درمان قطعی لکنت زبان با راهکارهایی که متخصص گفتاردرمانی لکنت ارائه می دهد امکان پذیر است و با مراجعه به کلینیک گفتاردرمانی یا بصورت گفتاردرمانی آنلاین می توان از آن بهره برد.

لکنت چیست؟
لکنت یک اختلال گفتاری است که با تکرار صداها، هجاها یا کلمات مشخص می شود. طولانی شدن صداها؛ و وقفه در گفتار که به عنوان بلوک شناخته می شود. فردی که لکنت دارد دقیقاً می داند که چه چیزی می خواهد بگوید اما در ایجاد یک جریان عادی گفتار مشکل دارد. این اختلالات گفتاری ممکن است با رفتارهای مبارزه ای، مانند پلک زدن سریع چشم یا لرزش لب ها همراه باشد. لکنت می تواند برقراری ارتباط با افراد دیگر را دشوار کند، که اغلب بر کیفیت زندگی و روابط بین فردی افراد تأثیر می گذارد. لکنت همچنین می تواند بر عملکرد و فرصت های شغلی تأثیر منفی بگذارد و درمان می تواند هزینه مالی بالایی داشته باشد.

علائم لکنت ممکن است در طول روز فرد به طور قابل توجهی متفاوت باشد. به طور کلی، صحبت کردن قبل از یک گروه یا صحبت کردن با تلفن ممکن است لکنت فرد را شدیدتر کند، در حالی که آواز خواندن، خواندن یا صحبت کردن همزمان ممکن است به طور موقت لکنت را کاهش دهد.

درمان قطعی لکنت زیان یکی از مهم ترین دغدغه های والدینی است که کودک مبتلا به لکنت دارند.

لکنت افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار می دهد. اغلب در کودکان بین 2 تا 6 سال که در حال رشد مهارت های زبانی خود هستند، رخ می دهد. تقریباً 5 تا 10 درصد از همه کودکان برای مدتی در زندگی خود دچار لکنت می شوند که از چند هفته تا چند سال طول می کشد. پسران 2 تا 3 برابر دختران در معرض لکنت زبان هستند و با افزایش سن این تفاوت جنسیتی افزایش می یابد. تعداد پسرانی که به لکنت ادامه می دهند سه تا چهار برابر تعداد دختران است. بیشتر کودکان بطور خودبخود و با افزایش سن از لکنت خارج می شوند. تقریباً 75 درصد از کودکان پس از لکنت بهبود می یابند. برای 25 درصد باقی مانده که به لکنت ادامه می دهند، لکنت می تواند به عنوان یک اختلال ارتباطی مادام العمر باقی بماند.

گفتار به طور معمول چگونه تولید می شود؟

ما صداهای گفتاری را از طریق یک سری حرکات ماهیچه ای دقیقاً هماهنگ شامل تنفس، آواسازی (تولید صدا) و بیان (حرکت گلو، کام، زبان و لب ها) تولید می کنیم. حرکات ماهیچه ای توسط مغز کنترل می شود و از طریق حواس شنوایی و لامسه ما کنترل می شود.

علل و انواع لکنت زبان چیست؟

مکانیسم های دقیقی که باعث لکنت زبان می شود شناخته نشده است. لکنت معمولا به دو نوع رشدی و عصبی تقسیم می شود.

لکنت رشدی
لکنت رشدی در کودکان خردسال در حالی رخ می دهد که هنوز در حال یادگیری مهارت های گفتار و زبان هستند. این شایع ترین شکل لکنت است. برخی از دانشمندان و پزشکان بر این باورند که لکنت رشدی زمانی اتفاق می‌افتد که توانایی‌های گفتاری و زبانی کودکان قادر به پاسخگویی به خواسته‌های کلامی کودک نباشد. اکثر دانشمندان و پزشکان بر این باورند که لکنت رشدی ناشی از تعاملات پیچیده عوامل متعدد است. مطالعات اخیر تصویربرداری مغزی تفاوت های ثابتی را در افرادی که لکنت دارند در مقایسه با همسالان غیر لکنت نشان داده است. لکنت رشدی ممکن است در خانواده ها نیز دیده شود و تحقیقات نشان داده است که عوامل ژنتیکی در ایجاد این نوع لکنت نقش دارند. درمان قطعی لکنت زبان در این موارد با کمک متخصص گفتاردرمانی آنلاین امکان پذیر است.

لکنت نوروژنیک
لکنت نوروژنیک ممکن است پس از سکته مغزی، ضربه به سر یا سایر انواع آسیب مغزی رخ دهد. با لکنت نوروژنیک، مغز در هماهنگ کردن نواحی مختلف مغز درگیر در صحبت کردن مشکل دارد و در نتیجه در تولید گفتار واضح و روان مشکل ایجاد می کند.

زمانی اعتقاد بر این بود که تمام لکنت ها روان زا هستند که ناشی از آسیب های عاطفی است، اما امروزه می دانیم که لکنت روان زا نادر است.

درمان قطعی لکنت زبان

ماهیت درمان بر اساس سن فرد، اهداف ارتباطی و سایر عوامل متفاوت خواهد بود. اگر شما یا فرزندتان لکنت دارید، مهم است که با یک آسیب شناس گفتار زبان همکاری کنید تا بهترین گزینه های درمانی را تعیین کنید.

درمان برای کودکان
برای کودکان بسیار کوچک، درمان زودهنگام ممکن است از تبدیل شدن لکنت رشدی به یک مشکل مادام العمر جلوگیری کند. راهبردهای خاصی می توانند به کودکان کمک کنند تا ضمن ایجاد نگرش مثبت نسبت به ارتباط، روان گفتار خود را بهبود بخشند. متخصصان بهداشت به طور کلی توصیه می کنند که اگر کودکی به مدت 3 تا 6 ماه لکنت داشته است، رفتارهای مبارزه ای مرتبط با لکنت از خود نشان می دهد یا سابقه خانوادگی لکنت زبان یا اختلالات ارتباطی مرتبط با آن دارد، مورد ارزیابی قرار گیرد. برخی از محققان برای درمان قطعی لکنت زبان توصیه می کنند که کودک هر 3 ماه یکبار مورد ارزیابی قرار گیرد تا مشخص شود که آیا لکنت در حال افزایش یا کاهش است. درمان اغلب شامل آموزش والدین در مورد راه هایی برای حمایت از تولید گفتار روان فرزندشان است. ممکن است والدین تشویق شوند:

  • محیطی آرام در خانه فراهم کنید که فرصت های زیادی را برای صحبت کردن به کودک می دهد. این شامل اختصاص زمانی برای صحبت با یکدیگر است، به خصوص زمانی که کودک هیجان زده است و حرف های زیادی برای گفتن دارد.
  • زمانی که کودک صحبت می کند با دقت گوش دهید و به جای پاسخ دادن به نحوه بیان آن یا قطع صحبت کودک، روی محتوای پیام تمرکز کنید.
  • کمی آهسته و آرام صحبت کنید. این می تواند به کاهش فشار زمانی که کودک ممکن است تجربه کند کمک کند.
  • وقتی کودک صحبت می کند با دقت گوش کنید و منتظر باشید تا او کلمه مورد نظر را بگوید. سعی نکنید جملات کودک را کامل کنید.
  • همچنین به کودک کمک کنید تا یاد بگیرد که یک فرد می تواند با موفقیت ارتباط برقرار کند حتی زمانی که لکنت رخ می دهد.
  • اگر کودک این موضوع را مطرح کرد، با صراحت و صادقانه در مورد لکنت زبان صحبت کنید. اجازه دهید کودک بداند که اشکالی ندارد که برخی اختلالات ایجاد شود.

لکنت درمانی
بسیاری از درمان‌های کنونی برای نوجوانان و بزرگسالانی که لکنت دارند، بر کمک به آنها برای یادگیری راه‌هایی برای به حداقل رساندن لکنت در هنگام صحبت کردن تمرکز می‌کنند، مانند آهسته‌تر صحبت کردن، تنظیم تنفس یا پیشرفت تدریجی از پاسخ‌های تک هجا به کلمات طولانی‌تر و جملات پیچیده‌تر. . بسیاری از این درمان‌ها همچنین به رفع اضطرابی که ممکن است در موقعیت‌های گفتاری خاص احساس کند، کمک می‌کنند.

 

کلمات مرتبط :

درمان قطعی لکنت زبان – بهترین درمان لکنت زبان – علائم لکنت زبان – گفتاردرمانی آنلاین – گفتار درمانی انلاین – بهترین مرکز گفتاردرمانی لکنت در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ