دلایل دیر راه رفتن کودک

اغلب والدین انتظار دارند که نوزادشان اولین قدم‌هایش را بین ۱۰ تا ۱۲ ماهگی بردارد. بنابراین اگر کودک شما تا 14 ماهگی راه رفتن را شروع نکرد، ممکن است نگران باشید.

مهم است که به یاد داشته باشید که هر نوزادی با سرعت خود رشد می کند و کمی تاخیر در رسیدن به نقاط عطف حرکتی و ذهنی نشان دهنده وجود مشکل جدی نیست.

در صورتی کودک شما تا 15 ماهگی راه نمی‌رود، نگرانی‌های شما قابل درک است اما این نگرانی در بسیار از موارد بی مورد است در حالی که برخی از نوزادان قبل از 12 ماهگی شروع به راه رفتن می کنند، برخی دیگر حتی تا 16 یا 17 ماهگی راه نمی روند که دلایل مختلفی در آن نقش دارند.

در صورتی که کودک شما سایر مهارت های حرکتی درشت و ظریف را تا این سن بدست آورده و تاخیر تنها در راه رفتن است باید بدانید که هیچ گونه مشکل خاصی وجود ندارد و شما باید در آینده نزدیک شاهد راه رفتن فرزند دلبند خود باشید.

ولی در صورتی که احساس می کنید که مهارت های حرکتی کودکتان در بسیاری از جنبه ها از سایر کودکان هم سن عقب تر است هرچه سریع تر با متخصص اطفال یا کاردرمانگر کودکان مشورت کنید.

نوزادان با بزرگتر شدن و قویتر شدن عضلات پایشان به تدریج راه رفتن را یاد می گیرند. به دلیل ماهیچه های ضعیف، پاهای نوزاد تازه متولد شده نمی توانند وزن خود را تحمل کنند. به طور معمول، نوزادان از حدود 7 ماهگی شروع به چهار دست و ئا رفتن می کنند و در حالی که در حالت ایستاده توسط اطرافیان نگه داشته می شوند، شروع به بالا و پایین پریدن می کنند که این کار سبب تقویت عضلات برای افزایش آمادگی برداشتن اولین قدم ها است.

در بیشتر موارد، دیر راه رفتن، بدون تأخیر در سایر زمینه‌های رشد نوزاد، دلیل نگرانی نیست. برخی از نوزادان برای تسلط بر این مهارت برای خود نیاز به تحریک و تشویق بیشتری دارند.

دلایل دیر راه رفتن کودک

دلایل زیادی وجود دارد که چرا کودک مطابق با نقاط عطف رشدی تعیین شده راه نمی‌رود. به طور کلی، نوزادان ممکن است بین 9 تا 15 ماهگی شروع به راه رفتن کنند، اما در برخی موارد، برخی از نوزادان زودتر راه می روند و برخی از نوزادان دیرتر از این محدوده راه می روند.

به طور کلی، اگر کودک تا 18 ماهگی به طور مستقل راه نمی‌رود، ممکن است ارزیابی بیشتری برای درک علت تاخیر و دلیل اصلی این تاخیر مورد نیاز باشد.

مهم ترین دلایل دیر راه رفتن کودک

ممکن است بین والدینی که دیرتر راه می‌رفتند و در نتیجه تاخیر در راه رفتن فرزندانشان ارتباط وجود داشته باشد. برخی از نوزادان دیرتر راه می روند و اغلب هیچ دلیل زمینه ای وجود ندارد.

برخی از نوزادان عجله ای برای راه رفتن ندارند، و برخی دیگر با احتیاط بیشتر در خطرات لازم برای تسلط بر راه رفتن مستقل عمل می کنند. آنها ممکن است از صرف وقت و یادگیری مراحل رشد در زمان خود راضی باشند.

نوزادانی که نارس به دنیا می آیند ، معمولا دیرتر از کودکان هم سن شروع به راه رفتن می کنند. اگر کودک شما نارس است نباید با سایر کودکان که هم سن اوهستند و در زمان مقرر به دنیا آمده اند مقایسه کنید.

نوزادانی که ممکن است در سنین پایین دچار بیماری یا بستری طولانی مدت در بیمارستان شده باشند، ممکن است فرصت حرکت و تمرین مهارت های حرکتی درشت خود را نداشته باشند که به راه رفتن کمک می کند. نوزادان در محیط هایی که فرصت حرکت، بازی روی زمین و استفاده از مهارت های حرکتی درشت در حال رشد خود را ندارند، ممکن است در راه رفتن دچار تاخیر شوند. 

 گاهی اوقات تأخیر در راه رفتن (همراه با سایر تأخیرهای حرکتی شدید) ممکن است یک علامت بیماری خاصی باشد.

هیپوتونی (تون عضلانی کم) یکی از دلایل اصلی دیر راه رفتن در کودکان است. هیپوتونیا ممکن است با یک بیماری نادردیگر همراه باشد. دیر راه رفتن همچنین می تواند یکی از عوارض فلج مغزی باشد.

کاردرمانی برای تاخیر راه رفتن

در صورتی که برای دیر رافتن کودک خود نگرانی دارید و می خواهید به بررسی دلایل دیر راه رفتن کودک خود بپردازید می توانید با متخصصان ما در مرکز توانبخشی آنلاین ایران تماس بگیرید.

متخصصان ما خدمات کاردرمانی آنلاین ، کاردرمانی در منزل ، گفتاردرمانی آنلاین ، گفتاردرمانی در منزل و سایر خدمات توانبخشی را بصورت آنلاین و در منزل و با همان کیفیت خدمات حضوری ارائه می دهند.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی آنلاین برای کودکان – کاردرمانی آنلاین برای تاخیر رشد – کاردرمانی آنلاین برای اوتیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ