فواید گفتار درمانی

گفتار درمانی اغلب به عنوان راهی برای کمک به آموزش کودکان در بیان صحیح صداهای گفتار در نظر گرفته می شود. با این حال گفتار درمانی فراتر از آموزش گفتار است!! و بسیار فراتر از آموزش به کودکان!

گفتار درمانی می تواند به مهارت های بسیار بیشتری در ارتباط، چه شفاهی و چه نوشتاری کمک کند. این درمان تخصصی می تواند به ایجاد رابطه، رشد مغز و بهبود کیفیت کلی زندگی کمک کند. علاوه بر این، گفتار درمانی فقط برای کودکان نیست، بلکه می تواند برای هر فردی در هر سنی که در مهارت های ارتباطی یا تعامل با دیگران مشکل دارد، مفید باشد.

فواید گفتار درمانی

رشد مهارتهای اجتماعی
گفتار درمانی می تواند از رشد مهارت های اجتماعی کودکان حمایت کند. اول، می تواند به آموزش مهارت هایی مانند تطبیق احساسات با چهره ها یا نحوه ادامه مکالمه کمک کند.

همچنین به مهارت‌های انتزاعی‌تری مانند شناسایی و درک زبان بدن غیرکلامی دیگران و همچنین یادگیری راه‌های مورد انتظار برای برقراری ارتباط در محیط‌های مختلف یا با شرکای ارتباطی مختلف (یعنی فکر کردن به صحبت کردن با همسالان خود در مقابل صحبت کردن با معلم) می‌پردازد. این حمایت می‌تواند به یک کودک یا حتی بزرگسال کمک کند تا روابط قوی‌تری با افراد دیگر ایجاد کند و روابط رضایت‌بخش‌تر و پایدارتری داشته باشد. چرا؟ افرادی که در مهارت‌های اجتماعی مشکل دارند (خواه تأثیر رفتارهای اجتماعی آنها بر دیگران باشد یا مشکل در خواندن افراد و رفتارهای آنها) اغلب برای ایجاد این ارتباطات اجتماعی و روابطی که کودکان معمولی می‌توانند بدون زحمت ایجاد کنند، تلاش می‌کنند.

این می تواند منجر به تنهایی و حتی افسردگی شود. با گفتار درمانی متمرکز بر مهارت‌های اجتماعی، کودکان می‌توانند این حوزه از ارتباطات عمل‌گرایانه را که همیشه برای همه به راحتی ایجاد نمی‌شود، بیاموزند، دوستی برقرار کنند و حفظ کنند، و واقعاً به بچه‌های شادتر و مرتبط‌تر تبدیل شوند!

بهبود و تقویت مهارت های ارتباطی
تقویت مهارت های ارتباطی یکی از مهم ترین فواید گفتار درمانی است.

گفتاردرمانی می‌تواند به کودک کمک کند، از ابتدایی‌ترین سطح، به سادگی نیازها و خواسته‌های خود را بیان کند. این ارتباط ممکن است غیرکلامی مانند حرکات یا حالات چهره، زبان اشاره یا استفاده از سیستم تبادل تصویر باشد. یا می توان به کودکان یاد داد که اگر هنوز قادر به بیان کلمات یا جملات کامل نیستند، از صداها یا تقریب های ساده برای درخواست آنچه می خواهند یا نیاز دارند استفاده کنند.

ارتباط همچنین می تواند به شکل یک دستگاه خروجی صدا باشد، جایی که کودک یاد می گیرد چگونه از فناوری استفاده کند تا “صدای گفتاری” خود باشد. توانایی برقراری ارتباط به هر شکلی قدرتمند است و از سنین بسیار پایین شروع می شود.

گفتار درمانی همچنان به بهبود توانایی های ارتباطی در طول زمان کمک می کند. در سطح بالاتری از توانایی‌های ارتباطی، می‌توان به افرادی که در مکالمه مشکل دارند، نحوه تفسیر و پاسخ به سؤالات و اظهارات و چگونگی ادامه این مکالمه را آموزش داد. ما در حین حرکت در جهان و تعامل با دیگران به ارتباطات وابسته هستیم.

گفتاردرمانی با دادن توانایی برقراری ارتباط به کودک در هر مرحله از رشد، می‌تواند فرصت‌های زیادی را باز کند و به کودک کمک کند که با رشدش مستقل‌تر شود!

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی آنلاین – فواید گفتار درمانی – مرکز گفتاردرمانی کودکان – گفتاردرمانی آنلاین کودکان

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ