تاخیر کلامی زمانی است که کودک گفتار و زبان را با سرعت مورد انتظار رشد نمی کند. این یک مشکل رشدی رایج است که 10 درصد از کودکان پیش دبستانی را تحت تأثیر قرار می دهد.

هر کودکی با سرعت خودش رشد می کند. اما اگر کودک شما به اندازه اکثر کودکان هم سن صحبت نمی کند، مشکل ممکن است تاخیر در گفتار باشد.

علائم تاخیر کلامی

اگر فرزند شما نتواند این کارها را انجام دهد ممکن است دچار تاخیر در گفتار شود:

در 12 تا 15 ماهگی کلمات ساده (مانند “ماما” یا “بابا”) را به وضوح یا نامشخص بگوید.
کلمات ساده (مانند “نه” یا “ایست”) را تا 18 ماهگی درک کند.
تا 3 سالگی با جملات کوتاه صحبت کند.
در 4 تا 5 سالگی یک داستان ساده تعریف کند.

چه چیزی باعث تاخیر گفتار و زبان می شود؟

شایع ترین علل تاخیر گفتار عبارتند از:

  • از دست دادن شنوایی
  • توسعه رشدی آهسته
  • ناتوانی ذهنی

علل دیگر عبارتند از:

  • محرومیت روانی اجتماعی (والدین زمان کافی برای صحبت با کودک در نظر نمی گیرند.).
  • دوقلو بودن
  • اوتیسم (اختلال رشدی).
  • لالی انتخابی (کودک نمی خواهد صحبت کند).
  • فلج مغزی (اختلال حرکتی ناشی از آسیب مغزی).

زندگی در یک خانه دو زبانه نیز ممکن است بر زبان و گفتار کودک تأثیر بگذارد. مغز کودک برای تفسیر و استفاده از 2 زبان باید بیشتر کار کند. بنابراین ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا این کودکان شروع به استفاده از یک یا هر دو زبانی که در حال یادگیری هستند کنند. استفاده از یک زبان برای یک کودک دوزبانه برای مدتی غیرعادی نیست.

تأخیر کلامی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک می تواند به شما در تشخیص تاخیر گفتار و زبان کمک کند. او از شما می پرسد که چه چیزی شنیده اید و می تواند به صحبت های فرزندتان گوش دهد و رشد ذهنی او را بررسی کند.

پزشک شما ممکن است شما را به متخصصان دیگر ارجاع دهد تا مشخص کند که چرا کودک شما صحبت نمی کند. به عنوان مثال، اگر پزشک شما فکر می کند که کودک شما ممکن است مشکل شنوایی داشته باشد، ممکن است کودک شما را برای آزمایش شنوایی به شنوایی شناس معرفی کند. این یک متخصص مراقبت های بهداشتی دارای مجوز است که مشکلات شنوایی را درمان می کند.

درمان تاخیر کلامی

ممکن است کودک شما نیازی به درمان نداشته باشد. برخی از کودکان فقط زمان بیشتری را برای شروع صحبت کردن صرف می کنند. اما اگر کودک شما نیاز به درمان داشته باشد، نوع آن به علت تاخیر گفتار بستگی دارد. پزشک علت مشکل فرزندتان را به شما می گوید و در مورد گزینه های درمانی با شما صحبت می کند.

پزشک ممکن است شما را به یک آسیب شناس گفتار و زبان ارجاع دهد. این شخص می تواند به شما نشان دهد که چگونه به فرزندتان کمک کنید بیشتر صحبت کند و بهتر صحبت کند و همچنین می تواند به فرزندتان یاد دهد که چگونه گوش کند یا چگونه لب خوانی کند.

سایر متخصصانی که ممکن است پزشک به شما توصیه کند که به آنها مراجعه کنید عبارتند از یک روانشناس (متخصص مشکلات رفتاری)، یک کاردرمانگر (برای کمک در انجام فعالیت های روزانه)، یا یک مددکار اجتماعی (که می تواند به مشکلات خانوادگی کمک کند). پزشک شما همچنین ممکن است برنامه هایی مانند مداخله زودهنگام را در منطقه شما پیشنهاد دهد.

اگر گفتار کودک شما به دلیل کم شنوایی به تاخیر افتاده است، سمعک یا کاشت حلزون ممکن است به شنیدن گفتار کودک شما کمک کند. هنگامی که فرزند شما به صدا (و گفتار) دسترسی پیدا کند، ممکن است بتواند زبان خود را توسعه دهد و حتی به همسالان شنوا برسد.

اگر کودک شما زبان می شنود و می فهمد، می توانید با صحبت کردن تا جایی که می توانید در اطراف او، او را تشویق کنید که صحبت کند. کاری را که در حین انجام فعالیت های روزمره انجام می دهید، توصیف کنید. به حرف زدن ادامه بده اگر کودک شما صحبت می کند، آنچه را که می گوید تایید کنید. همیشه بازخورد مثبت ارائه دهید.

گفتاردرمانی آنلاین در درمان تاخیر کلامی

گفتاردرمانی آنلاین یکی از خدمات تخصصی است که توسط متخصصان گفتاردرمانی ما برای افرادی که به دلیل بعد مسافت و یا مشکلات دیگر دسترسی به کلینیک گفتاردرمانی خوب ندارند ارائه می شود.

متخصصان گفتاردرمانی آنلاین از روشهای مختلفی برای کمک به بهبود تاخیر گفتاری در کودکان بهره می برند.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی آنلاین برای لکنت – گفتاردرمانی آنلاین برای لکنت زبان – بهترین مرکز گفتاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی لکنت زبان – گفتار درمانی آنلاین – هزینه گفتاردرمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ