عوارض فلج مغزی

ضعف عضلانی ، اسپاسم عضلانی و مشکلات هماهنگی می تواند منجر به تعدادی از عوارض در دوران کودکی یا بزرگسالی شود ، از جمله:

کوتاه شدن بافت ماهیچه ای به دلیل سفت شدن شدید ماهیچه ها که می تواند نتیجه اسپاسم باشد. انقباض می تواند رشد استخوان را مهار کرده ، باعث خم شدن استخوان ها شود و منجر به تغییر شکل مفصل ، دررفتگی یا دررفتگی جزئی شود. این موارد می تواند شامل دررفتگی مفصل ران ، انحنای ستون فقرات (اسکولیوز) و دیگر ناهنجاری های ارتوپدی باشد. کاردرمانی فلج مغزی یکی از مهم ترین راهکارها در بهبود این عوارض فلج مغزی است که با مراجعه به کلینیک کاردرمانی با بصورت کاردرمانی در منزل ارائه می شود.

سوء تغذیه ، مشکلات بلع یا تغذیه می تواند تغذیه کافی برای افرادی که فلج مغزی دارند ، به ویژه نوزادان را با مشکل مواجه کند. این می تواند رشد را مختل کرده و استخوان ها را ضعیف کند. برخی از کودکان یا بزرگسالان برای دریافت تغذیه کافی به لوله تغذیه نیاز دارند. متخصص گفتاردرمانی می تواند کمک زیادی به بهبود شرایط تغذیه در کودکان مبتلا به فلج مغزی بکند ، به همین دلیل گفتاردرمانی فلج مغزی یکی از ارکان برنامه توانبخشی فلج مغزی است.

شرایط بهداشت روانی. افراد مبتلا به فلج مغزی ممکن است شرایط روانی مانند افسردگی داشته باشند. انزوای اجتماعی و چالش های مقابله با معلولیت می تواند به افسردگی کمک کند. مشکلات رفتاری نیز ممکن است رخ دهد.

بیماری قلبی و ریوی. افراد مبتلا به فلج مغزی ممکن است به بیماری قلبی ، بیماری ریوی و اختلالات تنفسی مبتلا شوند. مشکلات بلع می تواند منجر به مشکلات تنفسی مانند ذات الریه آسپیراسیون شود.

آرتروز. فشار بر مفاصل یا تراز شدن غیرطبیعی مفاصل از اسپاسم عضلانی ممکن است منجر به شروع زودرس این بیماری دردناک تخریب کننده استخوان شود.

پوکی استخوان. شکستگی های ناشی از تراکم استخوانی پایین می تواند ناشی از عوامل متعددی مانند عدم تحرک ، تغذیه نامناسب و استفاده از داروهای ضد صرع باشد.

سایر عوارض فلج مغزی

 این موارد می تواند شامل اختلالات خواب ، درد مزمن ، خرابی پوست ، مشکلات روده ای و مسائل مربوط به سلامت دهان و دندان باشد.

 

کلمات مرتبط :

عوارض فلج مغزی – کاردرمانی فلج مغزی – کاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی فلج مغزی – گفتاردرمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ