نوشتن به شدت تحت تأثیر قرار می گیرد.

سایر انواع آفازی

آفازی آنومیک

آفازی آنومیک به شرایطی اطلاق می شود که در آن فرد نمی تواند کلمات صحیحی را برای موضوعات، موضوعات یا چیزهایی که می خواهد درباره آن بحث کند، ارائه دهد. اینها به ویژه اسم ها و افعال هستند.

گفتار آن‌ها معمولاً از نظر دستوری روان است، اما خروجی اغلب شامل دور و برها و عبارات ناامید است. دشواری یافتن کلمات مناسب زمانی آشکار می شود که فرد صحبت می کند و می نویسد. با این حال، آنها می توانند زبان گفتاری و نوشتاری را به اندازه کافی درک کنند.

آفازی پیشرونده اولیه

آفازی پیشرونده اولیه (PPA) یک وضعیت عصبی است که در آن پیشرفت اختلال زبان آهسته اما ثابت است. در حالی که سایر اشکال آفازی که در بالا مورد بحث قرار گرفت ممکن است علت آسیب تروماتیک مغزی (TBI) باشند، PPA توسط بیماری های عصبی مانند آلزایمر یا دژنراسیون لوبار فرونتوتمپورال ایجاد می شود.

PPA به دلیل زوال تدریجی نورون های ناحیه مغز مسئول گفتار و زبان ایجاد می شود. اغلب، اولین علائم بیماری های عصبی خود را به عنوان اختلال گفتار و زبان نشان می دهد، اما علائم دیگر مانند از دست دادن حافظه به زودی دنبال می شود.

 

کلمات مرتبط :

انواع آفازی – گفتاردرمانی برای آفازی – گفتاردرمانی سکته مغزی – گفتاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ