سن مناسب شروع گفتاردرمانی

والدین اغلب درباره اینکه کودکشان چه زمانی باید گفتار درمانی را شروع کند، سؤالاتی دارند. به عنوان مثال، چگونه متوجه می شوید که فرزندتان به نقاط عطف ارتباطی معمول برای سن خود می رسد؟

کودکان از چه سنی باید گفتار درمانی را شروع کنند؟

این سوالی است که گفتار درمانگران اغلب می شنوند! بسیاری از والدین و مراقبان به طور قابل درک در مورد رشد گفتار و زبان کودک خردسال خود نگران هستند. به هر حال، این مهارت های ارتباطی اساسی برای رشد سالم دوران کودکی ضروری است.

پس چه زمانی باید گفتار درمانی را شروع کنید؟

خوب، پاسخ کوتاه این است که اگر فرزند شما برای رسیدن به نقاط عطف مناسب سن خود تلاش می کند، گفتار درمانی زودتر شروع شود، بهتر است.

به این فکر کنید که یک کودک در چند سال اول زندگی چقدر تغییر می کند. آنها نه تنها از نظر جسمی رشد می کنند، بلکه از نظر شناختی و عاطفی نیز رشد می کنند.

مراحل رشد زبان در بین کودکان عمومی است. زبان از همان لحظه ای که به دنیا می آیند ظاهر می شود، با گریه برای بیان نیازهایشان شروع می شود، سپس غوغا می کنند و غرغر می کنند و در نهایت اولین کلمات خود را به زبان می آورند. این زمانی است که کودکان به سرعت مهارت های ارتباطی اساسی را توسعه می دهند و شروع به مشارکت در تعاملات معنی دار با خانواده و همسالان خود می کنند، چه از طریق صداها، حرکات یا کلمات باشد.

اگر کودک شما با زبان مشکل دارد، می تواند او را در خطر عقب ماندن بیشتر قرار دهد. به طور بالقوه می تواند بر موفقیت تحصیلی و همچنین رفاه عاطفی و اجتماعی آنها تأثیر بگذارد. به همین دلیل بسیار مهم است که با متخصص اطفال یا گفتاردرمانگر خود صحبت کنید تا ببینید آیا فرزند شما در مسیر درستی قرار دارد یا نیاز به حمایت بیشتری دارد.

گفتار درمانی در مورد توانمند ساختن کودکان برای بیان خواسته ها و نیازهای خود، کمک به آنها در جهت یابی در دنیای اطراف و تعامل با دیگران است.

در حالی که برخی از والدین ممکن است بر این باور باشند که رویکرد «صبر کن و ببین» بهترین است، تحقیقات نشان می‌دهد که مداخله زودهنگام برای گفتار و زبان کودکان را برای موفقیت در برقراری ارتباط آماده می‌کند. این می تواند به ارتقای مهارت های سوادآموزی اولیه، بهبود توانایی های شناختی کودک مانند حل مسئله و توجه و بهبود پیشرفت تحصیلی پس از شروع مدرسه کمک کند.

سن مناسب شروع گفتاردرمانی

برای کودکان عادی است که برای رسیدن به نقاط عطف گفتار و زبان به کمک بیشتری نیاز دارند. به همین دلیل است که برای والدین، مراقبان و معلمان بسیار مهم است که بدانند چگونه علائم تاخیر را تشخیص دهند و به دنبال مداخله اولیه باشند.

ارتباط با رفتار نیز مرتبط است. در واقع، رفتارهای ناخواسته مانند عصبانیت اغلب از ناتوانی کودک در برقراری ارتباط ناشی می شود. دادن ابزار و منابع به آنها برای بیان بهتر می تواند در این زمینه کمک زیادی کند.

پرداختن به نگرانی‌ها زودتر می‌تواند مشکلاتی را که ممکن است به دلیل تاخیر در گفتار و زبان ایجاد شود، کاهش دهد. نشان داده شده است که مداخله زودهنگام برای گفتار و زبان نیاز به آموزش های ویژه را در مراحل بعدی زندگی کودک کاهش می دهد و می تواند در درازمدت هزینه های مداخلات درمانی خانواده را کاهش دهد.

همانطور که گفته شد، مهارت های زبانی از لحظه تولد کودک شما شروع می شود – و مدت ها قبل از گفتن اولین کلمات به یاد ماندنی.

مهم است که از نحوه پیشرفت زبان کودک خود آگاه باشید، زیرا بسیاری از والدین قبل از شروع مداخله مدت زیادی صبر می کنند.

همانطور که می بینید، بسیاری از مهارت های گفتاری و زبانی حیاتی در همان سال اول ظاهر می شوند. نیازهای زبان در سال دوم کودک شما افزایش می یابد، که معمولاً زمانی است که کودکان شروع به گفتن اولین کلمات واقعی خود می کنند، شفاهی اشیا را درخواست می کنند، دو کلمه را کنار هم قرار می دهند و حداقل از 50 کلمه برای درخواست، نظر دادن و برچسب زدن استفاده می کنند. اگر فرزند شما این نقاط عطف را برآورده نمی کند، ایده خوبی است که با یک گفتار درمانگر صحبت کنید.

نشانه دیگری که برای مشخص شدن سن مناسب شروع گفتاردرمانی باید به دنبال آن باشید این است که فرزند شما چگونه صداهای گفتاری خاصی تولید می کند.

هر کودکی متفاوت است. گفتار درمانگر شما با همکاری شما و خانواده‌تان، نیازهای فرزندتان را ارزیابی می‌کند و بر اساس مشاهدات بالینی آن‌ها، یک برنامه درمانی فردی ایجاد می‌کند. این برنامه درمانی شامل اهداف کوتاه مدت و بلندمدت متناسب با کودک شما خواهد بود. در طول هر جلسه گفتار درمانی، درمانگر شما از بازی‌ها و فعالیت‌های سرگرم‌کننده و تعاملی استفاده می‌کند که به پیشرفت فرزندتان در جهت رسیدن به این اهداف کمک می‌کند.

 

کلمات مرتبط :

سن مناسب شروع گفتاردرمانی – گفتاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی کودکان – گفتار درمانی برای لکنت زبان – بهترین مرکز گفتاردرمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ