برنامه درمانی حسی یا سبک زندگی حسی یک برنامه فعالیت روزانه است که به طور خاص طراحی شده است. هدف آن شامل فعالیت‌ های حسی در طول روز و بیداری کودک به منظور بهبود تمرکز، توجه و اطمینان از اینکه کودک در طول روز احساس «درست» (تنظیم‌شده) دارد. همانطور که بدن به غذای مناسب و به طور مساوی در طول روز نیاز دارد، بدن نیز به فعالیت هایی نیاز دارد تا سطح برانگیختگی خود را بهینه نگه دارد.

هنگامی که سطح برانگیختگی خیلی پایین می‌آید، می‌تواند با فعالیت‌هایی مانند:

  • رقصیدن
  • آواز خواندن
  • ورزش کردن

اگر سطوح بیش از حد بالا برود و فرد بیش از حد تحریک شود، یک فعالیت آرامش بخش می تواند کمک کند، مانند:

  • پیاده روی آهسته
  • خواندن کتاب
  • گوش دادن به موسیقی ملایم

یک کاردرمانگر واجد شرایط می تواند از آموزش پیشرفته و مهارت های ارزیابی خود برای ایجاد یک برنامه درمانی حسی موثر برای دانش آموز استفاده کند تا در طول روز اجرا شود که با هدف بهبود رفاه کلی و کیفیت زندگی ارائه می شود.

اهداف برنامه درمانی حسی

اثرات یک رژیم غذایی حسی می تواند فوری و تجمعی باشد. آن‌ها در واقع به بازسازی سیستم عصبی دانش‌آموز در طول زمان کمک می‌کنند تا بتوانند شرایط را بهتر تحمل کنند و مهارت‌هایی برای کنترل الزامات مقررات خود داشته باشند.

راهنمایی و آموزش راهبردهای خودتنظیمی به همه کمک می‌کند تا رفتارها و احساسات را بشناسند و با موفقیت تطبیق دهند و از استراتژی‌ها برای برآورده کردن خواسته‌های هر موقعیتی استفاده کنند. این به نوبه خود می تواند از فرسودگی و کاهش استرس، اضطراب و خستگی جلوگیری کند.

این به کودک این امکان را می دهد که به جای پرت شدن توسط محرک هایی مانند:

  • برچسب پیراهن آنها روی گردن آنها مالیده می شود
  • صدای بیرون

بتواند تمرکز کند.

برنامه درمانی حسی برای افرادی است که مشکلات پردازش حسی یا مشکلات درک ورودی حسی دارند. این ممکن است شامل کودکان اوتیستیک نیز باشد.

درمان یکپارچگی حسی برای کمک به کودکان استفاده می شود که یاد بگیرند از تمام حواس خود با هم استفاده کنند – یعنی لامسه، بویایی، چشایی، بینایی و شنوایی. ادعا شده است که این درمان می تواند رفتار چالش برانگیز یا رفتار تکراری را بهبود بخشد. این رفتارها می تواند به مشکلات در پردازش اطلاعات حسی مرتبط باشد.

درمانگران همچنین گاهی اوقات پیشنهاد می‌کنند که درمان یکپارچگی حسی می‌تواند به سایر ویژگی‌های اوتیسم مانند مشکلات در بازی و تنظیم هیجانی کمک کند.

اغلب افراد رویدادهایی را تجربه می کنند که همزمان بیش از یک حس را تحریک می کنند. مثلاً وقتی کتابی را می خوانیم، کلمات روی صفحه را می بینیم، ورق زدن را می شنویم و کتاب را در دستان خود احساس می کنیم. حتی اگر کتاب قدیمی یا گرد و غباری باشد، ممکن است بتوانیم بوی آن را حس کنیم. ما این اطلاعات حسی متنوع را دریافت می‌کنیم و آن‌ها را ترکیب می‌کنیم تا درک روشنی از دنیای اطراف خود به دست آوریم.

کودکان اوتیستیک ممکن است در ترکیب اطلاعات حسی از این طریق مشکل داشته باشند. ایده برنامه درمانی حسی استفاده از فعالیت‌ها و تمرینات بدنی برای کمک به کودکان برای یادگیری تفسیر و استفاده مؤثرتر از اطلاعات حسی است.

 

کلمات مرتبط :

یکپارچگی حسی – اختلال پردازش حسی – درمان کودکان اوتیسم – گفتاردرمانی آنلاین برای اوتیسم – کاردرمانی آنلاین برای اوتیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ