علائم اوتیسم در نوجوانان چیست؟

اختلال طیف اوتیسم (ASD) نامی است که برای توصیف طیف وسیعی از شرایط عصبی رشدی که از طریق رفتارهای خاص، تکنیک‌های ارتباطی و سبک‌های تعاملات اجتماعی قابل مشاهده است، استفاده می‌شود.

اوتیسم یک “اختلال طیف” نامیده می شود زیرا علائم بیرونی اوتیسم می تواند در طیفی از “خفیف” (نه خیلی قابل توجه) تا “شدید” (بسیار قابل توجه) در مقایسه با آنچه که عصبی است – اساساً چیزی که بسیاری آن را “اجتماعی” می نامند متغیر است. هنجار.»

طبق آخرین ویرایش راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5)، پزشکان ASD را با شناسایی چندین علامت کلیدی تشخیص می‌دهند. اما علائم ASD از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است.

علائم همچنین می توانند با افزایش سن تغییر کنند: علائم ASD که در کودکی تجربه می کنید ممکن است کاملاً متفاوت از آنچه در نوجوانی تجربه می کنید باشد.

بیایید ببینیم علائم رایج ASD در نوجوانان چگونه است، اگر شما یا فرزند نوجوانتان مبتلا به ASD هستید چه کاری می توانید انجام دهید، و اگر نگران هستید که اوتیسم زندگی شما یا نوجوانتان را مختل کند، چه کاری می توانید انجام دهید.

علائم اوتیسم در نوجوانان چیست؟

علائم ظاهری ASD از فردی به فرد دیگر یکسان نیست.

اما علائم اوتیسم در نوجوانان تفاوت چندانی با علائم اوتیسم در کودکان یا بزرگسالان ندارد.

در اینجا خلاصه ای از معیارهای تشخیصی اوتیسم بر اساس DSM-5 آمده است:

  • داشتن مشکل در تعاملات اجتماعی و ارتباطات، مانند مکالمه یا عدم درک حرکات
  • داشتن الگوهای رفتاری به شدت متمرکز یا محدود، مانند عملکردهای حرکتی تکراری مانند تکان دادن دست، یا پیروی دقیق از یک روال روزانه تا حدی که در صورت مختل شدن این الگوها احساس ناراحتی کنید.
  • علائم ظاهری اوتیسم در اوایل رشد قابل شناسایی هستند، حتی اگر به راحتی قابل تشخیص نباشند، زیرا ممکن است زمانی که کودک بزرگتر می شود آشکارتر شوند.
  • علائم اوتیسم در نوجوانان منجر به چالش‌های قابل توجهی می‌شود که با عملکردهای مورد انتظار در هنجارهای اجتماعی یا محل کار سازگار می‌شوند
  • علائم اوتیسم به وضوح بخشی از تشخیص ناتوانی ذهنی یا اختلال رشدی متفاوت نیست (اگرچه می توان آنها را در کنار یکدیگر تشخیص داد)
    این علائم نیز با توجه به “شدت” آنها تشخیص داده می شوند.

برخی از افراد اوتیستیک ممکن است فقط اشکال “خفیف” این علائم را نشان دهند. اما برخی دیگر ممکن است اشکال “شدید” را تجربه کنند که توانایی آنها را برای سازگاری با هنجارهای عصبی و اجتماعی عصبی مختل می کند.

به همین دلیل است که بسیاری از مردم فکر می کنند تشخیص بیماری و درمان در اسرع وقت ضروری است.

علائم اوتیسم در نوجوانان معمولاً چه زمانی ظاهر می شوند؟

علائم ASD می تواند از کودکی تا بزرگسالی تغییر کند. در بسیاری از موارد، اوتیسم را نمی توان به طور تعریف تشخیص داد، مگر اینکه علائم آن در زمانی که کودک شما جوان است وجود داشته باشد تا بتوان یک الگوی رفتاری را ایجاد کرد.

البته، زمان دقیقی وجود ندارد که این علائم اوتیسم در نوجوان شما قابل توجه باشد.

اما مانند بسیاری از نوجوانان، ممکن است شاهد تغییرات رفتاری و عاطفی در هنگام رسیدن به بلوغ باشید، معمولاً در سن 11 تا 13 سالگی.

علائم اوتیسم در نوجوانان همچنین ممکن است زمانی که آنها شروع به تحصیل در دبیرستان و دبیرستان می کنند، که در آن روابط اجتماعی اغلب در زندگی نوجوانان مرکزی تر می شود، بیشتر قابل توجه باشد.

اگر فکر می کنید نوجوان شما اوتیستیک است چه باید بکنید؟

اوتیسم قابل درمان نیست این بخشی از شخصیت و شخصیت نوجوان شماست.

به نوجوان خود کمک کنید تا بفهمد که چه کسی است و یاد بگیرد که خودش را دوست داشته باشد و بپذیرد، به خصوص اگر نگران عدم تطابق با او باشد.

خدمات توانبخشی شامل روانشناسی ، گفتاردرمانی و کاردرمانی می توانند به بهبود شرایط و کاهش چالش های نوجوانان مبتلا به اوتیسم کمک کنند.

مرکز توانبخشی اوتیسم

متخصصان گفتاردرمانی و کاردرمانی آنلاین ما خدمات توانبخشی اوتیسم را شامل گفتاردرمانی آنلاین و کاردرمانی آنلاین ارائه می دهند تا این کودکان بدون اضطراب ناشی از قرارگیری در محبط ناآشنا بتوانند از مزایای توانبخشی بهره مند شوند.

 

کلمات مرتبط :

علائم اوتیسم در نوجوانان چیست؟ – اوتیسم در نوجوانان – اوتیسم در کودکان – گفتاردرمانی برای کودک اوتیسم – کاردرمانی کودک اوتیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ