برنگشتن به اسم در کودکان

پاسخ به نام در دوران کودکی توانایی نگاه کردن، حرکت به سمت یا پاسخ شفاهی به کسی است که وقتی نام شما را صدا می کند.

حتی در دوران نوزادی، ما انتظار داریم که نوزادان وقتی نام آنها را صدا می زنند، به سمت مراقبان خود برگردند. نوزاد باید در شش یا هفت ماهگی به نام خود پاسخ دهد. برخی از نوزادان این کار را از سه یا چهار ماهگی شروع می کنند. اگر کودک شما تا هفت ماهگی این مهارت را از خود نشان ندهد، نگران کننده است.

در صورتی که شنوایی فرزندتان خوب است، می توانید انتظار داشته باشید که وقتی نامش خوانده می شود، پاسخ دهد. این پاسخ ممکن است مانند لبخند زدن، تکان دادن سر، برقراری تماس چشمی یا گفتن “چی؟” به نظر برسد که کسی نام خود را می گوید. 

متخصصان گفتاردرمانی کودکان اغلب عدم پاسخگویی کودک خردسال به نام خود را به عنوان نشانه بالقوه اختلال طیف اوتیسم (ASD) در نظر می گیرند. همچنین می تواند نشانگر مسائل مربوط به مهارت های زبانی باشد.

اولین قدم برای شناسایی کودک، پاسخ ندادن به نام او (یا صداهای دیگر) است که شامل ارجاع به شنوایی شناسی است. رد کردن کاهش شنوایی حیاتی و اولین گام در فرآیند ارزیابی است. اگر نتایج ارزیابی شنوایی شناسی شنوایی طبیعی را نشان می دهد، در اینجا چند نکته برای کشف آنچه اتفاق می افتد وجود دارد.

دلایل برنگشتن به اسم در کودکان

نکته اینجاست – بچه ها ممکن است گاهی پاسخ دهند، اما در بعضی مواقع نه. یکی از چالش‌هایی که کودکان خردسال، به‌ویژه آن‌هایی که ASD دارند، تجربه می‌کنند، تعمیم مهارت‌ها است. انجام یک مهارت – مانند پاسخ دادن به نام آنها – در یک جلسه با انجام همان کار در مکان های مختلف و با افراد مختلف متفاوت است. بنابراین، متخصصان گفتاردرمانی هنگام جستجوی پاسخ برای نام در مراجعین اولیه چه چیزی باید در نظر بگیرند و چگونه این موضوع را برای والدین توضیح دهیم؟

ممکن است کودک در حین بازی فعال نام خود یا نشانه های کلامی والدین را نادیده بگیرد. برخی از کودکان هنگام شرکت در حرکت به نام خود پاسخ نمی دهند. هنگام کوهنوردی، دویدن و پریدن، کودک آنقدر روی حرکت متمرکز می شود که بزرگسالی را که نام او را صدا می کند، نادیده می گیرد.

به خاطر داشته باشید اگر کودک به هیچ صدایی واکنش نشان نمى دهد مسأله شنوایی مطرح مى شود ولى اگر در واکنش کودک نسبت به اسم خودش واکنش نشان نمى دهد ولى به صداهاى دیگر پاسخ مى دهد می تواند نشان دهنده وجود اختلالاتی همچون اختلال طیف اوتیسم باشد.

برای ارزیابی و تشخیص علت عدم واکنش کودک به نام خود می توانید با متخصصان ما در بهترین مرکز گفتاردرمانی آنلاین تماس بگیرید.

تلفن تماس : ۰۹۰۲۲۷۹۹۵۶۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ