انواع اختلال یادگیری: نارساخوانی، نارسا نویسی و دیسکالکولیا

نارساخوانی اصطلاحی است که به مشکل در اکتساب و پردازش زبان اشاره دارد که معمولاً با فقدان یا مهارت در خواندن، املا و نوشتن ظاهر می شود. افراد مبتلا به نارساخوانی در ارتباط دادن حروفی که در صفحه می بینند با صداهایی که تولید می کنند مشکل دارند. در نتیجه خواندن کند و پر زحمت می شود و برای آنها فرآیند روانی نیست.

مشکلات در خواندن حتی قبل از یادگیری خواندن شروع می شود. به عنوان مثال، کودکان ممکن است در تجزیه کلمات گفتاری به هجاها و تشخیص کلماتی که قافیه هستند مشکل داشته باشند. کودکان مهدکودک ممکن است مانند همسالان خود نتوانند حروف را تشخیص دهند و بنویسند. افراد مبتلا به نارساخوانی ممکن است در دقت و املا نیز مشکل داشته باشند. این یک تصور غلط رایج است که همه کودکان مبتلا به نارساخوانی حروف را به عقب می نویسند یا کسانی که حروف را به عقب می نویسند، همگی نارساخوانی دارند.

افراد مبتلا به نارساخوانی، از جمله نوجوانان و بزرگسالان، اغلب سعی می کنند تا زمانی که می توانند از فعالیت هایی که شامل خواندن می شود اجتناب کنند (خواندن برای لذت بردن، خواندن دستورالعمل). آنها اغلب به رسانه های دیگر مانند تصاویر، ویدئو یا صدا جذب می شوند.

Dysgraphia یکی از انواع اختلالات یادگیری است و اصطلاحی است که برای توصیف مشکلات در به تصویر کشیدن افکار خود استفاده می شود. مشکلات نوشتن می تواند شامل مشکلات املایی، دستور زبان، نقطه گذاری و دست خط باشد.

Dyscalculia اصطلاحی است که برای توصیف مشکلات در یادگیری مفاهیم مربوط به اعداد یا استفاده از نمادها و توابع برای انجام محاسبات ریاضی استفاده می شود. مشکلات ریاضی می تواند شامل مشکلات در حس اعداد، به خاطر سپردن حقایق ریاضی، محاسبات ریاضی، استدلال ریاضی و حل مسئله ریاضی باشد.

سطوح شدت انواع اختلال یادگیری

اختلال یادگیری می تواند از نظر شدت متفاوت باشد:

 • خفیف: برخی از مشکلات در یادگیری در یک یا دو زمینه تحصیلی، اما ممکن است قادر به جبران باشد
 • متوسط: مشکلات قابل توجه در یادگیری، نیاز به آموزش تخصصی و برخی تسهیلات یا خدمات حمایتی
 • شدید: مشکلات شدید در یادگیری که بر چندین حوزه علمی تأثیر می گذارد و نیاز به تدریس تخصصی فشرده مداوم دارد.

تشخیص انواع اختلال یادگیری

برای تشخیص اختلال یادگیری خاص، فرد باید چهار معیار را داشته باشد.

 • با وجود کمک های هدفمند حداقل به مدت شش ماه در حداقل یکی از زمینه های زیر مشکل داشته باشید:
 • مشکل در خواندن (به عنوان مثال، نادرست، آهسته و تنها با تلاش زیاد).
 • مشکل در درک معنای آنچه خوانده می شود.
 • مشکل در املا.
 • مشکل در بیان نوشتاری (مثلاً مشکلات دستور زبان، علائم نگارشی یا سازماندهی).
 • مشکل در درک مفاهیم اعداد، حقایق اعداد یا محاسبه.
 • مشکل در استدلال ریاضی (به عنوان مثال، به کار بردن مفاهیم ریاضی یا حل مسائل ریاضی).
 • مهارت های تحصیلی داشته باشد که به میزان قابل توجهی کمتر از حد انتظار برای سن کودک است و باعث ایجاد مشکل در مدرسه، کار یا فعالیت های روزمره می شود.

مشکلات در دوران مدرسه شروع می شود، حتی اگر برخی از افراد تا بزرگسالی مشکلات قابل توجهی را تجربه نکنند (زمانی که نیازهای تحصیلی، کاری و روزمره بیشتر است).

مشکلات یادگیری به دلیل سایر شرایط، مانند ناتوانی ذهنی، مشکلات بینایی یا شنوایی، یک بیماری عصبی (مانند سکته مغزی در کودکان)، شرایط نامطلوب مانند ضرر اقتصادی یا محیطی، عدم آموزش، یا مشکلات صحبت کردن , درک زبان نیست.

تشخیص از طریق ترکیبی از مشاهده، مصاحبه، سابقه خانوادگی و گزارش های مدرسه انجام می شود. آزمایش عصب روانشناختی ممکن است برای کمک به یافتن بهترین راه برای کمک به فرد مبتلا به اختلال یادگیری خاص مورد استفاده قرار گیرد.

کاردرمانی آنلاین برای کودکان

کودکانی که انواع اختلال یادگیری را تجربه می کنند نیازمند خدمات توانبخشی و کاردرمانی ذهنی بطور منظم هستند و از آن جایی که مراجعه حضوری به کلینیک کاردرمانی در برخی مواقع امکان پذیر نیست و می تواند با چالش هایی همراه باشد ، متخصصان ما در مرکز توانبخشی آنلاین ایران خدمات کاردرمانی ذهنی آنلاین برای کودکان را ارائه می دهند.

کاردرمانی اختلالات یادگیری یکی از اصول برنامه توانبخشی این کودکان است که توسط متخصصان کاردرمانی آنلاین ما با کیفیت بالا ارائه می شود.

 

کلمات مرتبط :

انواع اختلال یادگیری – کاردرمانی ذهنی برای اختلال یادگیری – مرکز کاردرمانی آنلاین – هزینه کاردرمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ