انواع تاخیر رشد در کودکان

اغلب، تأخیرهای رشدی بیش از یک بخش از رشد کودک را تحت تأثیر قرار می دهد. هنگامی که کودک در بسیاری از این زمینه ها یا در همه آنها تاخیر داشته باشد، به آن تاخیر رشد گسترده می گویند.

برخی از تأخیرهای رشدی علت قابل شناسایی دارند. با این حال، برای بسیاری از کودکان، علت تاخیر، یا تاخیرهای متعدد، مشخص نیست.

خدمات توانبخشی از جمله فیزیوتراپی ، کاردرمانی و گفتاردرمانی برای کمک به بهبود تاخیر رشد کودکان در زمینه های مختلف موثر هستند که توسط متخصصان کاردرمانی آنلاین ، کاردرمانی در منزل و گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در منزل ما برای آن دسته از عزیزانی که به هر دلیل توانایی مراجعه حضوری به کلینیک های توانبخشی را ندارند ارائه می شود.

انواع تاخیر رشد در کودکان

تأخیرهای شناختی
تأخیرهای شناختی ممکن است بر عملکرد فکری کودک تأثیر بگذارد، با آگاهی تداخل کند و باعث مشکلات یادگیری شود که اغلب پس از شروع مدرسه آشکار می شود. کودکانی که دارای تأخیرهای شناختی هستند نیز ممکن است در برقراری ارتباط و بازی با دیگران مشکل داشته باشند.

این نوع تأخیر ممکن است در کودکانی رخ دهد که به دلیل عفونت، مانند مننژیت، آسیب مغزی را تجربه کرده‌اند، که می‌تواند باعث تورم در مغز به نام آنسفالیت شود. اختلالات تشنجی و اختلالات کروموزومی که بر رشد فکری تأثیر می گذارد، مانند سندرم داون، ممکن است خطر تاخیر شناختی را نیز افزایش دهد. با این حال، در بیشتر موارد، نمی توان دلیل روشنی برای این نوع تاخیر شناسایی کرد.

تاخیر مهارت های حرکتی
تأخیر در مهارت های حرکتی در توانایی کودک برای هماهنگ کردن گروه های عضلانی بزرگ، مانند عضلات بازوها و پاها، و عضلات کوچکتر، مانند عضلات دست، اختلال ایجاد می کند. نوزادان با تاخیر حرکتی شدید ممکن است در غلتیدن یا چهار دست و پا رفتن مشکل داشته باشند. کودکان بزرگتر با این نوع تاخیر ممکن است دست و پا چلفتی به نظر برسند یا در بالا و پایین رفتن از پله ها مشکل داشته باشند. کسانی که تاخیر حرکتی ظریفی دارند ممکن است در نگه داشتن اشیای کوچک مانند اسباب بازی ها یا انجام کارهایی مانند بستن بند کفش یا مسواک زدن مشکل داشته باشند.

برخی از تأخیرهای حرکتی ناشی از شرایط ژنتیکی است، مانند آکندروپلازی، که باعث کوتاه شدن اندام ها می شود، و شرایطی که بر عضلات تأثیر می گذارد، مانند فلج مغزی یا دیستروفی عضلانی. آنها همچنین ممکن است به دلیل مشکلات ساختاری، مانند اختلاف در طول اندام ایجاد شوند.

تأخیرهای اجتماعی، عاطفی و رفتاری
یکی از انواع تاخیر رشد در کودکان است. کودکان دارای تأخیر رشد، از جمله آنهایی که دارای اختلالات عصبی-رفتاری مرتبط مانند اختلال طیف اوتیسم و ​​اختلال کمبود توجه بیش فعالی هستند، اغلب دارای تأخیرهای اجتماعی، عاطفی یا رفتاری هستند. به دلیل تفاوت در رشد مغز، آنها ممکن است اطلاعات را به گونه ای دیگر پردازش کنند یا به محیط خود واکنش متفاوتی نسبت به کودکان هم سن نشان دهند. این تأخیرها می تواند بر توانایی کودک در یادگیری، برقراری ارتباط و تعامل با دیگران تأثیر بگذارد.

معمولاً کودکانی که دچار تاخیر رشدی هستند در مهارت های اجتماعی و عاطفی مشکل دارند. به عنوان مثال، آنها ممکن است در درک نشانه های اجتماعی، شروع ارتباط با دیگران یا انجام مکالمات دو طرفه مشکل داشته باشند. آنها همچنین ممکن است در مواجهه با ناامیدی یا کنار آمدن با تغییرات مشکل داشته باشند. هنگامی که محیط از نظر اجتماعی یا عاطفی بیش از حد سخت می شود، کودکانی که دارای تاخیر در رشد هستند ممکن است به مدت طولانی عصبانی شوند و آرام شدن آنها بیشتر از سایر کودکان طول بکشد. این رفتار می تواند سیگنالی باشد که کودک با اصلاح محیط خود یا یادگیری مهارت ها برای رویارویی با چالش های اجتماعی و عاطفی به حمایت بیشتری نیاز دارد.

تاخیر در گفتار
یکی از شایع ترین انواع تاخیر رشد در کودکان است. برخی از تأخیرهای گفتار، اختلالات زبان دریافتی هستند که در آن کودک در درک کلمات یا مفاهیم مشکل دارد. کودکان مبتلا به تاخیر در گفتار ممکن است در تشخیص رنگ ها، اعضای بدن یا اشکال مشکل داشته باشند. برخی دیگر اختلالات زبان بیانی هستند که در آن کودک نسبت به سن خود واژگان و جملات پیچیده کمتری دارد. کودکی که این نوع تاخیر در گفتار دارد ممکن است در حرف زدن، صحبت کردن و ساختن جملات کند باشد. اغلب، کودکی که دچار تأخیر گفتار است، ترکیبی از تأخیرهای دریافتی و بیانی دارد.

کودکانی که مشکل حرکتی دهانی دارند – مانند ضعف در عضلات دهان یا مشکل در حرکت زبان یا فک – که در تولید گفتار اختلال ایجاد می‌کند، به اختلال تولید گفتار مبتلا هستند.

کودکان ممکن است به دلایل فیزیولوژیکی مانند آسیب مغزی، سندرم های ژنتیکی یا کم شنوایی دچار تاخیر در گفتار شوند. سایر تأخیرهای گفتاری ناشی از عوامل محیطی مانند عدم تحریک است. با این حال، در بسیاری از موارد، علت تاخیر گفتار کودک ناشناخته است.

گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در منزل برای کودکانی که دچار تاخیر در گفتار هستند باید به محض تشخیص تاخیر آغاز شود تا شانس بهبودی افزایش پیدا کند.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی آنلاین – کاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی تاخیر حرف زدن – دلیل دیر حرف زدن کودک – دلیل تاخیر گفتار کودک ۳ ساله – بهترین سن شروع گفتاردرمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ