درمان لکنت زبان

بسیاری از روشهای درمانی در حال حاضر برای افرادی که لکنت زبان دارند ، کمک به آنها برای یادگیری روشهایی برای به حداقل رساندن لکنت زبان هنگام مکالمه است ، مانند صحبت آرام ، تنظیم تنفس یا پیشرفت تدریجی از پاسخهای یک هجایی به کلمات طولانی تر و جملات پیچیده تر. بسیاری از این روشهای درمانی همچنین به رفع اضطراب فردی که ممکن است لکنت در برخی از شرایط گفتاری احساس کند ، کمک می کند.

محققان در سراسر جهان در حال کشف روش هایی برای بهبود شناسایی و درمان زود هنگام لکنت و شناسایی علل آن هستند. دانشمندان در تلاشند تا ژن های احتمالی لکنت را که در خانواده ها وجود دارد شناسایی کنند. دانشمندان اکنون انواع مختلفی از چهار ژن را شناسایی کرده اند که در بسیاری از افرادی که لکنت دارند دچار اختلال هستند.

دانشمندان از ابزار تصویربرداری مغز مانند PET (توموگرافی انتشار پوزیترون) و اسکن MRI عملکردی (تصویربرداری تشدید مغناطیسی) برای بررسی فعالیت مغز در افرادی که لکنت زبان دارند استفاده می کنند. محققان همچنین از تصویربرداری مغز برای بررسی ساختار مغز و تغییرات عملکردی که در دوران کودکی اتفاق افتاده است و باعث می شود کودکانی که به لکنت ادامه می دهند را از کسانی که از لکنت بهبود می یابند متمایز کند.

تصویربرداری از مغز ممکن است در آینده به عنوان راهی برای کمک به درمان افرادی که لکنت دارند استفاده شود. محققان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا بیماران داوطلب که لکنت دارند می توانند یاد بگیرند که با کمک یک برنامه کامپیوتری الگوهای گفتاری خاصی را که با لکنت ارتباط دارند تشخیص دهند و از استفاده از این الگوها هنگام صحبت خودداری کنند.

روش های درمان لکنت

گفتاردرمانی

گفتاردرمانگر پس از ارزیابی دقیق شرایط فرد مبتلا به اختلال لکنت زبان ( سن ، عامل بوجود آورنده و شدت این اختلال ) از موثرترین متدهای گفتاردرمانی برای کمک به بهبود شرایط فرد بهره می برد.

گفتار درمانگر با کودک یا افراد بزرگسال مبتلا به لکنت کار میکند تا راه هایی را برای بهبود تکلم و کاهش تاثیرات لکنت روی زندگی فرد پیدا کند. فرد دچار لکنت می تواند از درمان روانشناسی برای کمک به هرگونه مشکلات عاطفی مرتبط با مشکلات گفتاری خود استفاده کند.

روان درمانی یکی از تکنیک های گفتاردرمانی است که به فرد دچار لکنت کمک می کند تا در زمان بروز لکنت با راهکارهایی به تخفیف لکنت کمک کند ، گفتاردرمانی همچنین به فرد دچار لکنت تکنیک های تنفس صحیح را می آموزد ، تکنیک های رفتاری همچنین به کاهش احساس اضطراب و استرس فرد در زمان صحبت کردن نیز کمک زیادی می کند.

گفتاردرمانگر از روش‌ های زبانی یا تلفظی با هدف ایجاد هماهنگی‌ بین حنجره ، گونه‌ ها، زبان و لب‌ ها به درمان لکنت کمک می کند.

دارودرمانی

تاکنون هیچ دارویی که تاثیر قطعی بر درمان این اختلال داشته باشد شناسایی نشده است. با این حال ، برخی از داروها که برای درمان سایر مشکلات بهداشتی مانند صرع ، اضطراب یا افسردگی تأیید شده اند ، برای درمان لکنت زبان استفاده شده اند.

دستگاه های الکترونیکی

برخی از افرادی که لکنت زبان دارند از دستگاه های الکترونیکی برای کنترل تسلط استفاده می کنند. در برخی از افراد ، دستگاه های الکترونیکی ممکن است در مدت زمان نسبتاً کوتاهی به بهبود تسلط کمک کنند. برای تعیین اینكه چه مدت از این تأثیرات می گذرد و آیا افراد می توانند به راحتی از این وسایل در شرایط واقعی استفاده كنند و از آنها بهره مند شوند ، تحقیقات بیشتری لازم است. به همین دلایل ، محققان در حال مطالعه تأثیر طولانی مدت این دستگاه ها هستند.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی آنلاین – درمان لکنت زبان در کودکان – گفتاردرمانی کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ