روشهای درمان اوتیسم

هیچ درمان شناخته‌شده‌ای برای اوتیسم وجود ندارد، و همچنین درمان یکسانی برای همه وجود ندارد. هدف از درمان کاهش علائم اوتیسم و حمایت از این کودکان برای یادگیری مهارت های اجتماعی، ارتباطی و رفتاری است تا بتوانند توانایی های خود را برای عملکرد در محیط خود را بهبود بخشند.

اوتیسم یکی از شایع ترین اختلالات رشدی – عصبی است که با رفتارهای تکراری ، علائق محدود و علاقه به انزوا مشخص می شود.

روشهای روانشناسی و توانبخشی همچون کاردرمانی و گفتاردرمانی جز درمان اصلی اوتیسم هستند که توسط متخصصان ما ارائه می شوند.

روشهای درمان اوتیسم

درمان‌های رفتاری: تحلیل رفتار کاربردی (ABA) می‌تواند به کودکان کمک کند مهارت‌های رفتاری جدیدی را بیاموزند و این مهارت‌ها را در موقعیت‌های مختلف از طریق یک سیستم مبتنی بر پاداش به کار ببرند.

خانواده درمانی: مراقبان و سایر اعضای خانواده با یادگیری راه های بازی و تعامل با فرزندشان سود می برند. این مربی همچنین می تواند به آنها کمک کند تا مشکلات رفتاری را بهتر مدیریت کنند و مهارت های زندگی روزمره را به فرزندشان بیاموزند.

گفتار درمانی: گفتاردرمانگران می توانند چالش های ارتباط کلامی، غیرکلامی و اجتماعی برای افراد اوتیستیک را برطرف کنند (اطلاعات بیشتر در این مورد در زیر).

کاردرمانی: کاردرمانی بر آموزش فعالیت های روزمره زندگی متمرکز است ، فعالیت هایی مانند غذا خوردن ، نظافت شخصی و …

داروها: هیچ دارویی نمی تواند اوتیسم را درمان کند، اما برخی داروها ممکن است به کنترل علائم کمک کنند.

گفتاردرمانی یکی از مهم ترین روشهای درمان اوتیسم است که در این مقاله به آن پرداخته ایم.

چالش های مربوط به ارتباط و گفتار، مانند همه علائم اوتیسم، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از افراد ممکن است اصلا نتوانند صحبت کنند. دیگران ممکن است دوست داشته باشند صحبت کنند، اما در برقراری و حفظ یک مکالمه یا درک نشانه های اجتماعی مانند زبان بدن و حالات چهره مشکل دارند.

متخصصان گفتاردرمانی ، نقش کلیدی در برنامه درمانی افراد مبتلا به اوتیسم دارند. آنها می توانند به افراد اوتیستیک کمک کنند تا ارتباطات بهتری داشته باشند و مهارت های ارتباطی کلامی و غیرکلامی خود را بهبود بخشند. این می تواند به افراد اوتیستیک کمک کند تا با دیگران ارتباط برقرار کنند و در زندگی روزمره بهتر عمل کنند
گفتار درمانگر با شما، فرزندتان و خانواده‌تان همکاری خواهد کرد تا نقاط قوت و چالش‌های ارتباطی فرزندتان را ارزیابی و ارزیابی کند و یک برنامه درمانی متناسب با اهداف خاص شما ایجاد کند.

برخی از مهارت‌هایی که گفتار درمانگر به کودک شما کمک می‌کند عبارتند از:

  • ارتباط کلامی: گفتاردرمانگر شما می تواند به کودک شما کمک کند تا صداها و کلمات را واضح تر بیان کند. این می تواند به آنها کمک کند افکار خود را بیان کنند و توسط دیگران درک شوند.
  • زبان بدن: زبان بدن ما یکی از گویاترین بخش های ارتباط است. این می تواند نشان دهد که آیا کسی شوخی می کند، جدی است یا هیجان زده است. گفتاردرمانگران می توانند به کودکان کمک کنند تا از طریق زبان بدن خود آنچه را که دیگران می گویند، تطبیق دهند، احساسات را با حالات صحیح صورت تطبیق دهند و سیگنال های فیزیکی ظریف را تشخیص دهند.
  • پرسیدن و پاسخ دادن به سؤالات: درک چگونگی فرمول‌بندی و پرسیدن سؤالات، و همچنین درک پاسخ‌ها، برای پیمایش در زندگی ضروری است. گفتاردرمانگران می توانند با شناخت و تمرین فرمت پرسش و پاسخ، به رشد این مهارت های حیاتی کودکان کمک کنند.
  • عمل شناسی اجتماعی: حتی اگر کودکان اوتیسمی بدانند که چگونه عباراتی مانند “صبح بخیر” و “متشکرم” را بگویند، درک اینکه چه زمانی، چگونه و به چه کسی باید آن را بگویند، می تواند دشوار باشد. عمل شناسی اجتماعی شامل یادگیری زمان و مکان برای استفاده از ارتباطات مناسب در موقعیت های اجتماعی است.
  • مهارت های مکالمه: دانستن نحوه بیان جملات کوتاه و ساده با انجام یک مکالمه پشت سر هم یکسان نیست. گفتاردرمانگران با کودک شما کار می کنند تا مهارت های مکالمه خود را توسعه دهند، اطلاعات را به طور طبیعی تبادل کنند و در صورت عدم درخواست، گفتگو را آغاز کنند.
  • مهارت های اجتماعی: گفتاردرمانگران اغلب به افراد اوتیستیک کمک می کنند تا مهارت های ارتباط اجتماعی را ایجاد کنند. این می تواند شامل توانایی برقراری ارتباط، بازی و تعامل با دوستان و خانواده باشد. هنگام صحبت با کسی در فاصله مناسب بایستید. نشانه های اجتماعی را انتخاب کنید. و بیشتر.
  • دستور زبان: برخی از کودکان اوتیستیک ممکن است به خود سوم شخص اشاره کنند یا از زمان های نادرست استفاده کنند. گفتار درمانگران می توانند به رفع این اشتباهات گرامری کمک کنند.

 

کلمات مرتبط :

روشهای درمان اوتیسم – گفتاردرمانی آنلاین برای اوتیسم – کاردرمانی آنلاین برای اوتیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ