تأخیر رشد حرکتی

کودکان با سرعت خود به نقاط عطف رشد می رسند و برخی سریعتر از دیگران حرکت می کنند. دو خواهر و برادر در یک خانواده ممکن است با سرعت های متفاوت به نقاط عطف برسند.

تأخیرهای جزئی و موقت معمولاً دلیلی برای هشدار نیستند، اما تأخیر مداوم یا تأخیرهای متعدد در رسیدن به نقاط عطف می‌تواند نشانه‌ای باشد که ممکن است در آینده با چالش‌هایی روبرو شود.

تأخیر در رسیدن به نقاط عطف زبان، تفکر، مهارت های اجتماعی یا حرکتی را تاخیر رشد می گویند.

تأخیر رشد حرکتی ممکن است ناشی از عوامل مختلفی از جمله وراثت، عوارض دوران بارداری و زایمان زودرس باشد. علت همیشه مشخص نیست

اگر مشکوک هستید که فرزندتان تاخیر رشدی دارد، با پزشک اطفال او صحبت کنید. تاخیر در رشد گاهی اوقات نشان دهنده یک بیماری زمینه ای است که فقط پزشکان می توانند آن را تشخیص دهند.

هنگامی که تشخیص دادید، می توانید برای درمان یا سایر مداخلات اولیه برای کمک به پیشرفت و رشد فرزندتان در بزرگسالی برنامه ریزی کنید.

تاخیر در مهارت حرکتی ظریف و درشت

مهارت های حرکتی ظریف شامل حرکات کوچک مانند در دست گرفتن یک اسباب بازی یا استفاده از مداد رنگی است. مهارت‌های حرکتی درشت به حرکات بزرگ‌تری مانند پریدن، بالا رفتن از پله‌ها یا پرتاب توپ نیاز دارند.

بچه‌ها با سرعت‌های متفاوتی پیشرفت می‌کنند، اما بیشتر بچه‌ها می‌توانند تا 3 ماهگی سرشان را بلند کنند، تا 6 ماهگی با کمکی بنشینند و خیلی قبل از تولد دومشان راه بروند.

در سن 5 سالگی، اکثر کودکان می توانند به مدت 10 ثانیه یا بیشتر روی یک پا بایستند و می توانند از چنگال و قاشق استفاده کنند.

نشان دادن برخی از علائم زیر می تواند به این معنی باشد که کودک شما در ایجاد برخی از عملکردهای حرکتی ظریف یا درشت تاخیر دارد:

علائم تأخیر رشد حرکتی

 • تنه و اندام های شل
 • دست ها و پاهای سفت
 • حرکت محدود در بازوها و پاها
 • ناتوانی در نشستن بدون حمایت در 9 ماهگی
 • تسلط رفلکس های غیر ارادی بر حرکات ارادی
 • ناتوانی در تحمل وزن روی پاها و ایستادن در حدود یک سالگی

دلایل و عوامل خطر

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، حدود 17 درصد از کودکان بین سنین 3 تا 17 سال دارای یک یا چند ناتوانی رشدی هستند.

اکثر ناتوانی های رشدی قبل از تولد کودک اتفاق می افتد، اما برخی از آنها ممکن است پس از تولد به دلیل عفونت، آسیب یا عوامل دیگر رخ دهند.

شناسایی علل تأخیر رشد حرکتی ممکن است دشوار باشد، و موارد مختلفی می توانند در آن نقش داشته باشند. برخی از بیماری ها منشا ژنتیکی دارند، مانند سندرم داون.

عفونت یا سایر عوارض در دوران بارداری و زایمان و همچنین زایمان زودرس نیز می تواند باعث تاخیر در رشد شود.

تأخیر در رشد همچنین می تواند نشانه ای از سایر بیماری های زمینه ای باشد، از جمله:

 • اختلالات طیف اوتیسم (ASDs)
 • فلج مغزی
 • اختلالات طیف الکل جنینی
 • میوپاتی، از جمله دیستروفی عضلانی
 • اختلالات ژنتیکی مانند سندرم داون و سندرم X شکننده

به یاد داشته باشید که کودکان با سرعت های متفاوتی رشد می کنند، بنابراین ممکن است آنچه شما به عنوان تاخیر فکر می کنید برای فرزندتان طبیعی باشد. با این حال، اگر نگران هستید، مهم است که فرزندتان را توسط متخصصان ارزیابی کنید.

کودکان در سن مدرسه که با تاخیر رشدی تشخیص داده می شوند، ممکن است واجد شرایط دریافت خدمات ویژه باشند. این خدمات با توجه به نیاز و مکان متفاوت است.

درمان تأخیر رشد حرکتی با توجه به تاخیر خاص متفاوت است. برخی از درمان‌ها شامل فیزیوتراپی و کاردرمانی برای کمک به تاخیر در مهارت‌های حرکتی ضروری است.

خدمات کاردرمانی برای تاخیر رشد را می توان با مراجعه به کلینیک کاردرمانی یا بصورت کاردرمانی آنلاین و در منزل دریافت کرد.

 

کلمات مرتبط :

تأخیر رشد حرکتی – کاردرمانی کودکان – کاردرمانی آنلاین کودکان – دلایل تاخیر رشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ