اهمیت گفتاردرمانی اوتیسم

گفتاردرمانی تقریبا برای هر کسی که مبتلا به اختلال طیف اوتیسم تشخیص داده شود، توصیه می شود. چراکه بسیاری از کودکان اوتیستیک، گفتار محدود دارند و یا اصلا توانایی های گفتاری ندارد و به وضوح در شکل دادن کلمات و جملات به کمک نیاز دارند. اما حتی مبتلایان به اوتیسم که دارای عملکرد سطح بالا نیز هستند نیازمند گفتاردرمانی هستند چراکه احتمال بروز مشکلات گفتاری در آن ها زیاد است.

گفتار درمانی شامل درمان اختلالات گفتاری و ارتباطی است، به این معنی که حوزه بسیار گسترده ای است. گفتار درمانی می تواند به کودکان مبتلا به لکنت یا لب زدن کمک کند تا کلمات را به درستی تلفظ کنند، اما همچنین می تواند به کودکان مبتلا به اختلالات رشد کمک کند تا زبان گفتاری را در یک زمینه اجتماعی درک کنند و از آن استفاده کنند.

گفتاردرمانگر یک متخصص ارتباطات از طیف گسترده ای از ابزارها و مداخلات، از اسباب بازی و بازی درمانی گرفته تا آزمون های رسمی و برنامه های درسی گفتاری استفاده می کنند.

اهمیت گفتاردرمانی اوتیسم

گفتار درمانگران می توانند نقش مهمی در کمک به کودک اوتیستیک در یادگیری برقراری ارتباط و تعامل با افراد دیگر ایفا کنند. بسته به تنظیمات (مدرسه، خانه، اداره)، درمانگر فرزند شما ممکن است 1:1 یا به صورت گروهی کار کند و بسته به سطح عملکردی فرزند شما، درمانگر ممکن است روی یک یا همه این مهارت ها تمرکز کند:

ارتباط غیر کلامی. این ممکن است شامل آموزش ارتباطات اشاره ای یا آموزش با PECS (سیستم ارتباط تبادل تصویر)، دستگاه های مکالمه الکترونیکی و سایر ابزارهای ارتباطی غیرکلامی باشد.

زبان بدن. چگونه می توانید بفهمید که شخص دیگری شوخی می کند یا جدی؟ چه زمانی برای پیوستن به یک مکالمه مناسب است و چه زمانی مکالمه خصوصی است؟ گفتاردرمانگرها می توانند به کودکان بیاموزند که چگونه سیگنال های فیزیکی را تشخیص دهند.

اهمیت گفتاردرمانی در بهبود مهارتهای گفتاری کودکان اوتیسم

سوال پرسیدن و جواب دادن. کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است توانایی پرسیدن و پاسخ دادن به سوالات را بدون کمک درمانگر ایجاد نکنند. درمانگر می تواند به کودک شما بیاموزد که چگونه یک سوال را تشخیص دهد و پاسخ های مناسب را ارائه دهد. آنها همچنین می توانند به کودک شما کمک کنند تا پاسخ سوالات خود را فرموله کند، بپرسد و بفهمد.

عمل شناسی گفتار خوب. خوب است که بدانید چگونه بگویید “صبح بخیر”. اما به همان اندازه مهم است که بدانید چه زمانی، چگونه و به چه کسی باید آن را بگویید. آموزش عمل شناسی گفتار همچنین می تواند به کودک شما کمک کند تا معنای اصطلاحات (که گاهی برای افراد مبتلا به اوتیسم سخت است) را درک کند و از اصطلاحات خود استفاده کند.

گرامر. برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم در استفاده از گرامر صحیح حتی زمانی که در خانه یا مدرسه الگوبرداری می شود، مشکل دارند. آنها ممکن است به خود سوم شخص اشاره کنند، یا از زمان های نادرست استفاده کنند و غیره. گفتاردرمانگران اغلب با کودکان اوتیستیک کار می کنند تا به آنها کمک کنند اشتباهات دستور زبان را اصلاح کنند.

مهارت های گفت و گو. دانستن نحوه بیان بیانیه با ادامه مکالمه یکسان نیست. گفتاردرمانگران ممکن است بر روی مبادله رفت و برگشت کار کنند که گاهی اوقات به عنوان “توجه مشترک” شناخته می شود.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی کودکان اتیسم – اهمیت گفتاردرمانی برای اوتیسم – گفتاردرمانی آنلاین برای اوتیسم – گفتاردرمانی در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ