تفاوت اتیسم و سندرم دیجیتال

کودکانی که از سنین بسیار پایین به دلیل بی توجهی والدین و یا عدم آگاهی آن ها چندین ساعت را با وسایل دیجیتال گذرانده اند و فرصتی برای تعامل با والدین و یا همسالان خود ندارند ممکن است دچار علائم شبه اتیسم شوند که با نام سندرم دیجیتال شناخته می شود.

تعامل با همسالان و سایر اطرافیان یک راه ضروری برای رشد مهارتهای اجتماعی و ارتباطی و در نهایت رشد دستگاه عصبی بطور طبیعی است و استفاده بیش از حد از وسایل دیجیتال همچون گوشی و تبلت این فرصت را از این کودکان سلب خواهد کرد.

همچنین، استفاده افراطی کودکان از وسایل دیجیتال با افزایش احتمال خطر ابتلای به اضافه وزن و چاقی، تغییر در عادات غذایی و الگوی خواب، تغییرات ساختاری در مغز، هوش کلامی ، تاخیرهای حرکتی و زبانی، ضعف در دامنه واژگان، کارکردهای اجرایی و همچنین مشکلات هیجانی، ارتباطی، اجتماعی و رفتاری در این کودکان همراه است.

تفاوت اتیسم و سندرم دیجیتال

بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده استفاده افراطی خردسالان از وسایل دیجیتال می تواند سبب بروز علائم شبه اتیسم در کودکان خردسال شود. 

در طی استفاده از وسایل دیجیتال  در سنین حساس رشد مغز و انعطاف پذیری عصبی، خردسالان جذب محرک های فراوان صوتی و بصری وسایل دیجیتال می شوند و تجوه از محرک های اجتماعی اطرافشان را از دست می دهند که در این شرایط و با رشد کودک در بافتی غیر ارتباطی، مدارهای مغزی مربوط به دریافت و پردازش محرک های غیر اجتماعی تغییر پیدا کرده و از این طریق اختصاصی شدن مغز در مدارهای غیرارتباطی مانع از توجه کودک به محرک های اجتماعی و تحول مدارهای اجتماعی مغز خردسالان می شود.

در حقیقت استفاده طولانی مدت خردسالان از وسایل دیجیتال در دوره های حســاس رشد به معنی محرومیت اجتماعی، بازسازماندهی پیوندهای ساختاری و کارکردی مغز خردسالان را دچار انحراف می‌کند و باعث بروز نقص در تعاملات اجتماعی و کلام و رفتارهای تکراری و کلیشه ای می شود.

اما تفاوت اتیسم و سندرم دیجیتال این است که با جداسازی وسایل دیجیتال از کودک و تعامل بیشتر والدین با کودک فعالیت امواج مغزی آنان خصوصا در نواحی پیشانی مغز دستخوش تغییرات معنی داری شده است که با بهبود در مهارت های ارتباطی همسو است ، اما علائم اتیسم در کودکان مبتلا به عنوان یک مشکل مادام العمر وجود دارند.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی انلاین – گفتاردرمانی در منزل – کاردرمانی آنلاین – کاردرمانی در منزلگفتاردرمانی اتیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ