تاخیر رشد حرکتی

به طور معمول، کودکان مهارت های حرکتی را از سر به پایین توسعه می دهند. ابتدا کنترل سر و سپس کنترل بالای بدن می آید. الگوی معمولی برای نقاط عطف حرکتی غلت زدن، سپس نشستن، بالا کشیدن خود از اجسام مانند مبل، ایستادن، راه رفتن و بالا رفتن از پله ها و دویدن است. مهارت‌های حرکتی کوچک و ظریف، مانند گرفتن اشیاء و خط خطی کردن نیز از نقاط عطف مهم هستند.

تأخیرهای رشد فیزیکی یا تاخیرهای حرکتی اولیه اصطلاحاتی هستند که برای توصیف زمانی که کودکان به نقاط عطف فیزیکی حیاتی در ماه‌ها و سال‌های اول زندگی نمی‌رسند استفاده می‌شود ، اینکه چقدر خوب و سریع حرکت می‌کنند و با محیط خود تعامل دارند. این تأخیرها می تواند نشانه چیز جدی تری باشد، بنابراین مهم است که در مورد آنها با پزشک اطفال یا متخصص کاردرمانی کودکان صحبت کنید.

علائم تاخیر رشد حرکتی

  • غلت زدن، نشستن یا راه رفتن با تاخیر
  • کنترل ضعیف سر و گردن
  • سفتی یا شلی عضلات
  • وضعیت بدنی که سست یا نامناسب است
  • ناتوانی در گرفتن اشیا با دست 
  • دست و پا چلفتی به نظر رسیدن
  • اسپاسم عضلانی

نگرانی های رایج والدین در مورد تاخیر در رشد حرکتی

به نظر می رسد فرزند من آنطور که باید رشد نمی کند.

فرزند من در نحوه حرکتش بسیار سفت و سفت به نظر می رسد.

  • فرزند من مثل یک عروسک پارچه ای ضعیف و لنگی است.
  • فرزند من وقتی با هم بازی می کنند با بچه های هم سن و سال هماهنگ نمی شود.
  • به نظر می رسد کودک من خیلی زود خسته می شود.

معمولاً کودکی که در انجام برخی فعالیت‌ها تاخیر دارد، به بچه‌های دیگر می‌رسد. اما گاهی اوقات، دیر رشد کردن نشانه یک وضعیت سلامتی است. بسیاری از کودکان در معرض ابتلا به نوعی بیماری عصبی عضلانی هستند و از هر 40 نوزاد یک نفر در واقع با تاخیر حرکتی اولیه متولد می شود. مشاهده این علائم و پیدا کردن وضعیت سلامتی در اسرع وقت به کودک شما کمک می کند مراقبت های مورد نیاز خود را دریافت کند.

هنگام تلاش برای تشخیص تاخیر رشد حرکتی، دانستن علائم رشد فیزیکی معمولی و غیر معمول مفید است. 

هنگامی که نگرانی کودک خود را در مورد رشد به پزشک اطفال بیان می کنید، او با دقت گوش می دهد و ممکن است از شما سؤالات دیگری بپرسد. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که پرسشنامه غربالگری را به صورت آنلاین یا روی کاغذ تکمیل کنید. این یک ارزیابی برای تاخیرهای رشدی است. مشاهدات والدین بخش مهمی از ارزیابی پزشک اطفال است. متخصصان اطفال از ورودی والدین در این پرسشنامه ها به عنوان مبنایی برای بررسی بیشتر و ارجاع استفاده می کنند.

درمان تاخیر رشد حرکتی

خدمات مداخله زودهنگام شامل انواع منابع و برنامه های مختلف است که از خانواده ها برای تقویت رشد کودک حمایت می کند. این خدمات به طور خاص برای پاسخگویی به نیازهای فردی کودک طراحی شده است و معمولاً شامل درمان فیزیوتراپی و کاردرمانی می شود.

اگر کودکی در مهارت های حرکتی بزرگ مانند نشستن یا راه رفتن تاخیر داشته باشد، ممکن است به فیزیوتراپیست ارجاع شود.

اگر کودک در مهارت‌های حرکتی ظریف، مهارت‌های حرکتی دیداری یا مهارت‌های زندگی مستقل مانند غذا دادن به خودش، برداشتن اشیاء کوچک یا بستن دکمه‌های لباس‌اش مشکل دارد، ممکن است به یک کاردرمانگر ارجاع داده شود.

 

کلمات مرتبط :

تاخیر رشد حرکتی – کاردرمانی حرکتی کودکان – کاردرمانی برای نوزادان – کاردرمانی برای تاخیر حرکتی – کاردرمانی انلاین برای کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ