سندرم داون (DS) یک تغییر کروموزومی است. کروموزوم ها ساختارهایی هستند که در هر سلول بدن یافت می شوند و حاوی مواد ژنتیکی هستند و مسئول تعیین هر چیزی از رنگ چشم تا قد شما هستند. به طور معمول، هر سلول دارای 23 جفت کروموزوم است که نیمی از آنها از هر والدین می آید. با این حال، سندرم داون زمانی رخ می‌دهد که کروموزوم 21 یک نسخه کامل یا جزئی اضافی در برخی یا همه سلول‌های آن فرد داشته باشد. این کپی سه گانه گاهی اوقات تریزومی 21 نامیده می شود. تعداد تغییر یافته کروموزوم ها منجر به ویژگی های فیزیکی مشترک در جمعیت DS می شود، مانند:

DS شایع ترین واریانس کروموزومی است که در سراسر جهان ذکر شده است، با 1 تولد از هر 700 تولد منجر به یک کودک مبتلا به DS می شود.

علائم و نشانه ها

اگرچه شباهت های زیادی در بین جمعیت DS وجود دارد، اما تنوع زیادی در این سندرم وجود دارد. سه نوع DS وجود دارد که هر کدام مجموعه ای از چالش ها و تنوع فردی خاص خود را دارند. سه نوع DS عبارتند از Trisomy 21 (95%)، Translocation (3% -4%) و Mosaicism (1%)[11].

سندرم داون از هر نوع که باشد، مبتلایان معمولاً در سنین جوانی سلامت کلی ضعیف تری دارند و در مقایسه با افراد سالم خود با افزایش سن، از دست دادن سلامت، تحرک و افزایش عوارض ثانویه بیشتری را نشان می دهن. در نتیجه، افراد مبتلا به DS و خانواده هایشان اغلب به طیف وسیعی از خدمات توانبخشی همچون فیزیوتراپی ، کاردرمانی و گفتاردرمانی نیاز دارند.

عوارض سندرم داون

 • مشکلات یادگیری
 • سلامت قلب ضعیف
 • اختلال عملکرد تیروئید
 • دیابت
 • چاقی
 • مشکلات گوارشی
 • تراکم استخوان پایین
 • کاهش شنوایی و بینایی
 • زوال عقل و بیماری آلزایمر
 • افسردگی
 • سرطان خون

نقاط عطف رشد

از زمانی که کودک به دنیا می آید، در حال رشد و یادگیری است. هر فرد با سرعت متفاوتی رشد می کند. با این حال، انتظار می رود برخی از مهارت ها در سن خاصی تسلط پیدا کنند. به این نقاط عطف رشد می گویند. نقاط عطف می تواند دستاوردهای فیزیکی، مرتبط با زبان یا دستاوردهای اجتماعی باشد.

توانایی حرکت برای زندگی و رشد انسان ضروری است. همه کودکان از بدو تولد شروع به توسعه طیف گسترده ای از مهارت های حرکتی یا مهارت های حرکتی می کنند.

مهارت‌های حرکتی کلیدی برای عملکرد فیزیکی هستند، اما بر رشد شناختی نیز تأثیر می‌گذارند.

دستیابی و گرفتن به کودک اجازه می دهد تا ویژگی های اشیاء را در دنیای فیزیکی خود کشف کند.
نشستن به استفاده از بازوها و دست ها برای بازی کمک می کند.
پیاده‌روی به کودک این امکان را می‌دهد که جهان را مؤثرتر از خزیدن کشف کند.
حرکت مستقل فرصت‌های تعامل اجتماعی را افزایش می‌دهد که یادگیری زبان را ارتقا می‌دهد.

در کودکان مبتلا به سندرم داون دسترسی به این مراحل معمولا با تاخیر دسترسی پیدا می کنند، به همین دلیل این کودکان معمولا نیازمند خدمات توانبخشی گسترده و منظم هستند. کاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی آنلاین برای کودکان مبتلا به سندرم داون بسیار مناسب است.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی آنلاین – کلینیک توانبخشی آنلاین – گفتاردرمانی از راه دور – گفتاردرمانی اینترنتی

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ