دیر حرف زدن کودک می تواند باعث ایجاد اضطراب و شب های بی خوابی فراوان در بین والدین شود و شاید تماس های تلفنی نگران کننده با پزشک اطفال را در پی داشته باشد که “چرا فرزند من صحبت نمی کند؟” والدین ممکن است به یاد داشته باشند که یک خواهر یا برادر بزرگتر در همان سن در رشد زبانی خود بسیار بالاتر بوده است، شاید در سن 2 سالگی به راحتی در جملات دو یا سه کلمه ای صحبت می کند. و با گذشت زمان، نگرانی آنها ممکن است به وحشت تبدیل شود.

ماما و بابا ، اینها اغلب اولین کلماتی هستند که توسط یک کودک گفته می شود و می توانند یک روز معمولی را به یک روز به یاد ماندنی برای والدین تبدیل کنند.

اما اگر به نظر می رسد که بچه ها از نظر توانایی صحبت کردن از همسالان خود عقب هستند،  باید با متخصص اطفال کودک خود یا یک متخصص گفتاردرمانی ( چه در کلینیک گفتاردرمانی و چه بصورت گفتاردرمانی آنلاین) مشورت کنید.

با این حال، در اکثر موارد، دیر حرف زدن کودک مشکل جدی نیست. به گفته متخصصان اکثر کودکان زبان را با سرعت خودشان رشد می دهند و طیف وسیعی از روندهای طبیعی ها وجود دارد. برخی از کودکان زبان را با سرعت بیشتری نسبت به دیگران توسعه می دهند. با این حال، مواقعی وجود دارد که باید گفتار و زبان کودک ارزیابی شود.

دیر حرف زدن کودک

حدود 15 تا 25 درصد کودکان خردسال دارای نوعی اختلال ارتباطی هستند. پسرها تمایل دارند کمی دیرتر از دخترها مهارت های زبانی خود را توسعه دهند، اما به طور کلی، اگر بچه ها در سن 18 تا 20 ماهگی کمتر از 10 کلمه یا کمتر از 50 کلمه در سن 30 ماهگی صحبت کنند، ممکن است دیر حرف زدن کودک وجود داشته باشد و والیدن باید به دنبال علت آن باشند.

اکثر متخصصان می گویند که در 12 ماهگی، کودکان باید تک کلمات را بگویند و ممکن است بتوانند “ماما” و “بابا” را بگویند. آنها همچنین باید بتوانند درخواست های ساده (“اسباب بازی را به من بده”) درک کنند و با آنها مطابقت کنند.

نقاط عطف گفتار و زبان

  • در پایان سال دوم، کودک نوپای شما باید بتواند در جملات دو تا سه کلمه ای صحبت کند. آنها باید بتوانند دستورالعمل های ساده را دنبال کنند و کلمات شنیده شده در مکالمه را تکرار کنند.
  • در پایان سال سوم، کودک شما باید بتواند یک دستورالعمل را با دو یا سه مرحله دنبال کند، تقریباً تمام اشیاء و تصاویر رایج را تشخیص داده و شناسایی کند و بیشتر آنچه را که به آنها گفته می شود درک کند. آنها باید آنقدر خوب صحبت کنند که برای افراد خارج از خانواده قابل درک باشند.
  • در پایان سال چهارم، کودک شما باید سؤالات انتزاعی (چرا؟) بپرسد و مفاهیم یکسان در مقابل متفاوت را بفهمد. آنها باید بر قواعد اساسی دستور زبان آنطور که در اطراف خود می شنوند تسلط داشته باشند. اگر چه کودک شما باید تا سن 4 سالگی واضح صحبت کند، ممکن است نیمی از صداهای اصلی خود را اشتباه تلفظ کند. این دلیلی برای نگرانی نیست.
  • در سن 5 سالگی، کودک شما باید بتواند یک داستان را با کلمات خود بازگو کند و بیش از پنج کلمه را در یک جمله استفاده کند.

 

کلمات مرتبط :

دیر حرف زدن کودکان – گفتاردرمانی کودکان – گفتاردرمانی آنلاین کودکان – هزینه گفتاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی انلاین – کاردرمانی انلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ