دلایل تأخیر گفتار

عقب ماندگی ذهنی
عقب ماندگی ذهنی شایع ترین علت تأخیر گفتار است که بیش از 50 درصد موارد را تشکیل می دهد. به طور کلی، هر چه عقب ماندگی ذهنی شدیدتر باشد، اکتساب گفتار ارتباطی کندتر است. رشد گفتار در کودکان کم توان ذهنی نسبتاً تاخیر بیشتری نسبت به سایر زمینه های رشد دارد.

در تقریباً 30 تا 40 درصد از کودکان عقب مانده ذهنی، حتی پس از بررسی های گسترده نمی توان علت عقب ماندگی را تعیین کرد. علل شناخته شده عقب ماندگی ذهنی شامل نقص های ژنتیکی، عفونت داخل رحمی، نارسایی جفت، درمان دارویی مادر، ضربه به اعصاب مرکزی است.

از دست دادن شنوایی
شنوایی سالم در چند سال اول زندگی برای رشد زبان و گفتار حیاتی است. از دست دادن شنوایی در مراحل اولیه رشد ممکن است منجر به تاخیر گفتار عمیق شود.

کم شنوایی ممکن است انتقالی یا حسی عصبی باشد. از دست دادن رسانایی معمولاً در اثر اوتیت میانی همراه با افیوژن ایجاد می‌شود.

از دست دادن شنوایی حسی عصبی ممکن است ناشی از عفونت داخل رحمی، کرنیکتروس، داروهای اتوتوکسیک، مننژیت باکتریایی، هیپوکسی، خونریزی داخل جمجمه ای، سندرم های خاص و ناهنجاری های کروموزومی (سندرم) باشد. کم شنوایی حسی عصبی معمولاً در فرکانس‌های بالاتر شدیدتر است.

سایر دلایل تأخیر گفتار

اختلال زبان بیانی
کودکان مبتلا به اختلال زبان بیانی (آفازی بیانی رشدی) نمی توانند در سن معمول استفاده از گفتار را توسعه دهند. این کودکان دارای هوش طبیعی، شنوایی نرمال، روابط عاطفی خوب و مهارت های بیان طبیعی هستند. به نظر می رسد نقص اولیه یک اختلال عملکرد مغز است که منجر به ناتوانی در ترجمه ایده ها به گفتار می شود. درک گفتار متناسب با سن کودک است. این کودکان ممکن است از حرکات برای تکمیل بیان کلامی محدود خود استفاده کنند. در حالی که در نهایت گفتار طبیعی ایجاد می شود، کودک مبتلا به اختلال زبان بیانی این کار را بدون مداخله انجام نمی دهد. کودک مبتلا به اختلال زبان بیانی در معرض خطر ناتوانی های یادگیری مبتنی بر زبان (نارساخوانی) است. از آنجایی که این اختلال خود اصلاح نمی شود، مداخله فعال با گفتاردرمانی ضروری است.

دوزبانگی
یک محیط خانه دو زبانه ممکن است باعث تاخیر موقت در شروع هر دو زبان شود. اما معمولاً کودک قبل از پنج سالگی به هر دو زبان مسلط می شود.

محرومیت روانی
محرومیت فیزیکی (به عنوان مثال، فقر، مسکن نامناسب، سوء تغذیه) و محرومیت اجتماعی (به عنوان مثال، تحریک زبانی ناکافی، غیبت والدین، استرس عاطفی، غفلت از کودک) تأثیر نامطلوبی بر رشد گفتار دارد. کودکان آزار دیده ای که با خانواده خود زندگی می کنند، به نظر نمی رسد تاخیر گفتاری داشته باشند، مگر اینکه مورد غفلت قرار گیرند. زیرا والدین بدسرپرست بیشتر از سایر والدین فرزندان خود را نادیده می گیرند و کمتر از ابزارهای کلامی برای برقراری ارتباط با آنها استفاده می کنند.

اوتیسم
اوتیسم نیز یکی از دلایل تأخیر گفتار است و یک اختلال رشدی مبتنی بر عصبی است. شروع قبل از رسیدن کودک به سن 36 ماهگی رخ می دهد. اوتیسم با رشد زبانی تاخیری و انحرافی، عدم رشد توانایی برقراری ارتباط با دیگران و رفتارهای تشریفاتی و اجباری، از جمله فعالیت های حرکتی تکراری کلیشه ای مشخص می شود. انواع ناهنجاری های گفتاری، مانند اکولالیا و معکوس شدن ضمیر توصیف شده است. اوتیسم در پسران سه تا چهار برابر بیشتر از دختران است.

لالی انتخابی
لالی انتخابی وضعیتی است که در آن کودکان به دلیل عدم تمایل صحبت نمی کنند. به طور معمول، کودکان مبتلا به لالی انتخابی زمانی که به تنهایی، با دوستان خود و گاهی اوقات با والدین خود هستند صحبت می کنند، اما در مدرسه، در موقعیت های عمومی یا با غریبه ها صحبت نمی کنند. این عارضه در دختران بیشتر از پسران رخ می دهد.17 بخش قابل توجهی از کودکان مبتلا به لالی انتخابی نیز دارای نقص های بیانی یا زبانی هستند.

اساس لالی معمولا آسیب شناسی روانی خانواده است. کودکانی که لالی انتخابی دارند معمولاً علائم دیگری از سازگاری ضعیف مانند روابط ضعیف با همسالان یا وابستگی بیش از حد به والدین خود را نشان می دهند. عموماً این کودکان منفی گرا، خجالتی، ترسو و گوشه گیر هستند. این اختلال می تواند ماه ها یا سال ها ادامه داشته باشد.

دیگر دلایل تأخیر گفتار

آفازی دریافتی
نقص در درک زبان گفتاری مشکل اصلی در آفازی دریافتی است. مشکلات تولید و تاخیر گفتار از این ناتوانی ناشی می شود. کودکان مبتلا به آفازی دریافتی به محرک های شنیداری غیرکلامی پاسخ های طبیعی نشان می دهند. گفتار این کودکان نه تنها با تأخیر، بلکه از نظر بیانی نیز پراکنده، دستوری و نامشخص است. بیشتر کودکان مبتلا به آفازی دریافتی به تدریج زبانی را به دست می آورند که فقط برای کسانی که با آنها آشنا هستند درک می کنند.

فلج مغزی
تاخیر در گفتار در کودکان فلج مغزی شایع است. تأخیر گفتار اغلب در افراد مبتلا به فلج مغزی آتتوید رخ می دهد. عوامل زیر، به تنهایی یا به صورت ترکیبی، ممکن است باعث تاخیر گفتار شوند: کاهش شنوایی، ناهماهنگی یا اسپاستیسیته ماهیچه های زبان، عقب ماندگی ذهنی همراه یا نقص در قشر مغز.

 

کلمات مرتبط :

دلایل تأخیر گفتار – درمان دیر حرف زدن کودکان – درمان تاخیر گفتاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ