تکنیک های گفتار درمانی

تعدادی از تکنیک های گفتار درمانی وجود دارد که آسیب شناس گفتار و زبان شما ممکن است برای درمان مشکل شما از آنها استفاده کند. درمان برای هر فردی بسته به نوع اختلال گفتاری که دارد به طور قابل توجهی متفاوت است. آسیب شناس گفتار و زبان شما یک برنامه دقیق مراقبتی خاص برای شما یا نیازهای عزیزتان ایجاد می کند.

کودکان و بزرگسالان به طور یکسان می توانند تکنیک های گفتار درمانی را در خانه تمرین کنند. برخی از تکنیک های عمومی برای کودکان و بزرگسالان عبارتند از:

تکنیک های گفتار درمانی برای کودکان

فعالیت هایی که باید با فرزندتان در خانه امتحان کنید:

 • برای فرزندتان بخوانید. خواندن برای کودک شما راهی فوق العاده برای رشد مهارت های گفتاری و زبانی اوست. اگر به اندازه کافی برای خواندن سن دارند، اجازه دهید برای شما بخوانند. اگر برای خواندن کلمات خیلی کوچک هستند، اجازه دهید آنچه را که در تصاویر می بینند توضیح دهند.
 • از فرزندتان بخواهید به عکس هایی که برای او نام می برید اشاره کند یا از او بخواهید عکس هایی را که شما به آنها اشاره می کنید نام ببرند.
  زمان صفحه نمایش را کاهش دهید. تحقیقات نشان می دهد که تماشای بیش از حد تلویزیون می تواند رشد زبان را به تاخیر بیندازد. بهترین راه برای آموزش گفتار صحیح به فرزندتان این است که گفتار و زبان را مستقیماً برای او الگوسازی کنید.
 • مراقب و صبور باشید. اگر کودک شما اختلال گفتاری دارد، صبور بودن بسیار مهم است. به آنها فشار نیاورید تا کلمات را بیرون بیاورند. این ممکن است باعث اضطراب اضافی شود که می تواند مشکل را بدتر کند. به فرزندتان بگویید: «زمان نگیر، من دارم گوش می‌دهم». سپس در حین برقراری ارتباط با شما، توجه خود را معطوف کنید.
 • با فرزندتان بازی کنید. بازی های رومیزی که شامل حدس زدن اشیا، توصیف اشیا یا پرسیدن سوال می شود، راهی فوق العاده برای گسترش مهارت های زبانی است.
 • الگوی گفتاری خوبی باشید. از گفتار ساده اما از نظر گرامری صحیح استفاده کنید که تقلید آن برای کودک شما آسان باشد. با آنها در مورد کاری که انجام می دهید صحبت کنید. شکل ها، رنگ ها، اقلام لباس و اعضای بدن را برچسب بزنید.

تکنیک های گفتار درمانی برای بزرگسالان

بزرگسالان مبتلا به اختلالات گفتاری نیز می توانند از تمرینات در خانه بهره مند شوند. 

 • تمرینات زبان. زبان خود را بیرون بیاورید، دو ثانیه نگه دارید، سپس آن را به داخل برگردانید. این کار را چندین بار تکرار کنید. شما همچنین می توانید همین تمرین را امتحان کنید، اما زبان خود را به مدت دو ثانیه به هر گوشه دهان خود حرکت دهید. در نهایت، زبان خود را به همان صورت بالا و پایین ببرید. این تمرینات به آموزش زبان شما کمک می کند تا در الگوهای هماهنگ حرکت کند.
 • خندیدن. لبخند زدن در مقابل آینه می تواند به بهبود مهارت های حرکتی کمک کند. لبخند. آروم باش. دوباره لبخند بزن. این روند را چندین بار تکرار کنید.
 • به هم زدن لب ها. سعی کنید لب هایتان را جمع کنید، سپس آرام شوید. این کار را چندین بار تکرار کنید. این می تواند به شما در کنترل حرکت دهان کمک کند.
 • خواندن با صدای بلند. اگر اختلال گفتاری شما را از حرکت صحیح دهان و زبان باز می دارد، خواندن با صدای بلند می تواند تمرین بسیار خوبی باشد. با چند جمله کوچک شروع کنید و از آنجا به بالا بروید.
 • بازی با کلمات. مطالعات نشان داده اند که بازی های حافظه، جستجوی کلمات و جدول کلمات متقاطع می توانند به حفظ عملکرد شناختی و بهبود مهارت های تفکر کمک کنند.

 

کلمات مرتبط :

تکنیک های گفتار درمانی – گفتاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی لکنت زبان – گفتار درمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ