بازی درمانی چیست؟

بازی درمانی نوعی روان درمانی است و می تواند در کمک به کودکان در زمینه مسائل عاطفی و روانی موثر باشد.

کودکان اغلب از بازی برای بیان خود و جهت یابی در جهان استفاده می کنند و بازی درمانی از این مزیت استفاده می کند. بازی درمانی در درجه اول برای کودکان استفاده می شود. اگرچه، می توان از آن برای بزرگسالان نیز استفاده کرد. این معمولا برای کودکانی که بین 3 تا 12 سال سن دارند استفاده می شود.

هدف اولیه این روش درمانی کمک به کودکانی است که ممکن است با ابراز خود یا احساسات خود مشکل دارند تا خود را از طریق بازی ابراز کنند.

یک بازی‌ درمانگر فرد را از طریق بازی در محیطی آزاد و امن راهنمایی می‌کند که در آن احساس راحتی می‌کند تا خود را ابراز کند. بازی درمانگران از فعالیت های بازی استفاده می کنند که ممکن است کودک از نقاشی گرفته تا رقصیدن و بازی های رومیزی لذت ببرد. گاهی اوقات، بازی درمانگر از سایر اعضای خانواده یا والدین و سرپرستان می خواهد که در فعالیت های زمان بازی شرکت کنند.

تکنیک های مختلفی را می توان در طول بازی درمانی به کار برد. تکنیک مورد استفاده در طول یک جلسه درمانی تا حد زیادی به نیازهای کودک شما و اینکه از چه رسانه های بازی استفاده می کند بستگی دارد.

یک جلسه بازی درمانی معمولی معمولا بین 30 تا 45 دقیقه طول می کشد. در طول یک جلسه بازی درمانی، درمانگر محیطی راحت و امن را برای بازی کودک ایجاد می کند. سپس درمانگر تعاملات کودک با اسباب بازی های ارائه شده را مشاهده می کند.

انواع بازی درمانی

دو شکل اصلی بازی درمانی وجود دارد که توسط بازی درمانگران استفاده می شود:

دستوری: با بازی درمانی دستوری، درمانگر رویکردی عملی اتخاذ می کند و کودک را از طریق فعالیت های بازی هدایت شده هدایت می کند تا به آنها کمک کند تا خود را بیان کنند. آنها معمولاً دستورالعمل‌های خاصی را می‌دهند و در حین انجام آن بر کودک نظارت می‌کنند.

غیر رهنمودی: بازی درمانی غیر مستقیم از محیطی کمتر کنترل شده استفاده می کند. درمانگر کودک را رها می کند تا در هر گونه فعالیت بازی که ممکن است از آن لذت می برد شرکت کند و خود را با دخالت محدود بیان کند.

تکنیک ها

همانطور که کودک در اتاق بازی درمانگر راحت‌تر رشد می‌کند، فعالیت‌های بازی خاص‌تری که مسائلی را که کودک با آن‌ها سروکار دارد هدف قرار می‌دهند، معرفی می‌شوند. برخی از رایج ترین تکنیک های مورد استفاده توسط بازی درمانگران در سراسر جهان عبارتند از:

 • استفاده از بلوک های ساختمانی
 • شن بازی
 • بازی های تخته ای
 • بازی با عروسک ها
 • بازی های عروسکی
 • بازی مهمانی
 • بازی های کارتی
 • بازی های استراتژیک مانند شطرنج 
 • بازی لگو

بازی درمانی با چه چیزی می تواند کمک کند؟

این روش درمانی به ویژه برای افرادی که با برقراری ارتباط و ابراز وجود به شیوه ای مثبت و سالم مشکل دارند مفید است.

کودکانی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند یا حوادث بسیار آسیب زا یا استرس زا را تجربه کرده اند، ممکن است از این روش برای بازیابی حس عادی بودن در زندگی خود بهره مند شوند. کودکان مبتلا به اختلالات خاصی که بیان عاطفی و اجتماعی آنها را مختل می کند، معمولاً از بازی درمانی سود زیادی می برند.

اینها می تواند شامل کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری یا اختلالات یادگیری باشد. تحقیقاتی در مورد اثربخشی بازی درمانی بر روی کودکان مبتلا به شرایط زیر انجام شده است:

 • اوتیسم
 • اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)
 • افسردگی
 • اختلالات اضطرابی
 • اختلال استرس پس از سانحه
 • ضربه های جسمی و روحی
 • سوء استفاده جنسی
 • آزار جسمی یا عاطفی

مزایای بازی درمانی

والدین نگران اغلب درک اینکه فرزندانشان از «فقط بازی کردن» چه مزایایی به دست می‌آورند دشوار است. با این حال، واقعیت این است که با یا بدون راهنمایی یک درمانگر، کودکان دوست دارند از طریق بازی ارتباط برقرار کنند، چه شما متوجه شده باشید یا نه.

ممکن است کودکی که با اسباب‌بازی‌های خشونت‌آمیز بازی می‌کند، به عنوان پرخاشگر تلقی شود، در حالی که در واقعیت، ممکن است وضعیت خشونت‌آمیز خانگی را منعکس کند که شاهد آن بوده است.

برخی از مزایای این روش درمانی عبارتند از :

بازی درمانی به کودکانی که در برقراری ارتباط کلامی مشکل دارند این امکان را می دهد تا از طریق فعالیت های بازی خود را ابراز کنند. به عنوان مثال، کودکی که از صحبت کردن امتناع می ورزد، ممکن است در عوض افکار یا نیازهای خود را ترسیم یا ترسیم کند.

فضایی را ایجاد می کند که در آن کودک احساس راحتی می کند که خودش به جای دیگر اشکال سنتی تر روان درمانی باشد.

به کودک این امکان را می دهد که فرآیند درمانی خود را به عهده بگیرد. بازی درمانی موثر به کودک این امکان را می دهد که از اسباب بازی ها و وسایلی که با آنها راحت تر است استفاده کند و با سرعت خودش پیش برود.

این به کودکان کمک می کند تا احساسات خود را درک کنند، به خصوص اگر قبلاً با انجام این کار مشکل داشتند.

این به کودکان کمک می کند تا مهارت های ارتباطی و اجتماعی خود را با گذشت زمان تقویت کنند. پس از چندین جلسه، کودکی که صحبت نمی کرد ممکن است شروع به بیان چندین عبارت کند.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی آنلاین – گفتار درمانی آنلاین – کاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی انلاین

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ