لکنت زبان در بزرگسالان به دلایل مختلفی رخ می دهد که می تواند متفاوت از دلایل لکنت در کودکان باشد و شیوه برخورد با آن نیز متفاوت است.

لکنت یک اختلال رایج روانی گفتار است. امروزه بین 0.72 تا 1 درصد از جمعیت جهان لکنت دارند. افراد مبتلا به لکنت شامل کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و سالمندان هستند. برخی از اوایل کودکی لکنت زبان را شروع می کنند و تا سنین بالاتر لکنت دارند.

موارد متعددی وجود دارد که کودکان علائم لکنت زبان را نشان می دهند اما در عرض یک سال یا بیشتر خود به خود بهبود می یابند. سپس افرادی هستند که در دوران کودکی و بزرگسالی خود قبل از مراجعه به گفتار درمانی لکنت دارند.

موارد کمی از شروع ناگهانی لکنت زبان در بزرگسالان وجود دارد. در چنین مواردی، مشورت با یک متخصص پزشکی و همچنین یک آسیب شناس گفتار-زبان برای تعیین علل لکنت مهم است.

اگر فردی در بزرگسالی دچار لکنت زبان شود، ممکن است یک مورد لکنت اکتسابی باشد. 

چه چیزی باعث لکنت زبان در بزرگسالان می شود؟

هر کودک، نوجوان یا بزرگسالی که از 2 تا 4 سالگی شروع به لکنت کرد، لکنت رشدی دارد. لکنت رشدی رایج ترین شکل لکنت است. شیوع و بروز لکنت رشدی به طور قابل توجهی در سال با توجه به کشور و منطقه متفاوت است.

تقریباً 2 درصد از بزرگسالان بین 21 تا 49 سال به دلایل رشدی دچار لکنت می شوند. تکرار کلمات تک هجایی، انسداد بی صدا یا شنیدنی، شکسته شدن کلمات یا مکث، طولانی شدن حروف صدادار و صامت و کلماتی که با نیروی بدنی غیرطبیعی تولید می شوند، همگی از علائم لکنت هستند.

چرا لکنت رشدی تا بزرگسالی ادامه دارد؟
آیا می توانید در بزرگسالی دچار لکنت شوید؟ بله. با این حال، اکثریت جمعیت در اوایل کودکی شروع به لکنت می‌کنند و در سال‌های بزرگسالی به دلیل عدم درمان و درمان لکنت زبان به این کار ادامه می‌دهند.

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا بسیاری از افراد در بزرگسالی به لکنت ادامه می دهند.

1. عوامل ژنتیکی
بیش از 80 درصد از کودکانی که لکنت دارند معمولاً سابقه خانوادگی لکنت زبان دارند. انحرافات کروموزومی متعدد ممکن است به لکنت کمک کند. مطالعات اولیه نشان می دهد که ژن های کروموزوم 18 ممکن است به لکنت رشد کمک کنند.

2. ساختار و عملکرد مغز
مطالعه ای توسط براون و همکاران که در سال 2005 منتشر شد نشان داد افرادی که لکنت دارند فعالیت کمتری در نواحی درگیر در عملکرد شنوایی دارند. مکانیسم های مرتبط با شنیدن گفتار خود ممکن است در افرادی که لکنت دارند عملکرد مطلوبی نداشته باشد.

مطالعات fMRI نشان داده است که افرادی که لکنت دارند معمولاً در حین صحبت کردن، فعالیت نیمکره راست بالاتری از خود نشان می دهند. فعال شدن بیش از حد کمپلکس حسی حرکتی پیش مرکزی سمت راست در کودکانی که لکنت دارند در حین انجام تکالیف گفتاری شایع است.

3. زبان
لکنت زبان در کودکان زمانی شروع می شود که به سرعت در حال رشد مهارت های زبانی خود هستند. از زمانی شروع می شود که کودکان شروع به استفاده از کلمات بزرگتر و جملات طولانی تر برای بیان خود می کنند. معمولاً والدین متوجه علائم لکنت مانند تکرار، انسداد و طولانی شدن لکنت می شوند که برای اولین بار در کودکانشان بین سنین 2 تا 4 سال ظاهر می شود.

عوامل زبان تأثیر بیشتری بر نحوه لکنت کودک دارند – مانند ابتدای کلمه ای که با حرف صامت شروع می شود. با این حال، کودکانی که لکنت دارند، در مقایسه با کودکانی که لکنت ندارند، چالش‌های واج شناختی بیشتری دارند. هیچ نتیجه ثابتی وجود ندارد که نشان دهنده شیوع بالاتر لکنت در کودکان چند زبانه باشد.

4. عوامل محیطی
محیط های استرس زا می توانند لکنت زبان را در کودکان آسیب پذیر تشدید کنند. استرس محیطی می تواند شامل یک خانواده بیش از حد رقابتی یا تغییرات ناگهانی در محله باشد.

تغییرات غیرمنتظره در روال عادی کودک یا ضربه عاطفی ناگهانی ناشی از از دست دادن می تواند لکنت را بدتر کند. با این حال، عوامل مستعد و محیطی با هم کار می کنند تا لکنت را تسریع کنند. فقط استرس در کودکی که سابقه لکنت در خانواده ندارد باعث لکنت زبان نمی شود.

بیشتر بزرگسالانی که لکنت دارند از دوران کودکی خود این کار را انجام می دهند. لکنت رشدی اغلب به گفتار درمانی منظم و دقیق پاسخ می دهد. آسیب شناسان زبان گفتار به همراه مشاوران روانشناسی می توانند به بزرگسالان کمک کنند تا در طول زمان فراوانی و شدت لکنت خود را کاهش دهند.

چه چیزی باعث می شود افراد در بزرگسالی به طور ناگهانی دچار لکنت شوند؟

لکنت زبان در بزرگسالان حتی بزرگسالانی که به گفتار مسلط هستند ممکن است بطور ناگهانی رخ دهد. لکنت اکتسابی اصطلاح گسترده ای برای این بیماری است. این می تواند به دلیل عوامل متعدد جسمی، روانی و روان تنی رخ دهد.

اگر فردی که می شناسید در بزرگسالی شروع به لکنت کرد، باید با فوریت و جدیت با این وضعیت برخورد کنید.

گفتاردرمانی آنلاین برای لکنت زبان

عزیزانی که به دلیل بعد مسافت یا مشغله کاری و یا هر دلیل دیگری دچار محدودیت برای مراجعه به مراکز گفتاردرمانی هستند و نمی توانند از خدمات حضوری گفتاردرمانی برای لکنت زبان در بزرگسالان بهره ببرند ، می توانند از خدمات گفتاردرمانی آنلاین که توسط متخصص گفتاردرمانی ما ارائه می شود بهره مند شوند.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی برای لکنت زبان – گفتاردرمانی برای بزرگسالان – هزینه گفتار درمانی آنلاین – گفتاردرمانی اینترنتی برای لکنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ