رشد گفتار و زبان (از 12 تا 24 ماهگی)

این مقاله مراحل طبیعی رشد اولیه گفتار و زبان را بین 12 تا 24 ماهگی توضیح می دهد. هدف آن کمک به درک مرحله ای است که فرزندتان در آن کار می کند و فعالیت هایی که می توانید برای تحریک و تشویق رشد بیشتر انجام دهید.

توصیه می کنیم در صورت داشتن هرگونه سوال یا نگرانی در مورد هر یک از اطلاعات ضمیمه شده، با گفتار درمانگران ما در مرکز گفتاردرمانی آنلاین ایران مشورت کنید.

تعدادی از مراحل وجود دارد که کودکان پس از سال اول مهارت های گفتاری و زبانی خود را رشد می دهند. سنین داده شده فقط به عنوان یک راهنمای تقریبی در نظر گرفته شده است.

رشد گفتار و زبان (از 12 تا 24 ماهگی)

علاوه بر گوش دادن به کلمات اولیه، هنوز هم مهم است که به درک کودکتان از کلمات فکر کنید. به عنوان مثال، یک کودک شروع به درک برخی از کلمات رایج مانند “مامانی، بابا، توپ، عروسک، بیسکویت” می کند، بسته به این که کدام کلمات را اغلب می شنود. توجه داشته باشید که درک زبان نیز توسط کلمه ای که در متن اتفاق می افتد کمک می کند. به عنوان مثال، ممکن است کودک شما در هنگام استفاده از زبان در کنار یک برنامه معمول مانند زمان حمام کردن، درک بیشتری نشان دهد.

در این مرحله بسیار رایج است که کودک شما زبانی بسیار بیشتر از آنچه می تواند بگوید می فهمد. تخمین‌ها حاکی از آن است که در سن یک تا دو سالگی، یک کودک می‌تواند پنج برابر بیشتر از آنچه که قادر به گفتن باشد، تعداد کلمات را بفهمد.

در اواخر سال اول یا آغاز سال دوم، کودک شما ممکن است شروع به تولید رشته‌هایی از صداها کند مانند «مابا، گانا» که در آن صامت دوم با اولی متفاوت است. او ممکن است شروع به ترکیب صحبت کردن با حرکاتی مانند اشاره به آنچه می خواهد، تکان دادن سر به معنای «نه» یا تکان دادن «بای بای» کند.

او ممکن است شروع به استفاده از کلماتی مانند “مادر، بابا” کند. صداهای کودک شما در این مرحله می تواند بیشتر شبیه صحبت واقعی باشد زیرا صداها آهنگین تر و ریتمیک تر هستند و برای مدت طولانی تری ادامه می یابند. فرزند شما همچنین شروع به استفاده از صدای خود برای جلب توجه یا درخواست می کند.

سنی که کودک شروع به تولید اولین کلمات خود می کند بسیار متفاوت است. به طور کلی، هنگامی که کودک شما یک یا دو کلمه با معنی تولید می کند، ممکن است شروع به استفاده مداوم از این کلمات کند. به عنوان مثال، در ابتدا، یک سگ یا هر حیوان چهار پا دیگری ممکن است همیشه یک «ووف» باشد.

فرزند شما به زودی قادر خواهد بود طیف وسیعی از کلمات و چند سوال ساده همراه با حرکات را بفهمد – به عنوان مثال، “بابا کجاست؟” و دستورالعمل های کوتاه یک مرحله ای را دنبال کند – به عنوان مثال، “تدی خود را برای من بیاور”.

او همچنین درک درستی از روال روزانه خود پیدا می کند و زمانی که اشیاء خاصی را می بیند و کلمات آشنا را می شنود شروع به پیش بینی فعالیت های معمول روزمره می کند. به عنوان مثال، زمان شام ممکن است با کلمات “شام” یا “غذا، خوشمزه” و شاید با دیدن یک قاشق یا بشقاب یا بطری تشخیص داده شود. فرزند شما همچنین شروع به مرتبط کردن نام اشیاء با خود شیء می کند و ممکن است در صورت درخواست، یک شی آشنا را از اتاق دیگری برای شما بیاورد – مثلاً یک کفش.

در این مرحله، کودک شما علاقه مند به گوش دادن به صحبت های شما در حال نام بردن اعضای بدن – به عنوان مثال، چشم یا شکم، می شود و زمانی که نامش را می نامید شروع به اشاره به آنها می کند. او احتمالاً هر هفته چند کلمه جدید یاد می گیرد. 

در صورتی که کودکی نتواند این مهارت ها را کسب کند باید توسط یک متخصص گفتاردرمانی تحت ارزیابی قرار بگیرد. متخصصان ما در مرکز توانبخشی آنلاین ایران خدمات تخصصی گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در منزل را برای کودکان دچار تاخیر در رشد گفتاری ارائه می دهند.

 

کلمات مرتبط :

رشد گفتار و زبان – گفتاردرمانی کودکان – کاردرمانی کودکان – گفتاردرمانی تاخیر حرف زدن – گفتاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ