بازی درمانی برای کودکان بیش فعال

بازی درمانی با سه مکانیسم اصلی عمل می کند: 1) کمک به پردازش احساسات منحرف کننده به کودک، 2) بهبود قدرت تصمیم گیری و عملکرد اجرایی و 3) کاهش تکانشگری. بازی درمانی همراه با مشاوره والدین تاثیری مضاعف دارد.

کودکان مبتلا به ADHD در تمرکز بر روی کارها، توجه و گوش دادن مشکل زیادی دارند. آنها خیلی راحت حواسشان پرت می شود و تکانشی هستند و اغلب مخل هستند. 

بازی درمانی برای کودکان بیش فعال

حل کردن احساسات منحرف کننده
فرض کنید کودکی در خانواده اش استرس و درگیری دارد. حتی مقدار کمی درگیری ممکن است باعث ایجاد احساسات عصبانیت نسبت به اعضای خانواده شود. خشم حل نشده یکی از عوامل تشدید علائم ADHD است. این عصبانیت در پس ذهنش فرو می نشیند و حواس او را در حین تکالیف مدرسه پرت می کند. در تمام مدت ممکن است حتی آگاهانه از عصبانیتش آگاه نباشد. او ابزاری برای مبارزه با حواس پرتی خود ندارد زیرا حتی نمی داند از کجا می آید. اما در فضای امن اتاق بازی می تواند احساسات خشمگین خود را بیان و تشخیص دهد. فرض کنید او با یک چکش اسباب‌بازی می‌کوبد، به کیسه‌ی خاک رس می‌کوبد و احساساتش را به صورت نمادین بیان می‌کند. درمانگر آن احساسات خشمگین را تشخیص می دهد، شناسایی می کند و بازتاب می دهد، حتی اگر فقط برای پنج دقیقه در طول هر جلسه باشد. او تمرینات ارزشمندی را در آگاهی آگاهانه از خشم خود به دست آورده است و اکنون می تواند شروع به پردازش، دستکاری و حل آن کند و اجازه دهد به گذشته برود تا دیگر حواس او را در حین تکالیف مدرسه پرت نکند. 

علاوه بر این، کودکانی که تحت فشارهای استرس زا قرار گرفته اند، معمولا شرم را تجربه می کنند و این احساسات حواس آنها را پرت می کند. شرم یک «فروپاشی» خود است که باعث می‌شود کودک احساس کند اساساً معیوب است، ارزشمند نیست، خوب نیست. او به شدت درگیر وضعیت خود می شود و نمی تواند روی کار خود تمرکز کند. با این حال، در طی بازی درمانی برای کودکان بیش فعال و در اتاق بازی حس ارزش و پذیرش خود به شرح زیر ساخته می شود. درمانگر به کودک نشان می دهد که تمام جزئیات هر اقدام و تصمیمی که در بازی می گیرد ارزشمند، مهم و معنادار است. با این حال، این احساس را نباید تنها درمانگر، بلکه برای خود کودک مشاهده کرد. 

علاوه بر این ترس اغلب حواس کودکان را پرت می کند. کودکان در مقایسه با بزرگسالان کوچک و ضعیف هستند و اغلب ممکن است احساس آسیب پذیری، ناتوانی و وابستگی کنند. این باعث ترس از برآورده نشدن نیازهای آنها می شود. کودک مبتلا به ADHD قبلاً حواسش پرت شده است، اما این احساس ترس ذهن او را به خود مشغول می کند و بیشتر حواس او را پرت می کند. در پس ذهنش می جوشد و برای جلب توجه معلم با او رقابت می کند. با این حال، بازی کردن ترس‌هایش در صحنه‌های وانمودی در اتاق بازی، در حالی که درمانگر ترس‌هایش را می‌شناسد، به زبان می‌آورد و منعکس می‌کند، به او اجازه می‌دهد آنها را پردازش کند و بر آنها تسلط پیدا کند. بنابراین ترس های او چندان ترسناک به نظر نمی رسند و تا این حد حواس او را پرت نمی کنند.

افزایش قدرت تصمیم گیری
کودکان مبتلا به بیش فعالی با آنچه “عملکرد اجرایی” نامیده می شود، مشکل دارند. آنها در به دست آوردن قدرت تصمیم گیری برای متمرکز ماندن در مواجهه با حواس پرتی شدید خود مشکل دارند. بازی درمانی برای کودکان بیش فعال برای رفع این مشکلات راهکاری مناسب است. در اتاق بازی، کودک تمام تصمیمات خود را می گیرد، در حالی که این فرآیند تصمیم گیری به شدت توسط درمانگر حمایت و تایید می شود. تصمیم گیری، هر چند کوچک، برای او یک دستاورد است، و بازتاب درمانگر به کودک آگاهی کاملی از همه آن دستاوردها می دهد. این به کودک احساس موفقیت و لذت زیادی در تصمیم گیری می دهد و در نتیجه او را تشویق به تصمیم گیری بیشتر می کند. از طریق تمرین قدرت او در تصمیم گیری افزایش می یابد و اکنون او توانایی بیشتری برای انتخاب یا تصمیم گیری برای تمرکز در کلاس دارد.

کاهش تکانشگری
علاوه بر این، کودکان مبتلا به ADHD اغلب بسیار تکانشی هستند. آنها تحمل کمی نسبت به محدودیت ها دارند و به صورت تکانشی و نامناسب عمل می کنند. بازی درمانی توانایی آنها را برای تحمل محدودیت ها در اتاق بازی افزایش می دهد که در آن درمانگر کنترل کامل عمل را به آنها می دهد.

 

کلمات مرتبط :

بازی درمانی برای کودکان بیش فعال – بازی درمانی برای مبتلایان اوتیسم – بهترین درمان بیش فعالی – کاردرمانی آنلاین – بازی درمانی برای کودکان – مزایای بازی درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ