لکنت زبان کودکان عارضه ای رایج است که در بسیاری از کودکانی که بتازگی در حال صحبت کردن هستند دیده می شود و معمولا نیز با رشد کودک برطرف می شود.

برای بسیاری از کودکان، لکنت به سادگی بخشی طبیعی از یادگیری زبان و کنار هم قرار دادن جملات است و در نهایت از آن بیشتر می شود. برای دیگران، ممکن است در طول زندگی آنها ادامه یابد.

به عنوان یک والدین، تماشای تلاش فرزندتان برای برقراری ارتباط می‌تواند ناامیدکننده و ناراحت‌کننده باشد. ممکن است از خود سؤالاتی بپرسید: “آیا این فقط یک مرحله است؟” “آیا باید به اندازه کافی برای دریافت کمک حرفه ای نگران باشم؟” “این چگونه بر رشد اجتماعی و عاطفی فرزند من تأثیر می گذارد؟”

در حالی که لکنت اغلب رشدی است، اما همچنین می تواند یک بیماری مزمن باشد که تا بزرگسالی ادامه یابد. این نوع لکنت اغلب بر عزت نفس و تعامل با افراد دیگر تأثیر می گذارد.

گفتاردرمانی آنلاین یکی از راهکارهای موثر در درما لکنت زبان کودکان است که بدون مراجعه حضوری و حتی با وجود مسافت های طولانی بین گفتاردرمانگر و مراجع می تواند ارائه شود.

تقریباً 5 درصد از همه کودکان دوره ای از لکنت زبان را پشت سر می گذارند که شش ماه یا بیشتر طول می کشد. 75 درصد از این کودکان در اواخر دوران کودکی بهبود می یابند. کسانی که تا سنین مدرسه همچنان لکنت دارند، احتمالاً مشکل جدی تری دارند و به نوعی در طول زندگی خود به لکنت ادامه می دهند.در افراد بزرگسال، تقریباً 2 درصد از جمعیت بین 21 تا 49 سال و کمتر از 2 درصد از بزرگسالان 50 سال و بالاتر لکنت دارند.

همچنین لکنت در مردان بسیار شایع تر از زنان است و مردان حدود 4 برابر بیشتر در معرض مشکلات لکنت هستند.

لکنت زبان کودکان به خودی خود بدترین بخش این بیماری نیست – بلکه تأثیر آن بر زندگی روزمره کودکان است که می تواند بسیار آزاردهنده باشد. وقتی افراد لکنت زبان دارند، احساس می‌کنند کنترل یکی از اساسی‌ترین وظایف خود را از دست داده‌اند و این می‌تواند تحقیرکننده، ناراحت‌کننده و آزاردهنده باشد. این می تواند باعث شود که آنها در مورد صحبت کردن دچار اضطراب شوند، کمتر فعال باشند یا در کلاس درس یا در محل کار شرکت کنند، از تعاملات اجتماعی اجتناب کنند و از اینکه مورد تمسخر یا خجالت قرار بگیرند بترسند.

برای کودکان بزرگتر، این اثرات اغلب می تواند تشدید شود. بسیاری با هم از موقعیت‌های اجتماعی دوری می‌کنند و در ارتباط کلامی خود دچار ناامیدی و خجالت دائمی می‌شوند. 

از قضا، بسیاری از مکانیسم های مقابله ای طبیعی ما در واقع می توانند لکنت را بدتر کنند. به عنوان مثال، افراد اغلب سعی می کنند با صحبت کردن سریع یا با صحبت نکردن از لکنت جلوگیری کنند. این رفتارها می تواند احتمال لکنت زبان را افزایش دهد.

انواع لکنت زبان کودکان

لکنت رشدی: این شایع‌ترین نوع لکنت در کودکان است و معمولاً در سنین 2 تا 5 سالگی اتفاق می‌افتد. اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که توانایی‌های گفتاری و زبانی کودکان قادر به پاسخگویی به خواسته‌های کلامی آنها نباشد.

لکنت نوروژنیک: لکنت نوروژنیک ممکن است پس از سکته مغزی یا آسیب مغزی رخ دهد. زمانی اتفاق می افتد که مشکلات سیگنالی بین مغز و اعصاب و عضلات درگیر در گفتار وجود داشته باشد.

 

کلمات مرتبط :

لکنت زبان کودکان – گفتاردرمانی آنلاین – گفتاردرمانی آنلاین لکنت زبان – هزینه گفتاردرمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ