علائم اختلال طیف اوتیسم (ASD) در کودکان بسیار کوچک دیده می شود و اغلب ارتباط یکی از رایج ترین چالش های ASD است.

کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است در درک ژست‌ها و جهت‌ها، از جمله اشاره و تکان دادن، مشکل داشته باشند. اوتیسم می تواند تشخیص و استفاده از کلمات را برای آنها دشوار کند و همچنین در یادگیری خواندن و نوشتن عقب بماند.

آنها ممکن است خیلی کم صحبت کنند، درک آنها سخت باشد، یا احتمالاً کلمات و عبارات را بارها و بارها تکرار کنند. هنگامی که آنها چیزی را می خواهند، کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است به جای اینکه بتوانند آن را درخواست کنند یا ابراز وجود کنند، رفتار پرخاشگرانه یا چالش برانگیز از خود نشان می دهند.

متوجه خواهید شد که چند بار از کلمه “ممکن است” در پاراگراف های بالا استفاده شده است. به این دلیل که اوتیسم به عنوان یک اختلال طیف شناخته می شود و علائم اختلال طیف اوتیسم بسته به فرد، از خفیف تا شدید متغیر است و ممکن است برخی از افراد تا زمانی که در سنین نوجوانی یا بزرگسالی نباشند، تشخیص داده نشود. برای اکثر افراد، تشخیص قابل اعتماد بین سنین 18 ماهگی تا 2 سالگی امکان پذیر است.

تحقیقات نشان می‌دهد که تشخیص زودهنگام و مداخلات اوتیسم به احتمال زیاد اثرات مثبت بلندمدتی بر علائم و مهارت‌های بعدی دارد.

گفتار درمانی اغلب نقش مهمی در کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای بهبود توانایی برقراری ارتباط دارد. روش‌هایی که یک گفتاردرمانگر ممکن است به کار گیرد دقیقاً با تک‌تک کودک و چالش‌های خاص آن‌ها سازگار است. رویکردهای ممکن عبارتند از:

ارتباط غیرکلامی – بیان خود با حرکات و زبان بدن برای اکثر بچه ها به طور طبیعی پیش می آید، اما ممکن است برای کودکان مبتلا به ASD مانند یک زبان خارجی باشد. آنها ممکن است هم در استفاده از حرکات و هم در درک سیگنال های فیزیکی دیگران مشکل داشته باشند.

مهارت‌های صوتی و گرامر – کودکان مبتلا به اوتیسم اغلب یک روش صحبت کردن دارند که می‌تواند آنها را بی‌احساس نشان دهد. آنها با گرامر و استفاده درست از زمان در صحبت کردن در مورد گذشته، حال یا آینده مشکل دارند.

مکالمات – اکثر کودکان مبتلا به اوتیسم صحبت کردن را یاد می گیرند، اما رفت و برگشت عادی مکالمات ممکن است برای آنها مشکل ساز باشد. آنها ممکن است نشانه های اساسی را از دست بدهند، مانند درک اینکه چه زمانی، چگونه و به چه کسی چیزی باید گفته شود. 
یادگیری – گفتاردرمانگران با کودکان در رسیدگی به انواع مشکلات یادگیری، از جمله مسائلی مانند نارساخوانی، اختلال پردازش شنوایی، اختلالات زبانی و مشکلات ارتباط اجتماعی کار می کنند.

همانطور که می بینید، یک گفتار درمانگر می تواند نقش مهمی در کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای فعال تر شدن و درگیر شدن داشته باشد. بهبود مهارت های گفتاری به زندگی خانوادگی، مدرسه و سایر موقعیت های اجتماعی نیز کمک می کند.

گفتار درمانگران در همکاری با تحلیل رفتاری کاربردی (ABA) به ترویج رفتارهای مثبت کمک می کنند که به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می کند تا به بالاترین پتانسیل شخصی خود دست یابند.

علائم اختلال طیف اوتیسم

  • کلام محدود یا غیرکلامی (کودک اصلا حرف نمی زند)
  • تکرار سخنان دیگران
  • رفتارهای تکراری و کلیشه ای
  • وابستگی غیرطبیعی به اشیا
  • تاخیر در مهارت های گفتاری و زبانی
  • از دست دادن مهارت هایی که قبلا به دست آورده است.
  • ناتوانی در برقراری ارتباط موثر با اطرافیان
  • ترجیح برای تنهایی
  • عدم تمایل به بازی با همسالان
  • و … بسیاری علائم دیگر

همانطور که در این جا ذکر شده مشکلات و عوارض گفتاری از مهم ترین علائمی هستند که در اغلب کودکان اوتیسم دیده می شوند که این ام نشان دهنده اهمیت گفتاردرمانی برای کودکان اوتیسم است که توسط متخصصان گفتاردرمانی آنلاین و منزل ما ارائه می شود.

 

کلمات مرتبط :

علائم اختلال طیف اوتیسم – درمان اوتیسم – گفتاردرمانی برای اوتیسم – گفتاردرمانی انلاین

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ