لکنت زبان در کودکان

برای بسیاری از کودکان ، لکنت زبان به سادگی بخشی طبیعی از یادگیری زبان است و آنها در نهایت بهبود پیدا می کنند. برای برخی دیگر از کودکان ، می تواند تا بزرگسالی ادامه یابد. اگر متوجه شدید که کودک شما شروع به لکنت زبان کرده است ، این نکات و تمرینات ساده می تواند کمک کننده باشد.

لکنت زبان می تواند بخشی عادی از رشد کودکی باشد و در نهایت بسیاری از کودکان از آن خارج می شوند. با این حال ، برای برخی از کودکان می تواند ادامه یابد. 

اگر فرزند شما دچار اختلال لکنت زبان یا لکنت زبان است ، اقدامات خاصی وجود دارد که والدین و مراقبان باید از آنها اجتناب کنند.

راهکارهای بهبود لکنت زبان در کودکان

مدل سازی “گفتار آسان”

یکی از ساده ترین راهکارها برای به خاطر سپردن و تمرین “آسان گفتن” نامیده می شود. برای بچه های کوچکی که هنوز به نظر نمی رسد از لکنت خود آگاهی دارند ، ما می خواهیم از آنها به شیوه ای غیرمستقیم حمایت کنیم که لزوما توجه خود را به لکنت جلب نمی کند. ما می توانیم هنگام صحبت با آنها از گفتار آسان و آرام الگو بگیریم و متوجه خواهید شد که اگر شما ثابت قدم باشید ، صحبت آنها شروع به تقلید از شما می کند.

با گفتار آسان ، ما می خواهیم کلمات خود را گسترش دهیم و سرعت گفتار خود را کند نگه داریم. گفتار ما باید روان باشد. ممکن است مدتی طول بکشد تا به این روش عادت کنید و آن را به شیوه ای که به طور طبیعی با فرزند خود صحبت می کنید ، انجام دهید ، بنابراین یک عکس العمل منصفانه به خود بدهید.

نوبت دهی محاوره ای

نکته این است که سعی کنید مکالمه را در خانه مدیریت کنید. در کودکی ، داشتن فرصت صحبت کردن در شرایطی که دیگران حرفی برای گفتن دارند ، بسیار سخت می شود. اگر فرزند شما علائم لکنت زبان را نشان می دهد و خواهر و برادر دارد ، از فرصت هایی استفاده کنید و بر نوبت دهی مکالمه اصرار کنید. میز شام می تواند مکانی عالی برای امتحان کردن این تمرین باشد.

حذف مکالمه و فشار زمان

ما همچنین می توانیم هنگام مکالمه با کودکی که لکنت زبان دارد ، مکالمه ( پرسش و پاسخ ) را کاهش دهیم. سعی کنید به جای پرسیدن سوالات مستقیم ، نظرات و مشاهدات بیشتری داشته باشید. بیایید برای مثال مطالعه را در نظر بگیریم. به جای پرسیدن “خرس در این صفحه چه می کند؟” سعی کنید “خرس را می بینم که عسل می خورد”.

همچنین ، هنگام پاسخ به سوالاتی که فرزند شما می پرسد ، مکثی را در گفتار خود نشان دهید. این به آنها نشان می دهد که وقت گذاشتن برای پاسخ دادن اشکالی ندارد.

این نکات می تواند برای کودکی که لکنت زبان یا اختلال در گفتار خود را نشان می دهد مفید و موثر باشد. با این حال ، مواردی وجود دارد که مداخله مستقیم با پشتیبانی متخصص گفتاردرمانی آنلاین بهترین راهکار است. 

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی در تهران – گفتاردرمانی لکنت زبان – لکنت زبان در کودکان – متخصص گفتاردرمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ