علائم لالی انتخابی

چه چیزی سبب لالی انتخابی می شود؟

کارشناسان لالی انتخابی را ترس (فوبیا) از صحبت با افراد خاص می دانند. علت همیشه مشخص نیست، اما مشخص است که با اضطراب مرتبط است.

کودک معمولاً تمایل به اضطراب دارد و به سختی می‌تواند اتفاقات روزمره را در پشت سر بگذارد.

بسیاری از کودکان زمانی که از والدین خود جدا می شوند آنقدر ناراحت می شوند که نمی توانند صحبت کنند و این اضطراب را به بزرگسالانی منتقل می کنند که سعی در حل آنها دارند.

اگر آنها اختلال گفتار و زبان یا مشکل شنوایی داشته باشند، می تواند صحبت کردن را با استرس بیشتری همراه کند و یکی از دلایل لالی انتخابی می تواند مشکلات شنوایی باشد.

برخی از کودکان در پردازش اطلاعات حسی مشکل دارند، وضعیتی که به عنوان اختلال عملکرد یکپارچگی حسی شناخته می شود. این می تواند باعث شود که آنها در یک محیط شلوغ ، سکوت را ترجیح دهند و نتوانند صحبت کنند و علائم لالی انتخابی را بروز دهند. باز هم، اضطراب آنها می تواند به افراد دیگر در آن محیط منتقل شود.

هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد کودکان مبتلا به لالی انتخابی بیشتر از هر کودک دیگری در معرض سوء استفاده، غفلت یا آسیب هستند.

هنگامی که لالی به عنوان نشانه ای از استرس پس از سانحه رخ می دهد، از الگوی بسیار متفاوتی پیروی می کند و کودک به طور ناگهانی در محیط هایی که قبلاً هیچ مشکلی نداشتند صحبت نمی کند.

با این حال، این نوع ترک گفتار ممکن است منجر به لالی انتخابی شود اگر به محرک ها توجه نشود و کودک اضطراب عمومی تری در مورد ارتباط ایجاد کند.

تصور نادرست دیگر این است که کودک مبتلا به لالی انتخابی دچار اختلالات ذهنی یا اوتیسم دارد. هیچ رابطه ای بین لالی انتخابی و اوتیسم وجود ندارد، اگرچه ممکن است کودک هر دو را داشته باشد.

تشخیص

عدم درمان لالی انتخابی می تواند منجر به انزوا، عزت نفس پایین و اختلال اضطراب اجتماعی شود. در صورت عدم مدیریت می تواند تا نوجوانی و بزرگسالی ادامه یابد.

اگر مشکل کودک در سنین پایین تشخیص داده شود و به درستی مدیریت شود، می تواند با موفقیت بر لالی انتخابی غلبه کند.

برای لالی انتخابی مهم است که علائم لالی انتخابی در کودک آشنا شد و این مشکل هرچه سریع تر تشخیص داده شود و اقدامات درمانی برای کودک آغاز شود.

خانواده و اطرافیان کودک و سایر مراقبان کودک  باید با همکاری یکدیگر اضطراب کودک را کاهش دهند.

در صورتی که مشکوک به لالی انتخابی در کودک خود هستید می توانید با متخصصان گفتاردرمانی آنلاین ما مشورت های لازم را انجام دهید.

مهم ترین علائم لالی انتخابی

 • آنها در موقعیت‌های خاص صحبت نمی‌کنند، مانند هنگام حضور در کلاس درس
 • آنها می توانند در موقعیت هایی که احساس راحتی می کنند، به طور معمول صحبت کنند، مانند زمانی که با والدین در خانه تنها هستند، یا در کلاس خالی یا اتاق خواب خود.
 • ناتوانی آنها در صحبت با افراد خاص حداقل 1 ماه طول کشیده است (2 ماه در یک محیط جدید)
 • ناتوانی آنها در صحبت کردن با توانایی آنها برای عملکرد در آن محیط تداخل می کند
 • ناتوانی آنها در صحبت کردن با اختلالات رفتاری، روانی یا ارتباطی دیگر بهتر توضیح داده نمی شود

عوارض

 • کودک مبتلا به لالی انتخابی اغلب ترس ها و اضطراب های اجتماعی دیگری نیز دارد و همچنین ممکن است مشکلات گفتاری و زبانی بیشتری داشته باشد.
 • آنها اغلب از انجام هر کاری که توجه آنها را جلب می کند محتاط هستند زیرا فکر می کنند با این کار مردم از آنها انتظار صحبت دارند.
 • به عنوان مثال، ممکن است یک کودک پس از دیدن اینکه از سایر کودکان خواسته می شود کارهای خوب را بخوانند، بهترین کار خود را در کلاس انجام ندهد، یا ممکن است از تغییر روال خود در صورت برانگیختن نظرات یا سوالاتی بترسد. خیلی ها ترس کلی از اشتباه کردن دارند.
 • حوادث و عفونت های ادراری ممکن است به دلیل عدم توانایی در درخواست استفاده از توالت و نگه داشتن ساعت ها در یک زمان باشد. کودکان در سنین مدرسه ممکن است در طول روز از خوردن و آشامیدن خودداری کنند تا نیازی به عذرخواهی نداشته باشند.
 • کودکان ممکن است در انجام تکالیف یا موضوعات خاص مشکل داشته باشند زیرا نمی توانند در کلاس سؤال بپرسند.
 • نوجوانان ممکن است استقلال نداشته باشند زیرا می ترسند بدون همراه خانه را ترک کنند. و بزرگسالان ممکن است فاقد صلاحیت باشند زیرا نمی توانند در زندگی دانشگاهی یا مصاحبه های بعدی شرکت کنند.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی آنلاین – گفتاردرماین انلاین – گفتاردرمانی لالی انتخابی – گفتاردرمانی کودکان – گفتاردرمانی اینترنتی – گفتار درمانی آنلاین – هزینه گفتاردرمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ