تفاوت اتیسم با اختلال یکپارچگی حسی چیست؟

دو اختلال وجود دارد که امروزه معمولاً کودکان با آنها تشخیص داده می شوند که ظاهراً یکی هستند: اختلال پردازش حسی و اوتیسم. در حالی که این ممکن است برای شما درست به نظر برسد، اما تفاوت هایی بین این اختلالات وجود دارد که باید درباره آنها بدانید.

اختلال پردازش حسی (SPD)
این اختلال که در اصل «اختلال یکپارچگی حسی» است، یک اختلال عصبی است. کودکانی که مبتلا به SPD تشخیص داده می شوند، اطلاعات را به گونه ای درک می کنند که منجر به پاسخ غیرعادی آنها به آن می شود. واکنش‌های آن‌ها با آنچه شما انتظار دارید متفاوت است. به عنوان مثال، آنها ممکن است:

  • از صداهای ناگهانی، بلند یا جدید بترسند
  • به صداهای پس زمینه ای که اطرافیانشان نمی شنوند توجه کنند
  • از تماس فیزیکی خودداری کنند
  • ترس از حضور در جمع، کوهنوردی، افتادن (حتی ممکن است تعادل ضعیفی داشته باشد)، یا بازی در زمین بازی

اوتیسم

اوتیسم به جای اینکه یک اختلال عصبی باشد، به عنوان یک اختلال رشدی تعریف می شود. در اینجا یک کودک ممکن است با سطوح مختلفی از شدت مواجه شود. با این حال، همیشه ویژگی های یکسانی دارد که عبارتند از:

  • مشکلات رفتاری: کودکان به گونه‌ای رفتار می‌کنند که از نظر اجتماعی نامناسب است (مانند درآوردن لباس‌های خود در جمع، پرخاشگری، عصبانیت) و خود تحریک‌کننده (مانند تکان دادن، تکان دادن دست، صدمه زدن به خود، کوبیدن سر، گاز گرفتن)
  • مسائل مربوط به تعامل اجتماعی، از جمله ناتوانی در ادامه مکالمه یا بازی با دیگران، ناتوانی در مقابله با تغییرات روتین
    حساسیت‌های حسی که منجر به واکنش‌های غیرمعمول قوی می‌شود، چه در مورد بینایی، صدا، لمس، بویایی یا شنوایی، که سپس به روشی غیرعادی بیان می‌شوند.

درک تفاوت اتیسم با اختلال یکپارچگی حسی

قطعاً به نظر می رسد برخی از زمینه ها وجود دارد که SPD و اوتیسم در آنها بسیار شبیه به هم هستند. با این حال، یک تفاوت عمده بین این دو وجود دارد. در حالی که افراد مبتلا به SPD با افزایش سن، اگر درمان مناسب را دریافت کنند می توانند شرایط بسیار بهتری را تجربه کنند، در حالی مه کودکان مبتلا به اوتیسم باید تا پایان عمر با آن زندگی کنند.

تفاوت مهم دیگری که در اینجا باید درک کرد این است که SPD بر نحوه دریافت پیام‌های سیستم عصبی مرکزی فرزند شما از حواس او تأثیر می‌گذارد زیرا مغز او قادر به پردازش صحیح آنها نیست. در برخی موارد، این منجر به واکنش بیش از حد می شود در حالی که در برخی دیگر واکنش کم است، اما در هر صورت هنوز هم اتفاق می افتد.

کاردرمانی راهکار درمان و توانبخشی هر دو مشکل است که با مراجعه به کلینیک کاردرمانی یا بصورت کاردرمانی آنلاین می توان از آن بهره برد.

متخصصان کاردرمانی آنلاین ما در زمینه درمان مشکلات پردازش حسی و اوتیسم دارای تجربه و تخصص هستند و با ارائه خدمات خود می توانند به بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به این دو اختلال کمک کنند.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی آنلاین – کاردرمانی اختلال پردازش حسی – کاردرمانی برای اوتیسم در کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ