غربالگری و تشخیص اوتیسم

تشخیص اختلال طیف اوتیسم (ASD) می تواند دشوار باشد زیرا هیچ آزمایش پزشکی مانند آزمایش خون برای تشخیص این اختلال وجود ندارد. پزشکان برای تشخیص، به تاریخچه رشد و رفتار کودک نگاه می کنند.

ASD گاهی اوقات در 18 ماهگی یا کمتر قابل تشخیص است. در سن 2 سالگی، تشخیص توسط یک متخصص با تجربه می تواند بسیار قابل اعتماد در نظر گرفته شود. با این حال، بسیاری از کودکان تا زمانی که خیلی بزرگتر شوند، تشخیص نهایی را دریافت نمی کنند. برخی از افراد تا نوجوانی یا بزرگسالی تشخیص داده نمی شوند. این تاخیر به این معنی است که کودکان مبتلا به ASD ممکن است کمک اولیه مورد نیاز خود را دریافت نکنند.

علائم اولیه ASD می تواند شامل موارد زیر باشد باشد، اما محدود به آن نیست:

  • اجتناب از تماس چشمی
  • علاقه کم به سایر کودکان یا اطرافیان
  • نمایش محدود زبان (به عنوان مثال، داشتن کلمات کمتر از همتایان یا مشکل در استفاده از کلمات برای برقراری ارتباط)
  • ناراحت شدن از تغییرات جزئی در روال روزمره

نظارت، غربالگری و تشخیص اوتیسم در اسرع وقت برای اطمینان از دریافت خدمات و حمایت های مورد نیاز کودکان برای رسیدن به پتانسیل کامل خود مهم است. 

هنگامی که کودکان مبتلا به ASD به نوجوانان و بزرگسالان جوان تبدیل می شوند، ممکن است در ایجاد و حفظ روابط دوستانه، برقراری ارتباط با همسالان و بزرگسالان، یا درک اینکه چه رفتارهایی در مدرسه یا در محل کار مورد انتظار است، دچار مشکل شوند. آنها همچنین ممکن است مورد توجه متخصصان کاردرمانی و رفتاردرمانی قرار گیرند زیرا دارای شرایط همزمان مانند اختلال کمبود توجه/بیش فعالی، اختلال وسواس فکری-اجباری، اضطراب یا افسردگی هستند.

غربالگری و تشخیص اوتیسم

نظارت بر توسعه
نظارت بر رشد نشان می‌دهد که چگونه فرزند شما در طول زمان رشد می‌کند و تغییر می‌کند و اینکه آیا فرزند شما به نقاط عطف رشد معمولی در بازی، یادگیری، صحبت کردن، رفتار و حرکت دست می‌یابد. والدین، پدربزرگ ها و مادربزرگ هاو سایر مراقبان می توانند در نظارت بر رشد شرکت کنند. می توانید از چک لیست کوتاهی از نقاط عطف استفاده کنید تا ببینید فرزندتان چگونه رشد می کند. اگر متوجه شدید که فرزندتان به نقاط عطف توجه نمی کند، با پزشک یا پرستار خود در مورد نگرانی های خود صحبت کنید.

 یک نقطه عطف از دست رفته می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل باشد، بنابراین پزشک یا متخصص دیگر با استفاده از آزمایش یا معاینه دقیق‌تر، نگاه دقیق‌تری خواهد داشت.

غربالگری رشدی
غربالگری رشد یکی از مراحل غربالگری و تشخیص اوتیسم است که نگاهی دقیق تر به نحوه رشد کودک شما دارد. فرزند شما یک آزمون مختصر دریافت می کند، یا شما یک پرسشنامه در مورد فرزند خود تکمیل می کنید. ابزارهای مورد استفاده برای غربالگری رشدی و رفتاری، پرسشنامه‌های رسمی یا چک‌لیست‌های مبتنی بر تحقیقاتی هستند که سوالاتی درباره رشد کودک از جمله زبان، حرکت، تفکر، رفتار و احساسات می‌پرسند. غربالگری رشدی را می توان توسط یک پزشک یا پرستار، و همچنین توسط سایر متخصصان در مراقبت های بهداشتی، اجتماعی، یا محیط های مدرسه انجام داد.

غربالگری رشد رسمی تر از نظارت بر رشد است و معمولا کمتر از نظارت بر رشد انجام می شود. اگر شما یا پزشکتان نگرانی دارید، کودک شما باید غربالگری شود. با این حال، غربالگری رشد بخشی منظم از برخی از ویزیت های کودک خوب برای همه کودکان است، حتی اگر نگرانی شناخته شده ای وجود نداشته باشد.

اگر کودکی در معرض خطر بالای ASD باشد (مانند داشتن خواهر، برادر یا سایر اعضای خانواده مبتلا به ASD) یا اگر رفتارهایی که گاهی با ASD همراه است وجود داشته باشد، ممکن است غربالگری اضافی مورد نیاز باشد.

اگر فرزند شما به دلیل زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد، خطرات محیطی مانند قرار گرفتن در معرض سرب یا عوامل دیگر در معرض خطر بیشتری برای مشکلات رشدی قرار دارد، ممکن است متخصص اطفال نیز در مورد غربالگری اضافی صحبت کند. اگر کودک یک مشکل سلامتی طولانی مدت یا یک بیماری تشخیص داده شده داشته باشد، کودک باید نظارت و غربالگری رشد را در تمام زمینه های رشد داشته باشد، درست مانند کسانی که نیازهای مراقبت های بهداشتی خاصی ندارند.

ارزیابی جامع توسعه
یک آزمایش مختصر با استفاده از ابزار غربالگری تشخیصی است که نشان می‌دهد که آیا کودک در مسیر رشد درست قرار دارد یا اینکه متخصص باید نگاه دقیق‌تری به آن داشته باشد. اگر ابزار غربالگری منطقه مورد نگرانی را شناسایی کند، ممکن است به ارزیابی رسمی رشد نیاز باشد. این ارزیابی رسمی، نگاهی عمیق تر به رشد کودک است که معمولاً توسط یک متخصص آموزش دیده، مانند یک متخصص اطفال، روانشناس کودک، آسیب شناس گفتار و زبان، کاردرمانگر یا سایر متخصصان انجام می شود. متخصص ممکن است کودک را مشاهده کند، یک تست ساختاریافته به کودک بدهد، از والدین یا مراقبان سوال بپرسد، یا از آنها بخواهد که پرسشنامه ها را پر کنند. نتایج این ارزیابی رسمی تعیین می کند که آیا کودک به درمان های خاص یا خدمات مداخله زودهنگام یا هر دو نیاز دارد.

 

کلمات مرتبط :

غربالگری و تشخیص اوتیسم – درمان اوتیسم – درمان غیرحضوری – درمان آنلاین – کاردرمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ