تاخیر گفتار در سالیان اخیر بویژه با شیوع کرونا و استفاده بیشتر کودکان از تلویزیون و تبلت و دوری از اجتماع بیش از پیش شده است.

آیا در درک کودک نوپای خود مشکل دارید؟ شاید حتی به این فکر کرده باشید که آیا باید به گفتار درمانی فکر کنید. از این گذشته، گفتار فرزند شما بر کل زندگی او تأثیر می گذارد، درست است؟ مهارت های زبانی ضعیف می تواند باعث ایجاد مشکلات در مدرسه شود و حتی بر توانایی فرزند شما برای یافتن شغل روزی تأثیر بگذارد. توانایی خوب صحبت کردن در طول زندگی آنها مهم است.

هر زمان که در مورد رشد گفتار یا زبان کودک خود نگرانی دارید، ایده خوبی است که او را به یک آسیب شناس گفتار و زبان ببرید. هنوز مطمئن نیستید که آیا باید نگران باشید؟ در اینجا اطلاعاتی در مورد علائم هشدار دهنده تاخیر یا مشکل در گفتار آمده است.

علائم هشدار دهنده تاخیر گفتار

از اولین صداهای نوزاد تا جملات کامل، مهارت های زبانی هر کودک با سرعت های متفاوتی رشد می کند. حتی خواهر و برادرها نیز گفتار متفاوتی را توسعه می دهند. با این حال، همانطور که کودک شما رشد می کند و بزرگ تر می شود، گفتار او باید دائما بهتر شود.

در سن 2 سالگی، کودک شما باید شروع به کنار هم قرار دادن دو کلمه مانند «توپ من» کند. شنوندگان ناآشنا باید بتوانند تقریباً نیمی از آنچه کودک شما می گوید را درک کنند و در سن سه سالگی، اکثر مردم باید بتوانند آنها را درک کنند. اگر فرزند شما با هر یک از موارد زیر مشکل دارد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که برای دیدن یک آسیب شناس زبان گفتار قرار ملاقات بگذارید.

  • مشکلی که می تواند بر حرف زدن یا زبان تأثیر بگذارد (کاهش شنوایی، اختلال پردازش شنوایی، تأخیر در رشد یا اختلالات طیف اوتیسم).
  • مشکل در پیروی از دستورالعمل ها
  • استفاده از کلمات کمتری نسبت به سایر کودکان هم سن خود
  • لکنت
  • مشکلات خواندن یا نوشتن
  • اگر شما یا دیگران در درک فرزندتان مشکل دارید
  • تمسخر دیگران یا ناامیدی به دلیل نحوه صحبت کردن فرزندتان
  • تعاملات یا بازی هایی که غیرعادی به نظر می رسند
  • دیگران فکر می کنند فرزند شما به دلیل حرف زدنشان کوچکتر از آنهاست

دلایل تاخیر گفتار

چندین چیز وجود دارد که می تواند باعث تاخیر در حرف زدن کودکان شود، مانند کم شنوایی، مشکلات فیزیکی در سقف دهان، ناتوانی های یادگیری، یا برخی بیماری های قابل تشخیص مانند اختلال طیف اوتیسم یا فلج مغزی. همچنین ممکن است تأخیر حرف زدن به صورت مجزا و بدون هیچ گونه تشخیص پزشکی دیگری رخ دهد.

در گفتار درمانی، اغلب گفته می شود که ما علائم را درمان می کنیم. به این معنا که برای درمان مشکلات مربوط به گفتار نیازی به تشخیص رسمی یا علت خاصی نیست.

در گفتار درمانی چه انتظاراتی باید داشت؟

هنگامی که کودک شما گفتار درمانی را شروع می کند، توسط درمانگر ارزیابی می شود. هر درمان بر اساس یک برنامه درمانی فردی برای کودک شما طراحی می شود. درمانگر کودک شما ممکن است از فعالیت های زبانی مانند بازی، صحبت کردن، کتاب و مدل سازی صداها استفاده کند. آنها همچنین ممکن است از درمان مفصلی استفاده کنند، که شامل کمک به کودک شما در یادگیری نحوه تلفظ صداهای خاص، یا تغذیه و بلع درمانی در صورت نیاز است.

تصمیم گیری برای جستجوی یک آسیب شناس گفتار زبان اولین قدم برای درمان کودک شما است. و به یاد داشته باشید که هر چه زودتر بتوانید کودک خود را با یک گفتاردرمانگر کار کنید، سریعتر نتایج را مشاهده خواهد کرد.

گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در کلینیک گفتاردرمانی هر دو به یک اندازه می توانند در رشد مهارت های گفتاری کودکان موثر باشند. برای رزور وقت مشاوره گفتاردرمانی آنلاین همین حالا با متخصصان ما تماس بگیرید: 02136841250

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی آنلاین دیر حرف زدن کودکان – گفتاردرمانی آنلاین لکنت زبان – کاردرمانی آنلاین برای کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ