تأخیر زبان نوعی اختلال ارتباطی است. اگر فرزند شما به نقاط عطف رشد زبان برای سن خود نرسد، ممکن است دچار تاخیر زبانی شود. توانایی های زبانی آنها ممکن است با سرعت کمتری نسبت به اکثر کودکان رشد کند. آنها ممکن است در بیان خود یا درک دیگران مشکل داشته باشند. تأخیر آنها ممکن است شامل ترکیبی از شنوایی، گفتار، و اختلالات شناختی باشد.

تاخیر زبان بسیار رایج است بطوری که حدود 5 تا 10 درصد از کودکان پیش دبستانی را تحت تاثیر قرار می دهد.

انواع تأخیر زبان

تأخیر زبانی می تواند دریافتی، بیانی یا ترکیبی از هر دو باشد. نقص زبان پذیرا زمانی اتفاق می افتد که کودک شما در درک زبان مشکل داشته باشد. اختلال زبان بیانی زمانی اتفاق می افتد که کودک شما در برقراری ارتباط کلامی مشکل دارد.

علائم
اگر کودک شما تاخیر زبانی داشته باشد، در سن معمولی به نقاط عطف زبانی نمی رسد. علائم خاص و نقاط عطف از دست رفته آنها به سن و ماهیت تاخیر آنها بستگی دارد.

علائم رایج تاخیر عبارتند از:

 • تا سن 15 ماهگی غرغر نکند
 • تا سن 2 سالگی صحبت نمی کند
 • ناتوانی در صحبت کردن با جملات کوتاه در سن 3 سالگی
 • مشکل در پیروی از دستورالعمل ها
 • تلفظ یا بیان ضعیف
 • مشکل در کنار هم قرار دادن کلمات در یک جمله
 • ترک کلمات از جمله

علل تأخیر زبان

تاخیر زبانی در کودکان دلایل احتمالی زیادی دارد. در برخی موارد، بیش از یک عامل به تاخیر زبان کمک می کند. برخی از علل رایج عبارتند از:

 • اختلال شنوایی: برای کودکانی که دچار اختلال شنوایی هستند، معمولاً اختلال زبان نیز وجود دارد. اگر آنها زبان نمی شنوند، یادگیری برقراری ارتباط می تواند دشوار باشد.
 • اوتیسم: در حالی که همه کودکان مبتلا به اوتیسم تاخیر زبانی ندارند، اوتیسم اغلب بر ارتباطات تاثیر می گذارد.
 • ناتوانی ذهنی: انواع ناتوانی های ذهنی می تواند باعث تاخیر زبانی شود. به عنوان مثال، نارساخوانی و سایر ناتوانی های یادگیری در برخی موارد منجر به تاخیر زبانی می شود.
 • چندین مسئله روانی-اجتماعی: اینها می توانند باعث تاخیر زبان نیز شوند. به عنوان مثال، بی توجهی شدید می تواند منجر به مشکلاتی در رشد زبان شود.

عوامل خطر برای تأخیر زبان

 • جنسیت پسر
 • نارس به دنیا آمدن
 • داشتن وزن کم هنگام تولد
 • داشتن سابقه خانوادگی مشکلات گفتاری یا زبانی
 • داشتن والدین با سطح تحصیلات پایین تر

تشخیص
پس از انجام یک ارزیابی پزشکی کامل، پزشک کودک شما را به یک متخصص گفتاردرمانی ارجاع می دهد. آنها یک ارزیابی جامع از زبان بیانی و دریافتی کودک شما انجام می دهند تا مشخص کنند که آیا کودک شما تاخیر زبانی دارد یا خیر. این آزمون بر اشکال مختلف ارتباط کلامی و غیرکلامی متمرکز خواهد بود و از معیارهای استاندارد و غیررسمی استفاده می کند.

پس از تکمیل ارزیابی گفتار و زبان، آسیب شناس زبان ممکن است امتحانات دیگری را توصیه کند. به عنوان مثال، یک معاینه شنوایی می تواند به آنها کمک کند تا تشخیص دهند که آیا کودک شما دچار اختلال شنوایی است یا خیر. کودک شما ممکن است مشکلات شنوایی داشته باشد که نادیده گرفته شده است، به خصوص اگر خیلی جوان باشد.

درمان تأخیر زبان

پس از تشخیص، برنامه درمانی کودک شما احتمالاً شامل گفتاردرمانی خواهد بود. یک متخصص گفتاردرمانی با تجربه برای تعیین انواع مشکلاتی که کودک شما با آن مواجه است، ارزیابی را انجام می دهد. این اطلاعات به آنها کمک می کند تا یک برنامه درمانی را توسعه دهند و اجرا کنند.

اگر کودک شما دارای بیماری های زمینه ای باشد، پزشک او ممکن است درمان های دیگری را نیز توصیه کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است ارزیابی توسط یک روانشناس عصبی را توصیه کنند.

درمان کودک شما بسته به شرایط خاص و سن او متفاوت خواهد بود. برخی از کودکان به همسالان خود می رسند و به نقاط عطف زبان آینده می رسند. سایر کودکان در غلبه بر تاخیرهای زبانی مشکل بیشتری دارند و ممکن است در دوران کودکی بعدی با مشکلاتی مواجه شوند. برخی از کودکان با تاخیر زبانی به دلیل تاخیر در رشد زبانی، مشکلات خواندن یا رفتار دارند.

اگر تشخیص داده شد که کودک شما تاخیر زبانی دارد، شروع سریع درمان بسیار مهم است. درمان زودهنگام می تواند به جلوگیری از بروز مشکلات دیگر مانند مشکلات اجتماعی، یادگیری و عاطفی کمک کند.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی آنلاین – کلینیک گفتاردرمانی – گفتاردرمانی از راه دور برای کودکان – بهترین مرکز گفتاردرمانی آنلاین – هزینه جلسات گفتاردرمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ