انواع دیسفازی

انواع مختلفی از دیسفازی وجود دارد. هر نوع با آسیب به ناحیه خاصی از مغز مرتبط است. با این حال، در میان افراد مبتلا به دیسفازی، تمایزات اغلب کمتر واضح است. آسیب مغزی به ندرت واضح است.

انواع بیانی
دیسفازی بیانی بر خروجی گفتار و زبان تأثیر می گذارد. افرادی که دیسفازی بیانی دارند در تولید گفتار مشکل دارند، اگرچه ممکن است آنچه را که به آنها گفته می شود درک کنند. آنها معمولاً از مشکلات خود در بیان خود آگاه هستند.

دیسفازی بروکا
دیسفازی بروکا یکی از رایج ترین انواع دیسفازی است. این شامل آسیب به بخشی از مغز به نام ناحیه بروکا است. ناحیه بروکا مسئول تولید گفتار است. افراد مبتلا به دیسفازی بروکا در ساختن کلمات و جملات بسیار مشکل دارند و ممکن است به سختی صحبت کنند یا اصلا صحبت نکنند. آنها اغلب آنچه را که دیگران می گویند بهتر از صحبت کردنشان می فهمند.

دیگر انواع دیسفازی

دیسفازی ترانس کورتیکال
دیسفازی ترانس کورتیکال کمتر شایع است. این بیماری که به عنوان دیسفازی انزوا نیز شناخته می‌شود، بر رشته‌های عصبی که اطلاعات را بین مراکز زبانی مغز حمل می‌کنند، و همچنین سایر مراکزی که جنبه‌های ظریف ارتباط را ادغام و پردازش می‌کنند، تأثیر می‌گذارد. اینها شامل لحن صدا، احساسات و حالات چهره است.

دیسفازی دریافتی
دیسفازی دریافتی بر درک زبان تأثیر می گذارد. افرادی که مبتلا به دیسفازی گیرنده هستند اغلب قادر به صحبت کردن هستند، اما بدون معنی. آنها اغلب غافلند که دیگران آنها را درک نمی کنند.

دیسفازی ورنیکه
دیسفازی ورنیکه شامل آسیب به بخشی از مغز به نام ناحیه ورنیکه است. منطقه Wernicke به ما کمک می کند تا معنای کلمات و زبان را درک کنیم. افراد مبتلا به دیسفازی ورنیکه ممکن است بتوانند روان صحبت کنند، اما استفاده آنها از کلمات و عبارات بی معنی یا نامربوط می تواند آنچه را که می گویند نامفهوم کند. آنها همچنین ممکن است در درک زبان گفتاری مشکل داشته باشند.

دیسفازی آنومیک
دیسفازی آنومیک نوع خفیف تری از دیسفازی و یکی از انواع دیسفازی است. افراد مبتلا به دیسفازی آنومیک در بازیابی کلمات خاص، از جمله نام، مشکل دارند. هنگامی که نمی توانند کلمه ای را به خاطر بسپارند، ممکن است مکث کنند، از حرکات استفاده کنند، یا یک کلمه کلی یا توصیف دوربرگردان را جایگزین کنند.

دیسفازی گسترده
دیسفازی گسترده در اثر آسیب گسترده به مراکز زبانی مغز ایجاد می شود. افراد مبتلا به دیسفازی گسترده در بیان و درک زبان مشکل زیادی دارند.

 

کلمات مرتبط :

انواع دیسفازی چیست؟ – بهترین درمان دیسفازی – گفتاردرمانی دیسفازی – گفتاردرمانی آنلاین در تهران – گفتاردرمانی در منزل – گفتاردرمانی از راه دور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ