لکنت ناگهانی در بزرگسالان یا همان لکنت اکتسابی به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد اگرچه بیشتر موراد لکنت بزرگسالان ادامه لکنت در دوران کودکی است اما برخی شرایط می توانند منجر به بروز ناگهانی لکنت در افراد بزرگسال شوند.

گفتاردرمانی یکی از موثرترین روش ها در درمان و کنترل علائم لکنت است که با مراجعه به کلینیک گفتاردرمانی یا بصورت گفتاردرمانی آنلاین می توان از آن بهره برد.

دلایل لکنت ناگهانی در بزرگسالان

در اینجا انواع مختلف لکنت اکتسابی که می تواند بزرگسالان را تحت تاثیر قرار دهد آورده شده است:

1. لکنت نوروژنیک
این یک اختلال گفتاری اکتسابی است که معمولاً پس از ضربه به مغز ایجاد می شود. این می تواند نتیجه یک حادثه عروقی مغزی (CBA) یا یک بیماری تخریب کننده عصبی باشد.

حداقل در 50 درصد موارد، آفازی، آپراکسی کلامی یا دیس آرتری با لکنت نوروژنیک همراه است.

سابقه پزشکی و شرایط همراه نقش مهمی در تشخیص افتراقی لکنت نوروژنیک دارند. یکی از نشانه های لکنت نوروژنیک این است که می تواند در هر مکانی روی یک کلمه رخ دهد. لزومی ندارد که لکنت در ابتدای کلمه یا هجای دوم آن باشد.

2. لکنت روانی
این نوع لکنت در بزرگسالان ناشی از عوامل روانی است. ممکن است در کنار سایر اختلالات روانی رخ دهد. اغلب لکنت روان‌زا نتیجه آسیب‌های عاطفی شدید است. همچنین می تواند به دلیل آسیب روانی طولانی مدت رخ دهد.

بسیار نادر است. بسیاری از روانشناسان و گفتار درمانگران آن را یک واکنش تبدیلی می دانند. سابقه پزشکی فرد برای تشخیص افتراقی مهم است. می تواند به رد سایر اشکال لکنت اکتسابی کمک کند.

3. لکنت فارماکوژنیک
داروی جدید یا مصرف بیش از حد می تواند باعث لکنت ناگهانی در بزرگسالان شود. تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد که داروهایی مانند تئوفیلین گشادکننده برونش، مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) یا ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای می‌توانند به عنوان یک عارضه جانبی، اختلالاتی شبیه لکنت در بزرگسالان ایجاد کنند.

لکنت ناشی از دارو با لکنت نوروژنیک متمایز است. گفتار درمانگران و متخصصان پزشکی می توانند برای معکوس کردن اثر ترکیب دارویی با یکدیگر همکاری کنند. برای جلوگیری از لکنت ممکن است نیاز به بازسازی تاریخچه اخیر داروی فرد، تغییر دوز یا جایگزینی کامل دارو باشد.

سایر دلایل لکنت ناگهانی در بزرگسالان

فشار
فقط استرس به ندرت باعث بروز لکنت در بزرگسالانی می شود که مستعد ابتلا به این اختلال نیستند. با این حال، این اتفاق می افتد. به عنوان مثال، استرس شدید ناشی از مسائل مالی یا سوگواری می تواند باعث اختلالات گفتاری شود. حتی یک تصادف اتومبیل یا تصادف مشابه می تواند باعث لکنت زبان آنها شود. تشخیص استرس به عنوان عامل علت برای پزشکان و گفتار درمانگران بسیار دشوار است زیرا اسکن مغز و سایر معاینات عصبی هیچ گونه انحرافی در ساختار یا عملکرد مغز نمی دانند.

عود اختلالات گفتار قدیمی
عود یکی از علل شایع لکنت در بزرگسالان است. وقتی کودکان پیش دبستانی از لکنت رشدی خود بهبود می‌یابند، ممکن است به هیچ وجه از نقص گفتاری خود خاطره نداشته باشند. استرس روانی، آسیب های عاطفی و اضطراب در بزرگسالی، و سایر عوامل مانند تغییر در دارو یا استرس عصبی می تواند منجر به عود اختلالات گفتاری قدیمی در بزرگسالان شود. اگر فرد سابقه ای از ناهماهنگی های دوران کودکی، درمان و بهبودی خود نداشته باشد، ممکن است شروعی ناگهانی و بدون پیش درآمد به نظر برسد.

دیسفونی اسپاسمودیک
این یک اختلال نسبتاً نادر است که خود را به عنوان یک بلوک عود کننده حنجره (جعبه صدا) نشان می دهد. معمولاً در میانسالی شروع می شود. دیسفونی اسپاسمودیک باعث اسپاسم های غیرارادی در عضلات حنجره می شود. باعث شکسته شدن صدا می شود و می تواند صدایی خفه یا ضعیف ایجاد کند. این مشکلات می تواند از عدم توانایی در تولید صدای خاصی در حین صحبت تا ناتوانی در صحبت کردن متغیر باشد. این اثرات گاهی بسیار شبیه به لکنت زبان در بزرگسالان است.

 

کلمات مرتبط :

لکنت ناگهانی در برزگسالان – علائم لکنت در افراد بزرگسال – گفتاردرمانی برای بزرگسالان – گفتاردرمانی برای سالمندان – بهترین درمان لکنت – درمان قطعی لکنت زبان – گفتاردرمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
مشاوره در واتس آپ