فواید گفتاردرمانی کودکان

گفتاردرمانگر در یک جلسه گفتار درمانی با یک کودک نوپا شرکت می کند. کودکان اغلب یک به یک یا در گروه های کوچک درمان می شوند. فعالیت های زبانی اغلب شامل استفاده از کتاب های تصویری، صحبت کردن و بازی کردن، و استفاده از تکرار برای ایجاد مهارت های زبانی است.

تمرینات صوتی بخش مهمی از گفتار درمانی هستند. درمانگر اغلب صداها و کلمات حروف را بررسی می کند. درمانگر به کودک نشان می دهد که چگونه کلمه را بگوید یا صدا را تولید کند. آنها حتی ممکن است نحوه حرکت زبان را هنگام تلفظ کلمات خاص نشان دهند.

گفتار درمانی شامل تغذیه خوراکی و گهگاه بلع درمانی است. درمانگر ممکن است صورت را ماساژ داده و تمرینات زبان، لب و فک را برای تقویت فک انجام دهد. آنها غذا را در دماها و بافت های مختلف معرفی می کنند تا آگاهی کودک را از تفاوت های حسی افزایش دهند. این درمان برای کودکان مبتلا به مشکلات بلع است.

فواید گفتاردرمانی کودکان

تقویت روش های ارتباطی جایگزین

متخصص گفتاردرمانی روی سایر راهبردهای ارتباطی برای کمک به برقراری ارتباط مانند حرکات، زبان اشاره، تقریب ها، صداها و یا سایر وسایل ارتباطی کار می کند. ما به عنوان انسان با رویکرد ارتباطی کامل ارتباط برقرار می کنیم. ما از طریق گفتار، حالات چهره، حرکات، تماس چشمی، نوشتن، تایپ کردن و بسیاری از اشکال دیگر ارتباط برقرار می کنیم.

آموزش نحوه برقراری ارتباط به روش‌های دیگر علاوه بر ابزار رسمی کمک‌رسانی (مثلاً از علامت «حمام»، «خوردن» و «نوشیدن»، ضربه زدن روی شانه‌ی شخص برای جلب توجه او و غیره). همچنین، اگر کودک صداهای خاصی دارد که به طور مداوم استفاده می شود، آنها را معنادار کنید. به عنوان مثال، اگر کودکی می تواند بگوید “ها”، از آن برای “کمک” استفاده کنید. برای تقریب، اگر برای آن فرد خاص مهم است، می‌توانید از آن برای «کتاب» استفاده کنید.

کاهش ناامیدی های ارتباطی

گفتار درمانی به کودکان کمک می کند تا مهارت های ارتباطی خود را با سایر کودکان و بزرگسالان بهبود بخشند. بر بهبود عضلات گفتار از طریق تمرینات ویژه تمرکز دارد. تمرینات گفتاری شامل تکرار صداها و تقلید از گفتاردرمانگر است. یکی از فواید گفتاردرمانی کودکان کمک به کاهش ناامیدی های ارتباطی است.

کمک به بهبود توانایی برقراری ارتباط 

ارائه راهی برای کودکان بدون صدا برای برقراری ارتباط از طریق ارتباط با کمک کتاب‌های ارتباطی فناوری، دستگاه‌های ارتباطی با فناوری پایین و متوسط، دستگاه‌های ارتباطی با فناوری پیشرفته و یا برنامه‌های ارتباطی از دیگر فواید گفتاردرمانی کودکان است.

گفتاردرمانی فقط در مورد گفتار نیست، زبان را نیز شامل می شود. بسیاری از مردم این تصور اشتباه دارند که گفتار درمانی فقط در مورد گفتار است، اما بسیار بیشتر از این است.

کمک به تقویت مهارت های اجتماعی

وجود مهارت های اجتماعی برای ایجاد ارتباط مناسب با اطرافیان از اهمیت زیادی برخوردار است و گفتاردرمانی کمک زیادی به این فرایند می کند.

محدودیت های گفتاری سبب می شود مهارت های زبانی کاربردی اغلب به طور قابل توجهی به تأخیر افتاده و یا دچار اختلال شود. مهارت های اجتماعی را می توان با استفاده از مدل سازی ویدیویی، ایفای نقش، اپلیکیشن های درمانی خاص، داستان های اجتماعی و ابزارهای مختلف هدف قرار داد. استفاده از ارتباطات کمکی با این راهبردها برای کار بر روی بهبود این مهارت های اجتماعی جنبه مهم گفتار درمانی است.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی کودکان – گفتاردرمانی اینترنتی – گفتاردرمانی از راه دور – فواید گفتاردرمانی کودکان

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ