حرف نزدن کودک اوتیسم یکی از علائمی است که در بسیاری از این کودکان دیده می شود ، بطوری که بعضی کودکان اوتیسم اصلا حرف نی زنند.

اختلال طیف اوتیسم (ASD) یک اصطلاح چتر است که برای شناسایی انواع اختلالات عصبی رشدی استفاده می شود. این اختلالات با هم دسته بندی می شوند زیرا اثرات مشابهی بر توانایی فرد دارند:

  • برقراری ارتباط
  • اجتماعی کردن
  • رفتار کردن
  • توسعه دادن روابط

بسیاری از افراد اوتیستیک در برقراری ارتباط و گفتار مشکلاتی دارند یا با تاخیر مواجه می شوند. برخی از افراد ممکن است حداقل نیاز به حمایت داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به حمایت قابل توجهی نیاز داشته باشند.

برخی از افراد اوتیستیک ممکن است اصلا صحبت نکنند. در واقع، حدود 25 تا 30 درصد از کودکان مبتلا به ASD حداقل کلامی هستند (به این معنی که کمتر از 30 کلمه صحبت می کنند) یا اصلا صحبت نمی کنند.

وقتی یک فرد اوتیستیک صحبت نمی کند، به عنوان اوتیسم غیرکلامی شناخته می شود. حتی اگر یک فرد اوتیستیک صحبت نمی کند، ممکن است از کلمات به روش های دیگری (مانند نوشتن) استفاده کند. آنها همچنین ممکن است کلماتی را که به آنها گفته می شود یا می شنوند درک کنند.

حرف نزدن کودک اوتیسم

ناتوانی در صحبت کردن واضح یکی از مهم مشخصاتی است که این کودکان دارند.

افراد اوتیستیک ممکن است در صحبت کردن یا ادامه مکالمه با فرد دیگری مشکل داشته باشند، اما کسانی که صحبت نمی کنند اصلا صحبت نمی کنند.

دلایل متعددی برای این امر وجود دارد. ممکن است به این دلیل باشد که آنها آپراکسی گفتار دارند، اختلالی که بر مسیرهای مغزی خاصی تأثیر می گذارد. این می تواند در توانایی فرد برای گفتن آنچه می خواهد به درستی تداخل داشته باشد.

همچنین ممکن است به این دلیل باشد که آنها مهارت های ارتباط کلامی را توسعه نداده اند. برخی از کودکان ممکن است مهارت های کلامی خود را از دست بدهند زیرا علائم بیماری بدتر می شود و قابل توجه تر می شود.

برخی از کودکان اوتیستیک نیز ممکن است اکولالیا داشته باشند، که باعث می شود کلمات یا عبارات را بارها و بارها تکرار کنند. می تواند ارتباط را دشوار کند.

سایر علائم اوتیسم

  • اجتماعی. افراد اوتیستیک اغلب در تعاملات اجتماعی با مشکلاتی روبرو هستند. ممکن است خجالتی و گوشه گیر باشند. آنها ممکن است از تماس چشمی اجتناب کنند و وقتی نامشان خوانده می شود پاسخی ندهند. برخی از افراد اوتیستیک ممکن است به فضای شخصی دیگران توجهی نداشته باشند، در حالی که برخی ممکن است به طور کامل در برابر تماس فیزیکی مقاومت کنند. این علائم ممکن است باعث شود آنها احساس انزوا کنند، که در نهایت می تواند منجر به اضطراب و افسردگی شود.
  • رفتاری. روال ممکن است برای یک فرد اوتیستیک مهم باشد. هر گونه وقفه در برنامه روزانه آنها می تواند آنها را ناراحت و حتی تشدید کند. به همین ترتیب، برخی علایق وسواسی پیدا می‌کنند و ساعت‌ها روی پروژه، کتاب، موضوع یا فعالیت خاصی متمرکز می‌شوند. با این حال، برای افراد اوتیستیک نیز غیرمعمول نیست که دامنه توجه کوتاهی داشته باشند و از یک فعالیت به فعالیت دیگر حرکت کنند. علائم رفتاری هر فرد متفاوت است.
  • رشدی. افراد اوتیستیک با سرعت های متفاوتی رشد می کنند. برخی از کودکان ممکن است برای چندین سال با سرعت معمولی رشد کنند، سپس در حدود 2 یا 3 سالگی با مشکل مواجه شوند. برخی دیگر ممکن است در سنین پایین دچار تاخیر در رشد شوند که تا دوران کودکی و نوجوانی ادامه دارد.

نقش گفتاردرمانی در حرف نزدن کودک اوتیسم

حمایت از اوتیسم بر درمان‌ها و مداخلات رفتاری متمرکز است که به فرد کمک می‌کند بر سخت‌ترین علائم و تأخیرهای رشد غلبه کند.

کودکانی که صحبت نمی کنند احتمالاً به کمک روزانه نیاز خواهند داشت، زیرا آنها یاد می گیرند که با دیگران ارتباط برقرار کنند. درمان برای کودکان غیرکلامی بر کمک به آنها برای توسعه مهارت های زبانی و ارتباطی متمرکز است. در صورت امکان، متخصصان مراقبت های بهداشتی نیز ممکن است سعی کنند مهارت های گفتاری را ایجاد کنند.

مداخلات آموزشی کودکان اوتیستیک اغلب به جلسات بسیار ساختارمند و فشرده که رفتارهای مهارت محور را آموزش می دهند، پاسخ می دهند. این برنامه ها به کودکان کمک می کند تا مهارت های اجتماعی و مهارت های زبانی را بیاموزند و در عین حال روی آموزش و توسعه نیز کار کنند.

متخصص گفتاردرمانی می تواند راهکارهای جبرانی را به کودک اوتیستیک آموزش دهد تا توانایی وی را برای برقراری ارتباط با اطرافیان افزایش دهد.

گفتاردرمانی آنلاین برای کودکان اوتیسم به دلیل اینکه این کودک اغلب هراس اجتماعی دارند توصیه می شود، چراکه در طی گفتاردرمانی آنلاین کودک می تواند بدون نیاز به مراجعه به کلینیک گفتاردرمانی ، در منزل و در کنار اعضای خانواده خود از مزایای گفتاردرمانی بهره ببرد.

 

کلمات مرتبط :

بهترین مرکز گفتاردرمانی آنلاین در تهران – گفتاردرمانی آنلاین برای اوتیسم – حرف نزدن کودک اوتیسم – دلایل اوتیسم – علائم اوتیسم – نشانه های اوتیسم – توانبخشی اوتیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ