درمان دیر حرف زدن کودکان

اگرچه به نظر می رسد برخی از کودکان در زبان گفتاری (یا “بیانگر”) خود کمی عقب هستند، اما زبان “دریافت کننده” آنها ممکن است بهتر باشد، یعنی به نظر می رسد که آنها بیشتر آنچه را که به آنها گفته می شود درک می کنند.

به گفته متخصصان گفتاردرمانی زمانی که کودک از کلمات زیادی استفاده نمی کند اما به نظر می رسد آنچه را که شما می گویید درک می کند و می تواند دستورات را دنبال کند، دلیل کمتری برای نگرانی نسبت به زمانی وجود دارد که کودک در هر دو زبان بیانی و پذیرا عقب بماند. آسیب شناسان گفتار و زبان می گویند: زبان دریافتی یک پیش‌بینی‌کننده مفید برای متمایز کردن دیر صحبت‌کنندگان از آن دسته از کودکانی است که دارای تاخیر رشد هستند.

به نظر می‌رسد تعداد موارد کودکان دیر صحبت در حال افزایش است. این افزایش به موازات شیوع فزاینده عفونت های مزمن گوش است که می تواند شنوایی را مختل کند و به نوبه خود به تأخیر گفتار کمک کند. عفونت‌های مزمن گوش ممکن است بر تجربیات یادگیری اولیه تأثیر منفی بگذارد، به خصوص اگر عوامل خطر دیگری نیز وجود داشته باشد. 

در صورتی که کودک شما دچار تاخیر است باید برای درمان دیر حرف زدن کودکان با متخصص اطفال یا یک گفتاردرمانگر مشورت کنید تا نگرانی های شما برطرف شده و در صورت نیاز مداحلات درمانی هرچه سریع تر آغاز شوند.

اگرچه به نظر می رسد بسیاری از کودکان از نظر ژنتیکی مستعد رشد گفتار دیرتر از دیگران هستند، اما عوامل محیطی ممکن است در کودکانی که دیر حرف می زنند نیز نقش داشته باشند. برای مثال، تحقیقاتی در مورد اینکه آیا قرار گرفتن در معرض موادی مانند جیوه می تواند باعث آسیب عصبی شود، در حال انجام است، که به نوبه خود ممکن است بر گفتار و زبان تأثیر بگذارد.

اگرچه کودکان مهارت‌های زبانی را با سرعت‌های متفاوتی توسعه می‌دهند، اما مهم است که پیشرفت آنها ثابت باشد و در بازه‌های زمانی قابل قبولی به نقاط عطف خاصی برسند. در اینجا چند شاخص وجود دارد که نشان می دهد چه چیزی طبیعی است و چه چیزی باید باعث نگرانی شود:

اکثر نوزادان در سال اول زندگی شروع به غر زدن و غر زدن می کنند. آگین می‌گوید: «آن‌ها باید همه صداهای همخوان را به زبان بیاورند، اما اگر از این نظر محدود باشند، ممکن است یک زنگ خطر باشد.
نوزادان باید شروع به تقلید صداهای گفته شده توسط والدین خود کنند، وقتی مادر یا بابا می گویند “مامان” یا “بابا” و کودک از آن تقلید نمی کند، این یک علامت هشدار است.

اگر کودک خردسال صداهای «ل»، «ر» و «س» را به وضوح نمی گوید بیش از حد مضطرب نشوید. توانایی ایجاد این صداهای خاص با گذشت زمان افزایش می یابد، اگرچه شاید تا سن 7 سالگی در برخی از کودکان این اتفاق نیفتد. به طور کلی، گفتار درمانی لازم نیست.

درمان دیر حرف زدن کودکان

اگر نگران دیر حرف زدن کودکتان هستید، به پزشک اطفال خود مراجعه کنید یا از یک آسیب شناس گفتار و زبان (متخصص گفتاردرمانی) کمک بگیرید.

متخصص گفتاردرمانی  ممکن است آزمایش هایی را انجام دهد، توانایی های گفتاری کودک را تجزیه و تحلیل کند، و در مورد راه هایی برای تحریک رشد زبان به والدین مشاوره دهد.

هنگامی که مشکوک به مشکل شنوایی هستید، ممکن است کودکان دیر صحبت شما برای آزمایش شنوایی به شنوایی شناس ارجاع داده شوند.

درمان دیر حرف زدن کودکان در زمان مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است، چراکه ممکن است مشکلات زبانی طولانی مدت داشته باشند و در مدرسه دچار ناتوانی‌های یادگیری شوند. 

گفتاردرمانی آنلاین یکی از خدماتی است که متخصصان ما در کلینیک توانبخشی آنلاین ایران برای کمک به آن دسته از عزیزانی که به دلیل بعد مسافت و یا نداشتن زمان برای مراجعه به کلینیک گفتاردرمانی دچار مشکل هستند ارائه می شود.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی آنلاین – گفتار درمانی آنلاین – گفتاردرمانی انلاین – هزینه گفتاردرمانی اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ