حساسیتهای حسی در مبتلایان اوتیسم

افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است حساسیت های حسی نیز داشته باشند. این کاملاً رایج است و تحت الگوهای رفتاری محدود و تکراری شناخته شده است. افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است یک یا چند حساسیت حسی داشته باشند.

مبتلایان به اوتیسم ممکن است به محرک های خاصی کم یا بیش از حد حساس باشند. آنها ممکن است تحت تأثیر پارس سگ قرار بگیرند اما موسیقی بلند آنها را آزار ندهد. آنها ممکن است تمام صداهای بلند را ناپسند بدانند اما به دنبال بوهای جالب هستند. حساسیت ها در جایی که روز به روز تغییر می کنند یا به محیط وابسته هستند می توانند سیال باشند.

بیش از 90 درصد از افراد مبتلا به اوتیسم یا به صدا، بینایی، چشایی، بویایی یا لامسه بیش از حد حساس هستند یا به سختی متوجه آنها می شوند

حساسیتهای حسی در مبتلایان اوتیسم

بینایی
افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است در ردیابی اشیاء مشکل داشته باشند یا به شدت از نورهای قوی بیزار باشند.

شنوایی
صداهای بلند ممکن است برای مبتلایان به اوتیسم دردناک باشد. آنها همچنین ممکن است در هنگام وجود نویز پس زمینه در تمرکز مشکل داشته باشند.

بویایی
برای افراد مبتلا به اوتیسم، برخی از بوها ممکن است باعث ایجاد احساس بیماری در آنها شود. آنها همچنین ممکن است به دنبال بو بگردند یا اشیاء را استشمام کنند تا درک بهتری کسب کنند.

چشایی
افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است علاقه یا عدم علاقه شدید به سلیقه های خاص داشته باشند. همچنین ممکن است به دلیل بافت‌های مختلف غذا، دمدمی مزاج به نظر برسند.

لمسی
برخی از لباس‌ها ممکن است برای پوشیدن بیش از حد خش دار باشند. برخی از افراد مبتلا به اوتیسم لباس‌های تنگ و آغوش‌های تنگ را دوست دارند، جایی که برای دیگران این امر دردناک است و نسبت به لمس دیگران بیش از حد حساس هستند.

تعادل
افراد اوتیسم ممکن است در ایجاد تعادل مشکل داشته باشند و هماهنگی ضعیفی داشته باشند. برخی از افراد از چرخیدن در دایره لذت می برند در حالی که برای برخی دیگر ممکن است آنها را بیمار کند.

آگاهی بدن (حس عمقی)
افراد ممکن است دست و پا چلفتی به نظر برسند زیرا همیشه به افراد و اشیاء برخورد می کنند زیرا نمی توانند جایگاه خود را نسبت به آنچه در اطرافشان است درک کنند.

دلیل ارتباط بین اوتیسم و ​​این حساسیت ها نامشخص است. والدین و خواهران و برادران افراد مبتلا به اوتیسم اغلب نسخه‌های خفیف‌تری از این ویژگی‌ها دارند، که نشان می‌دهد این حساسیت‌ها ممکن است در خانواده‌ها ایجاد شود.

 

کلمات مرتبط :

حساسیتهای حسی در مبتلایان اوتیسم – کاردرمانی اوتیسم – گفتاردرمانی اوتیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ