درمان لالی انتخابی

با تشخیص و درمان مناسب، اکثر کودکان قادر به غلبه بر لالی انتخابی هستند. اما هر چه سن آنها در هنگام تشخیص بیماری بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید.

اثربخشی درمان به موارد زیر بستگی دارد:

  • چه مدت است که فرد دچار لالی انتخابی شده است
  • آیا آنها مشکلات ارتباطی یا یادگیری اضافی یا اضطراب دارند یا نه
  • همکاری همه کسانی که در تحصیل و زندگی خانوادگی خود نقش دارند
  • درمان روی خود صحبت کردن متمرکز نیست، بلکه کاهش اضطراب مرتبط با صحبت کردن است.

این با از بین بردن فشار روی فرد برای صحبت شروع می شود. سپس آنها باید به تدریج از آرامش در مدرسه، مهد کودک یا محیط اجتماعی خود به گفتن کلمات و جملات واحد به یک نفر پیشرفت کنند، قبل از اینکه در نهایت بتوانند آزادانه با همه افراد در همه شرایط صحبت کنند.

اگر خانواده و اطرافیان در محیط‌های سال‌های اولیه با یکدیگر همکاری کنند تا با ایجاد یک محیط مثبت برای کودک، اضطراب کودک را کاهش دهند، می‌توان از نیاز به درمان فردی اجتناب کرد.

این یعنی:

اجازه ندهید کودک بفهمد که شما مضطرب هستید
به آنها اطمینان می دهد که وقتی آماده باشند می توانند صحبت کنند
ستایش از تمام تلاش‌هایی که کودک برای پیوستن به دیگران و تعامل با آنها انجام می‌دهد، مانند رد کردن و بردن اسباب‌بازی‌ها، تکان دادن سر و اشاره کردن.
هنگامی که کودک صحبت می کند تعجب نشان نمی دهد، اما مانند هر کودک دیگری به گرمی پاسخ می دهد
علاوه بر این تغییرات محیطی، کودکان بزرگتر ممکن است برای غلبه بر اضطراب خود به حمایت فردی نیاز داشته باشند.

درمان لالی انتخابی

موثرترین انواع درمان، درمان شناختی رفتاری (CBT) و رفتار درمانی است.

درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری (CBT) به فرد کمک می کند تا بر نحوه تفکر خود در مورد خود، جهان و سایر افراد تمرکز کند و اینکه چگونه درک آنها از این چیزها بر افکار و احساسات آنها تأثیر می گذارد. CBT همچنین از طریق قرار گرفتن در معرض درجه بندی شده، ترس ها و پیش تصورات را به چالش می کشد.

CBT توسط متخصصان بهداشت روان هدایت می شود و برای کودکان بزرگتر، نوجوانان – به ویژه آنهایی که اختلال اضطراب اجتماعی را تجربه می کنند – و بزرگسالانی که با لالی انتخابی بزرگ شده اند مناسب تر است.

کودکان کوچکتر همچنین می توانند از رویکردهای مبتنی بر CBT که برای حمایت از رفاه عمومی آنها طراحی شده است، بهره مند شوند.

به عنوان مثال، این ممکن است شامل صحبت در مورد اضطراب و درک چگونگی تأثیر آن بر بدن و رفتار آنها و یادگیری طیف وسیعی از تکنیک های مدیریت اضطراب یا راهبردهای مقابله باشد.

رفتار درمانی

رفتار درمانی برای درمان لالی انتخابی به گونه ای طراحی شده است که در جهت کارکردن و تقویت رفتارهای مطلوب و در عین حال جایگزینی عادات بد با عادات خوب طراحی شده است.

به جای بررسی گذشته یا افکار یک فرد، بر کمک به مبارزه با مشکلات فعلی با استفاده از یک رویکرد گام به گام تدریجی برای کمک به غلبه بر ترس تمرکز می کند.

تکنیک های درمانی

چندین تکنیک مبتنی بر CBT و رفتار درمانی وجود دارد که در درمان لالی انتخابی مفید است. اینها را می توان همزمان توسط افراد، اعضای خانواده و کارکنان مدرسه یا کالج، احتمالاً تحت راهنمایی یک گفتار درمانگر و زبان درمانگر یا روانشناس، استفاده کرد.

محرک محو شدن

در محو شدن محرک، فرد مبتلا به لالی انتخابی به راحتی با کسی مانند والدینش ارتباط برقرار می کند، در حالی که هیچ کس دیگری در آن حضور ندارد.

شخص دیگری وارد این موقعیت می شود و به محض اینکه وارد صحبت می شود، والدین خود را کنار می کشند. فرد جدید می تواند افراد بیشتری را به همین روش معرفی کند.

شکل دادن

شکل‌دهی شامل استفاده از هر تکنیکی است که فرد را قادر می‌سازد تا به تدریج پاسخی نزدیک‌تر به رفتار دلخواه ایجاد کند.

به عنوان مثال، شروع با بلند خواندن، سپس به نوبت خواندن، به دنبال آن بازی های خواندن تعاملی، فعالیت های گفتاری ساختاریافته و در نهایت، مکالمه دو طرفه.

تقویت مثبت و منفی

تقویت مثبت و منفی شامل پاسخ مثبت به همه اشکال ارتباطی و تشویق ناخواسته اجتناب و سکوت است.

اگر کودک برای صحبت کردن تحت فشار باشد، زمانی که لحظه بگذرد، آرامش زیادی را تجربه خواهد کرد، که این باور او را تقویت می کند که صحبت کردن یک تجربه منفی است.

حساسیت زدایی

حساسیت زدایی تکنیکی است که شامل کاهش حساسیت فرد نسبت به شنیدن صدای دیگران از طریق اشتراک گذاری صدا یا ضبط ویدیویی است.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی لالی انتخابی – گفتاردرمانی انلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ