درمان انواع لکنت زبان با گفتاردرمانی و تکنیک های آن توسط متخصصان گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در منزل ما ارائه می شود.

لکنت یک اختلال گفتاری است که بر ریتم و جریان نحوه صحبت کردن تأثیر می گذارد. این اختلال نحوه صحبت کردن را مختل می کند و باعث ایجاد صداهای ناخواسته، مکث یا مشکلات دیگر در صحبت کردن می شود.

لکنت زبان معمولاً کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد، اما می تواند در هر سنی تأثیر بگذارد. قابل درمان است و بیشتر افراد در نهایت بهبود می یابند.

لکنت می تواند باعث احساس ناامیدی، خجالت یا شرم شود. افرادی که لکنت دارند بیشتر در معرض بیماری های روانی مانند اضطراب یا افسردگی هستند.

انواع لکنت زبان

  • لکنت رشدی (اختلال روانی با شروع کودک). این یک اختلال عصبی رشدی است، به این معنی که به این دلیل اتفاق می افتد که مغز متفاوت از آنچه انتظار می رود رشد می کند. لکنت رشدی همیشه یکی از شرایط دوران کودکی است. می تواند از سن 2 سالگی یا تا اواخر 7 سالگی شروع شود. میانگین سنی برای شروع آن حدود 3 سالگی است و 95٪ از کودکان قبل از 4 سالگی شروع می کنند.
  • لکنت مزمن این لکنت رشدی است که تا بزرگسالی ادامه می یابد.
  • لکنت اکتسابی این لکنت است که به دلیل بیماری یا آسیبی که بر مغز تأثیر می گذارد مانند سکته مغزی، ایجاد می شود.

لکنت نوع خاصی از اختلال روانی است. اینها در دسته کلی اختلالات گفتاری قرار می گیرند.

لکنت در دوران کودکی بین 1 تا 2.4 درصد کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد. لکنت مزمن حدود 0.3٪ تا 1٪ از بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد.

برای درمان انواع لکنت زبان می توانید از خدماتی که متخصصان گفتار درمانی آنلاین ما در مرکز توانبخشی آنلاین ایران ارائه می دهند بهره مند شوید.

علائم لکنت زبان

صحبت کردن به هماهنگی بین عضلات صورت، دهان، گلو، سینه و شکم نیاز دارد. لکنت باعث حرکات کنترل نشده یا اسپاسم در عضلاتی می شود که برای صحبت کردن استفاده می کنید.

مهم ترین علائم لکنت عبارتند از :

  • تکرار صداها یا هجاها. این معمولا در هجای اول یک کلمه اتفاق می افتد. فرد صدا یا هجا را تا زمانی که بتواند کل کلمه را بگوید تکرار می کند و سپس صحبت را از سر می گیرد.
  • نگه داشتن و بیرون کشیدن هجاها یا صداهای خاص. این زمانی است که فرد روی یک صدا یا هجا گیر می کند و صدا را طولانی تر از آنچه در نظر دارد ایجاد می کند.
  • مکث وسط کلمه این زمانی است که فرد برای مدت طولانی در نقطه ای از یک کلمه که غیرضروری است، مکث می کنید.
  • مسدود کردن. این مکث مکرر است – چه به صورت بی صدا یا با یک صدا (مانند “اوم” یا “آه”) – در حالی که فرد در حال صحبت است. 
  • تعویض کلمه. این زمانی است که روی یک کلمه یا عبارت لکنت زبان رخ می دهد و فرد برای دور زدن آن کلمه یا عبارت دیگری را بر زبان می آورد.
  • استرس بیش از حد . حالتی که فرد استرس یا تنش بیش از حدی را روی بخشی یا تمام یک کلمه وارد می کند.
  • تکرار کلمات تک هجا. این تکرار کلمه ای است که از یک صدای واحد تشکیل شده است.

درمان انواع لکنت زبان

گفتار درمانی درمان اصلی تمام انواع لکنت زبان است. در کودکان، این شامل یادگیری و فعالیت هایی است که به بهبود علائم لکنت کمک می کند تا زمانی که از بین بروند. فعالیت ها و تکنیک های گفتار درمانی به نوع، علائم و شدت لکنت بستگی دارد. دفعات درمان و طول جلسه نیز می تواند نقش داشته باشد.

گفتاردرمانگران ما که خدمات گفتاردرمانی آنلاین را ارائه می دهند از تکنیک های مختلفی برای کمک به درمان انواع لکنت زبان بهره می برند و با توجه به شرایط هر فرد برنامه درمانی خاصی را در نظر می گیرند.

داروها برای درمان مستقیم لکنت رایج نیستند. با این حال، داروها می‌توانند شرایط سلامت روانی مانند اضطراب یا افسردگی را که اغلب با لکنت اتفاق می‌افتند و به آن کمک می‌کنند، درمان کنند. داروهای افسردگی (داروهای ضد افسردگی) و داروهای ضد اضطراب نمونه هایی از داروهای مورد استفاده در این روش هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ